Prihranjivanje pšenice

Dobro i da ste u pravu, kao sto i jeste, sta onda baciti kao prehranu, ako se dva puta prehranjuje ?
 
Dobro i da ste u pravu, kao sto i jeste, sta onda baciti kao prehranu, ako se dva puta prehranjuje ?
Ako u povrsinskom sloju zemljista ima dovoljno N po analizi za pocetak prolecne vegetacije i nastavak bokorenja onda moze i UREA jer je ekonomski najjeftiniji izvor Azota, stim sto se mora voditi racuna oko vremena prihrane (kraj februara) kada se ukaze prilika (zamrznuto zemljiste ) . Ako to nije slucaj AN je sledeci logican izbor. Kan u kiselim zemljistima. AN ili Amosulfan u drugoj prihrani .
 
Sto AS u drugoj? U njemu je NH4 koji nije sklon ispiranju,kad onda stigne S da odradi?
Pitam jer sam i ja imao takvo misljenje kao ti,ali se Darinka nije slozila sa mnom.
 
Ja sam se dvoumio da li jesenas da dodam jos 50 kg/kj uree i mislim da sam pogresio u smislu da bi mi dalo veci komotitet. Ovako cu morati da delujem sa san-om za najkasnije 20-ak dana ako se nastavi ovakvo vreme. Psenica je dosta dobra i treba joj hrane, a ovo vreme ce je izmamiti.
 
JA sam dodao uglavnom na sve parcele 50-60 kg ureje /jutru, tu gde nisam je sojiste,ajde reko da probam bez (tesio sam se da ima u zemljistu nesto malo od soje ,a nisam ni stigao jer ne bi posejao pre kise) i to je bila greska , i nakon soje mora da se doda obavezno N . Imace sasvim dovoljno vremena da se razlozi i deluje od aprila do juna.
 
Bilo bi bolje da sam bacio jos 50 kg uree, ali i ovako nije lose samo treba cekati povoljan momenat i razbacati san. Planiram u dva puta, pvi put u februaru i onda krajem marta. Psenice su mi sve na sojistu i dobile su i jesenas npk gde ipak ima koliko toliko azota.
 
Dragane,svaka cast na znaju :ppozdrav:
Kako bi ovo prokomentarisao? Kod nas je zemlja kisela.Koliko sam video rezultate analize i moje zemlje i kod drugih,ph je od 4 do 5.Isto tako vidim da vecina u mom kraju ne postuje preporuke analize (koja kaze iskljucivo KAN bacati),skoro svi bacaju Ureu i imaju bolji prinos od mene (mozda ne svi,ali pojedini).Ko sad tu gresi,gledajuci i kratkorocno i dugorocno,da li ja KAN-om i manjim prinosom ili oni sa Ureom i vecim prinosom?
Ovih dana cu odluciti,ali razmisljam da u prvoj prihrani idem sa Ureom,a u drugoj sa KAN-om,pa bas da vidim.Sta mislis o toj kombinaciji?
 
Mislim sledece, da nije dato dovoljno azota preko KAN-a. Koje kolicine i jedne i druge varijante je dato . Npr koliko primenjujes ti KAN-a, a koliko primenjuje komsija Ureje ? Da li radis zastite fungicidima ?
 
Radio sam jednu zastitu,a ostali ili jednu ili nijednu (vecina).Ne znam tacno koliko Uree,ali verujem da nije vise od 250 kg,jedna(jedina) prihrana.A ja 400 kg Kan-a u dva puta.Ralika u prinosu sigurno oko tone u korist ovih sa Ureom.
 
Dragane,svaka cast na znaju :ppozdrav:
Kako bi ovo prokomentarisao? Kod nas je zemlja kisela.Koliko sam video rezultate analize i moje zemlje i kod drugih,ph je od 4 do 5.Isto tako vidim da vecina u mom kraju ne postuje preporuke analize (koja kaze iskljucivo KAN bacati),skoro svi bacaju Ureu i imaju bolji prinos od mene (mozda ne svi,ali pojedini).Ko sad tu gresi,gledajuci i kratkorocno i dugorocno,da li ja KAN-om i manjim prinosom ili oni sa Ureom i vecim prinosom?
Ovih dana cu odluciti,ali razmisljam da u prvoj prihrani idem sa Ureom,a u drugoj sa KAN-om,pa bas da vidim.Sta mislis o toj kombinaciji?


Druze, i kod mene je slicna situacija. Do sada sam prihranjivao iskljucivo KAN-om, prosle godine sam na jednoj parcelu probao Ureom i bilo je prilicno bolje zito. Ove godine cu da idem prvu prihranu 200 kg Ureje a drugz 100 kg KAN-a. Pa kako bude.
 
I ja sam mislio prvo Urea 200 kg,a posle KAN mozda oko 150 (ili 200 ako budem mogao).


Dragane,zaboravih.Bez jesenjeg.
 
Ko doruckuje leba i vode taj nemoze da radi dugo i kvalitetno isto tako i psenica bez predsetvenog djubrenja ili jesenjeg!Mozes ti njoj i tonu uree baciti ali kada ona nema osnovnog djubriva tu nema ni psenice jer je vecito gladna!
 
Ja cu ici bas kako kazete 200kg ureje i 150kg Kan a. Kod mene je blago kiselo. Od 5,5-6,5... A u jesen sam bacio 200kg 10:20. Pisao sam po ha.
 
Ko doruckuje leba i vode taj nemoze da radi dugo i kvalitetno isto tako i psenica bez predsetvenog djubrenja ili jesenjeg!Mozes ti njoj i tonu uree baciti ali kada ona nema osnovnog djubriva tu nema ni psenice jer je vecito gladna!
Sve je to tacno,ali i sa MAP-om nisam mnogo bivao mnogo jaci sa prinosima od onih koji ne djubre nikako.Zato sam i postavio pitanje.
Jos da dodam,kod nas vise i nema uzimanja repromaterijala na paritet(koji je inace bio jako nepovoljan) ili na odlozeno kao u Vojvodini,pa ako mozes iskeširaj,a ako ne mozes...onda nista.

Ureu nisam buvalno NIKAD u zivotu kupio,pa rekoh da je probam i ja ove godine :)
 
Nazad
Vrh