Kompletan remont traktora T40

vladj

Član
Učlanjen(a)
9 Okt 2011
Poruka
3.337
Lokacija
Čačak
Da ne bih gomilao sve ovo u temi LTZ odlucio sam da otvorim novu temu gde ce biti obuhvaceno sve u vezi remonta ovog traktora. Iskreno se nadam da moderatori nece imati nista protiv. :ppozdrav:

Za pocetak menjac i razvodnik hidraulike.
Razlog remonta menjaca je zamena zupcanika prve brzine koji je nedavno stradao. Zupcanik prve je narucen nov u paru. Pogonski nosi 14 zuba, a gonjeni 42 zuba. Sem toga drugih mehanickih ostecenja u menjacu nije bilo. Lezajevi su ok tako da ih necu dirati. Usput sam rasturio reduktor zbog provere, diferencijal je izvadjen zbog stelovanja lufta, razvodnik hidraulike zbog neispravnog 3 izvoda i dihtovanja. Cizme zbog provere i po potrebi zamene kocnica. Delovi su poruceni danas tako da ocekujem da sutra stignu. Prvi na redu ce biti razvodnik hidraulike. Menjac bih trebao poceti da sklapam tek za vikend jer u petak moram pre ugradnje odneti zupcanike koji stignu na proveru tvrdoce. Ako se dobro pokazu idu na montazu, a ako ne vracam ih i trazim druge. Evo i nekoliko slika cime sam se bavio predhodnih dana. Sutra cu postaviti jos neku.





img6743.jpg







img6744.jpg




img6745.jpg
 
A bre koliko bombi si bacio u rusa kad ga vako rascatali. Samo deca da se nepocnu igrati delovima pa ce bude veselja.Zbog jednog zupcanika ovoliko posla. Jeb.... mu inzenjera koji ga konstruiso
 
Pa valjda je zasluzio posle 40 godina rada da se jedanput remontuje ljudski. :osmeh: Inace diferencijal, reduktor i cizme sa bocnim reduktorima nisu morali biti skinuti zbog zamene tog zupcanika. Razlog njihovog skidanja/vadjenja sam gore naveo.
 
Vladj odakle si poručio delove za menjač jel su skupi i u kvalitetu?
 
Na 20km od mene ima savremenija masinska radionica pa kod njih nosim na proveru. Provera se vrsi sa uredjajem za ispitivanje tvrdoce po Rokvelu (HRC). Da bi zubcanik, u mom slucaju, zadovoljio kriterijume on mora biti tvrdoce od 48-52 HRC. To se smatra izuzetnom tvrdocom. Moze biti i manje (recimo 46HRC, sto bi isto radilo posao) ali nije pozeljno.

Uredja izgleda ovako samo sto na vrhu ima skalu koja prikazuje vrednosti, a ovde na slici se ne vidi.


Rockwell_hardness_tester_closeup_001.jpg







Vladj odakle si poručio delove za menjač jel su skupi i u kvalitetu?

Zvao sam Poljomehaniku i Krokus oni nisu imali. A delove sam pronasao u Novom Sadu kod Vase-Vladislava. Cena za oba zupcanika je 60e, garnitura dihtunga za menjac je 1200 din, podloske koje dolaze pod trkace u diferencijalu su 150din/kom. Delovi nisu skupi a da li su u kvalitetu videcemo. Delovi su juce poslati tako da bi danas trebali stici. Uslikacu to pa cu postaviti.
 
Ja se bavim zupcanicima, i iz mog iskustva 52HRc je nedovoljno.
Zupcanik treba da je cementiran i okaljen na 58-60HRc. Mozda ti je najbolje da te zupcanike koje dobijes sam das na gasnu cementaciju u Zastavu(oni su najbolji), jer ti mozda ni drugi par koji bi ti poslali nece valjati..
 
Ja se bavim zupcanicima, i iz mog iskustva 52HRc je nedovoljno.
Zupcanik treba da je cementiran i okaljen na 58-60HRc. Mozda ti je najbolje da te zupcanike koje dobijes sam das na gasnu cementaciju u Zastavu(oni su najbolji), jer ti mozda ni drugi par koji bi ti poslali nece valjati..


U pravu si. Ja sam permutovao za vrednost od 48-52. Kvalitetan zubcanik treba biti od 58-62 HRc. Dosta brojki mi se mota po glavi u vezi menjaca pa sam to permutovao.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Vladj jel ovo nosiš kod Tanaskovića?

Da kod njih.

- - - - - - - - - -

Delovi stigli. :osmeh: Idem se pozabaviti razvodnikom.


img6747.jpg
 
Evo jos nekoliko slika rasklopljenog menjaca.

Za pocetak zupcanici prve brzine, gde se jasno vidi tip ostecenja starog zupcanika.


img6748.jpg





Zatim reduktor, diferencijal i blokada.



img6750.jpg





Reduktor u krupnom planu. S obzirom na velicinu zupcanika unutar reduktora prava je sreca da to moze nositi i sam traktor bez prikljucaka. Na svu srecu sa reduktorom nisam imao problema jer ga ne koristim uopste.



img6753.jpg





I ostali skinuti sklopovi

- - - - - - - - - -

img6749.jpg


- - - - - - - - - -

Posto me je zezao upload da zavrsim postavljanje slika za veceras. Razvodnik hidraulike remontovan. Kvar je bio zacepljenje protoka ulja na prvom ventilu. Na 4 slici srafciger pokazuje mesto zacepljenja.


Jedna slika pre remonta


img6746.jpg




I posle remonta




img6758.jpg



I izmedju



img6754.jpg





img6757.jpg
 
Taj zub na zupcaniku je napukao od ranije koliko vidim ili je supljina u odlivku. Ima tu tamnu fleku koliko vidim. Samo napred ,trebace on jos koju deceniju da radi
 
Nije ovo greska u otkovku(zupcanici menjaca se prave od otkovaka a ne od odlivaka), nego tipican kvar od zamora materijala. Svaki zub koji bi bio izvaljen na ovom zupcaniku imao bi ovu pocetnu zonu zamora. Jednostavno taj zupcanik je poddimenzionisan, zubi su preoptereceni i jedina pomoc je biti pazljiv u radu. Inace termicka obrada i struktura zuba mi deluje ok, mozda je malo previse 'ljut' u jezgru zuba pa je zato krt.
Po svakoj logici i teoriji, trebao bi biti kvar na manjem zupcaniku, ali eto nije(neko ce reci kod rusa je uvek naopako).
Po ovome ja bih ipak sumnjao na lezaj tog vratila, jer iako lezaj izgleda dobro, cak i malo povecanje zazora u njemu razmice ose vratila, i tada su zubi daleko optereceniji..

Obrati paznju pri sklapanju i na najsitnije detalje, jer iako je to rus, ocigledno da je taj menjac prilicno 'nezan'
 
.... savoris bi verovatno nekao zavario taj slomljeni zub i terao dalje :haha:, i ako smem da prokomentariem, nekako mi deluje da je pri izradi zupcanika moglo da se ostavi jos mesa u korenu zuba, cini mi se da ima mesta.
 
Nije ovo greska u otkovku(zupcanici menjaca se prave od otkovaka a ne od odlivaka), nego tipican kvar od zamora materijala. Svaki zub koji bi bio izvaljen na ovom zupcaniku imao bi ovu pocetnu zonu zamora. Jednostavno taj zupcanik je poddimenzionisan, zubi su preoptereceni i jedina pomoc je biti pazljiv u radu. Inace termicka obrada i struktura zuba mi deluje ok, mozda je malo previse 'ljut' u jezgru zuba pa je zato krt.
Po svakoj logici i teoriji, trebao bi biti kvar na manjem zupcaniku, ali eto nije(neko ce reci kod rusa je uvek naopako).
Po ovome ja bih ipak sumnjao na lezaj tog vratila, jer iako lezaj izgleda dobro, cak i malo povecanje zazora u njemu razmice ose vratila, i tada su zubi daleko optereceniji..

Obrati paznju pri sklapanju i na najsitnije detalje, jer iako je to rus, ocigledno da je taj menjac prilicno 'nezan'


Zub je pukao u brazdi prilikom oranja pod blokadom sva cetiri tocka. Imao je i veca opterecenja od toga pa ipak nije stradao. Malo je i menjac glupo konstruisan jer oni su mu dalu tu jednu jedinu brzinu gde mozes izvuci makcimalnu snagu traktora, tako da svako vece opterecenje ide preko tog zupcanika. Ostale ili su prespore ili ce ugasiti motor. Problem sa pucanjem zupcanika bi verovatno bio trajno resen ukoliko bih mu raskacio pogon prednje vuce, jer tada bi menjac bio znatno rastereceniji, ali to mi vec ne odgovara, zbog poslova koje radi. Sto se tice tvoje teorije da bi prvo trebao stradati pogonski zupcanik, to si u pravu, a to su verovatno i rusi imali na umu, jer je zamena manjeg zupcanika gotovo smesna i traje manje od 20 min. Skine se dekli, zeger, izvuce lezaj sa kucistem, izvuce stari zubcanik, ubaci novi i ostalo vrati na svoje mesto. Sto se tice lufta u lezajevima toga nema. Pokusacu samo da prilikom montaze smanjim zazor na konusnim zupcanicima koji se sprezu pod uglom od 90 stepeni, da bih smanjio trzanje unutar menjaca.

- - - - - - - - - -

Kremator Varenje nije opcija naspram cene novog zupcanika.
 
Ne verujem da bi iko normalan improvizovao radi ustede od 60€(pa i savoris), da ubrzo opet rasklapa ovu skalameriju.
U principu, koren zuba se pri konstrukciji zupcastog para pojacava na manjem zupcaniku, koji je uvek optereceniji. Zupcanici se obradjuju standardnim alatom, koji daje profil iz proracuna i tu kasnije posle nemoze vise da se odstupi.
 
Nazad
Vrh