Prihranjivanje pšenice

Zrenjaninac

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2008
Poruka
3.136
Lokacija
Zrenjanin
Kada počinjete sa prihranom i koliko puta planirate da prihranjujete, koja djubriva i sa koliko kg/ha planirate da bacate?

Kod mene su juče počeli neki da prihranjuju.
 
Kad se malo prolepša i ocedi 100kg ureje po kj, početkom aprila gde treba obično 50kg KAN-a po kj a tamo gde se prska od trave - obično neka nova arenda doda se nešto za prihranu preko lista npr. Murtonik.
 
Prethodnih par dana koji su bili "tvrdi" za prihranu iskoristilo je dosta ljudi kod mene.Čak je i zadruga bacala ureju naveliko.
Ja čekam sledeće dobre uslove i idem sa 150kg ureje po KJ,a zatim pri prskanju herbicidima dodam obavezno razblaženu ureju tj. njenu otopinu.
 
Čim krene vegetacija prihranit ću sa KAN-om 100 kg/kj i kasnije će bit još jedna prihrana sa 80-100 kg/kj KAN-a. Gnojiva za folijarnu prihranu počinjem primjenjivati kod zaštite žita od bolesti i od korova te nakon toga još dva puta skupa sa zaštitama od bolesti. Prvu folijarnu ću odradit sa Mortonijc-om i jednim stimulatorom rasta, drugu sa Kristalonom Specijal i stimulatorom rasta te treća samo sa Kristalonom.
 
Kad temperature budu konstantno u plusu i psenica pocne da radi a zemla se prosusi da se neugazi. Obicno u toku marta se stvora uslovi za prihranu i valjanje i posle setve kukuruza folijarna prihrana+ zastita od korova i po sopstvenoj proceni ponekad i neki fugicid. :ppozdrav: idem 200kg AN po hektaru
 
Neki planiraju sledeće nedelje da krenu ako bude mraza.Pošto ću da bacam odjednom jedno 140-150kg/jut odnosno 260kg/ha ne znam kad da počnem.Mislio sam tamo krajem februara početkom marta a sad kad vidim i čujem ove moje ne znam kada da krenem prihranu.Bojim sae da posle ne gladuje.
 
Samo ti bacaj ureju i ne brini dok ona počne da radi taman će i žito izaći iz faze mirovanja.
Ja bacao u petak nešto a ostatak kad smrzne, najavili od utorka-srede.
Što se količine tiče 200kg uree po jutru na pšenicu i 120 kg uree po jutru na ječam ,kad dođe vreme za prskanje još nešto za prihranu u prskalicu.
 
ja vucem osoku na njive koje su blizu asfalta dok je smrznuto a ureju cu za jedno dve nedelje 150kg. po kj
 
Ja se pridržavam mog pravilla da ureu bacim pre mog rođendana, znači u toku sledeće nedelje!
 
Ja sam planirao 200kg AN-a čim se steknu uslovi i 100kg uree u martu po hektaru.Ako bude prilike ide i nešto osoke.Možda i nešto folijarno zajedno sa herbicidom i fungicidom ako bude potrebe.Više ne mogu i da hoću.
 
Talianu je napisao:

Samo ti bacaj ureju i ne brini dok ona počne da radi taman će i žito izaći iz faze mirovanja.
Ja bacao u petak nešto a ostatak kad smrzne, najavili od utorka-srede.
Što se količine tiče 200kg uree po jutru na pšenicu i 120 kg uree po jutru na ječam ,kad dođe vreme za prskanje još nešto za prihranu u prskalicu.


Koliko treba da ona proradi i kad će žito izaći iz faze mirovanja? Tko zna koliko će još zima trajati, tjedan, 2, 5...?

Neznam zašto forsirate dušična gnojiva (pogotovo ureu) dok vegetacija nije uopće krenila? Ajd ko nije jesenas bacao ništa pa onda sada ići sa NPK, ali ovako? :sta:
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Talianu je napisao:

Samo ti bacaj ureju i ne brini dok ona počne da radi taman će i žito izaći iz faze mirovanja.
Ja bacao u petak nešto a ostatak kad smrzne, najavili od utorka-srede.
Što se količine tiče 200kg uree po jutru na pšenicu i 120 kg uree po jutru na ječam ,kad dođe vreme za prskanje još nešto za prihranu u prskalicu.


Koliko treba da ona proradi i kad će žito izaći iz faze mirovanja? Tko zna koliko će još zima trajati, tjedan, 2, 5...?

Neznam zašto forsirate dušična gnojiva (pogotovo ureu) dok vegetacija nije uopće krenila? Ajd ko nije jesenas bacao ništa pa onda sada ići sa NPK, ali ovako? :sta:

Bećarino svako zna kakva mu je zemlja ja već četvrtu godinu radim ovako i rezultati nisu izostali!
Smatram da ako sad bacim + - 7 dana od 5 feb je ok, taman dok se ovaj sneg otopi 5-6 dana i dok ona proradi (kako u literaturi piše to je oko 3 nedelje) taman će biti kad ozimni usevi krenu . Niko nezna koliko će zima trajati !!! Ovo ne smatram kao 100% sigurnu metodu ,meni se isplatila i ja kažem samo moje zapažanje.
Kod nas kad rodi 3000 kg po jutru mi smatramo da je to sasvim ok jednostavno zemlja je takva,
Ja sam prvenstveno napisao post za člana zrenjanininac(i ostale u okolini) pošto smo relativno blizu.
Daleko od toga da nekom namećem svoje mišljenje , ja samo iznosim moje mišljenje i ono što ja radim zato i služi ovaj forum a to naravno neznači da svi trebaju tako raditi.
Bećarino objsani mi malo izraz "dušična gnojiva" i zašto sa njima ne bi trebalo žurit.Ja imam posejano dosta malih parcela pšenice i ječma tako da bih hteo probati nešto novo.
 
@didi: Nevidim u čemu je problem u predhodnom postu? :sta:

@talianu: Neću ja tebi soliti pamet (nedaj Bože) samo sam te pitao zašto tako rano ideš u prihranu. Dušična=azotna gnojiva. Ispričavam se, zaboravio sam da se kod vas kaže azot, a kod nas dušik. Kod nas se u prihranu ide tek kad malo zagrije tj. čim krene vegetacija. Iznimno se u prvom mjesecu ide u prihranu ako je zima topla, a usjev dosta razvijen i pomalo tjekom zime raste jer je toplo. Tada se ide sa KAN-om ili neki idu i sa NPK 15-15-15 (ako u jesen nisu ili su slabo gnojili sa kompleksnim gnojivima)
 
I kod nas isto kao kod @Becarine prihrana ureom krajem februara (zavisno od temperature),
prinosi oko 8t po ha.
 
I ja nikada nisam prihranjivao psenicu pre sredine februara i neznam zasto toliko zuriti sa tim.Prvu prihranu radim sa 150 kg/kj ureje a korektivnu prihranu radim sa 70 do 100 kg AN a po kj.
 
Ma bećarino sve je ok samo razmenjujemo mišljenja.
Mi do 15 decembra ni nismo imali neku zimi tako da su strnine poprilično razvijene,mislim da je bolje malo požuriti da kad krenu već imaju dostupnog azota.Kod nas je uglavnom ritska crnica pa kad je u minusu ide posao bez problema ali kad je u plusu :nono:.
Jedne godine ,ja još nisam radio zemlju samo po malo pomagao ,bacili smo prihranu polovinom aprila jer nije bilo uslova da uđeš u njivu.Poučen tim svakako da sam za raniju prihranu.
 
ja sam danas zavrsio prihranu sa urejom!sva ureja bacena u sneg i sada sta joj bog da.
 
Danas sam u poljoprivredniku vide da su radjeni probni uzorci n-min.U proseku treba za psenicu dodati oko 100kg azota po ha.Gde su predusevi suncokret i soja pristupacan azot je najmanji a na razoranim lucerkama je najveci.
 
Nazad
Vrh