Motokultivatori - opšta tema

Koja svjećica ide na 506, koji je navoj?
Ako već nema ekvivalent drugog proizvođača pa mijenjaš mislim da je bolja varijanta napraviti redukciju za svjećicu sa manjim navojem. Tako uvijek možeš vratiti na staro, a ako razbušiš pa napraviš grešku nema nazad već moraš kupovati novi dio.

Super Bosna jedna jedina, na to mislim na manji navoj da se stavi svecica od motra za drva posto radi na vecim temperaturama
 
Zašto mi slabo rade kočnice na imt 509 prikolici? Pakne su skoro nove, dobosi ogromni ali slabo koči.
Probao sam foru sa vodom i to radi neko vreme, valjda dok se ne osuši i opet isto.
Moram ko sivonja da pritisnem da bi zaustavio masinu kad je prazna na usponu. Kad je pun ne smem ni da pokušavam to je tek problem.
e6b9e41dc72e3e369030a95c0f97089c.jpg
23b2507c851178e59311fb3b428a1d2f.jpg
e41cdf8c56465587565494f9b7b0769d.jpg
906ec61020ecc8e6c18c6496eae5698b.jpg


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Oko podešavanja kočenja se mogu napisati gomile doktorata, vezano za sve tipove vozila(od bicikla do aviona).
Onaj ko je pravio kočenje kod tebe, nije uzeo u obzir da mora postojati inicijalno štelovanje zadnje strane papuče kao i na traktoru, pa kada je to u redu, tada se sredjuje prednja strana.
Kod tebe je majstor jednostavno navario metal na pakne i to širi ključem.
Kod Lade postoje i excentri za podešavanje, kojih kod tebe, koliko vidim, nema.
Tek kada se sa njima podesi početak kočenja, tada utvrđuješ koliko trebaš dodati na ključeve.
Dobro nastelovane kočnice bi trebalo da počinju kočiti odmah, jer tada imaju najbolje iskorištenje poluge i ključa.
Kod ovog tvog tipa kočnice napred koči donja pakna a nazad gornja(takozvana nailazna). Druga pakna služi da se na nju oslanja nailazna pakna kroz ključ i doboš.
Izgleda komplikovano, ali ako znaš princip šta treba juriti, prosto je.
Za početak nađi skinute excentre, pa ćeš kada sa njima našteluješ početak kočenja, videti dali su ključevi u redu, ili ih treba korigovati.
 
Ništa nisam skidao tako sam dobio. E sad malo pojam ekcentar to bi trebalo da je na označeno mestu?

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
61b37ae71c6e3a33e218ff1cdda9bd1d.jpg
 
Poslednja izmena:
Liči, ali nisam siguran, jer na anker platni mora biti otvor na koji se taj excentar montira. Kod Lade se prepoznaje po tome što su kontrirani velikim navrtkama(ok22 čini mi se).
Dakle, sa njima se pakne našteluju da skoro dodiruju doboš, e onda ćeš videti dali su labavi ključevi i dali treba dodati materijala.
Takođe proveri ovaj donji vijak M6 što je podloška pod njim da ti ne ometa papuču. Tu treba da bude osigurač kao sa gornje strane.
Mora to da koči, ali traži da potrošiš nešto vremena..
 
Šraf sam ja stavio, to nije problem. Shvatam o cemu pričaš za excentre slično je i sa kocenjem kod yuga pozadi.
Mada sad gledam pakne na netu ima ih i bez excentara.
Moraću malo više da se pozabavi ovim jer nije mala stvar.


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Bez excentra su pakne koje imaju samoštelujuće hidrocilindre.
Kod tebe to naravno nema, pa bi excentri mogli biti od pomoći.
 
Kupio sam zamenski "Honda" ili "kao" GX200 od 6.5ks motor, za mtk MIO Standard f400, pa sam saznao da je potrebna neka PLOČA-ADAPTER, da bi novi motor bio u poziciji i ravni sa remenicama...
Za taj "adapter" traže između 1.500 i 2.000 dinara, ŠTO JE PLJAČKA, i ja ne dam te novce za najobičniji komad gvozdene pločevine sa 4 rupe...
Da pitam Vas, jel' neko od Članova ugrađivao taj PRC Kina motor na mtk F400 i slične, pa da mi kaže DEBLJINU pločevine da napravim adapter za motor?
Dimenzije su lako rešive, rupe isto tako, jedino mi je problem debljina, na koju visinu i razmak od postojećeg postolja treba motor izdignuti ?
Trenutno, za probu, sam postavio dve cevi debljine 20mm, znači sada je motor izdignut 2 centimetra, što mislim da je previše...
Ili grešim...
Istovremeno, raskopao sam motor i iskopao radilicu, ide narednih dana na obradu, pošto je osovina remenice 19mm, a na Hondi je bila 18mm...
Nisam hteo da stavljam drugu remenicu, lakše mi bilo da raskopam NOV motor...:osmeh:

20190711-175322.jpg
 
Ja sam kolegi koji je kupio takav motor isto za F400, napravio nekoliko podloški kojima može pomerati remenicu niz radilicu levo desno koliko bude potrebno.
E sad on još nije probao kako motor ide na originalnu ploču gde je nekada bio Tomos cvajtakt.
Remenicu sam mu upasovao na fi19 i produbio žleb za klin.
Njegov motor lepo izgleda za 80€,koliko je platio Pazarcima.. Ja ga nebih raskopavao..
 
Motor nabačen...
Radilica obrađena, i smanjena na 18mm...
Nikakve podloške ne trebaju na polugi radilice gde dođe remenica...
Perfekt pasent !!!
Problem je sa platformom, mestom gde se montira ovaj "zamenski" motor...
Mora se podloškama ili na neki drugi način, motor izdići od platforme, na prednjem kraju 7mm a na zadnjem 5mm i onda su remenice u ravni i limovi pasuju kako treba...
Evo kako to izgleda...
Čak sam uspeo i poklopac remenice da montiram, čovek sa strane, koji se ne razume, ne bi primetio da ovo nije njen fabrički izgled...
Odmah je i isprobana, jedino što mi se ne sviđa, rekao bih da je SPORIJA !!!
Ne mogu da utvrdim broj obrtaja, ali sam ih "veštački" podigao tako što sam odšrafio granični šraf kojim se reguliše maksimalni broj obrtaja...
Moram da se pozabavim tim regulatorom, jer mi je i sajla sada nekako kratka...
Nebitno, i da ne dužim, i to "će bude sređeno"...

20190715-175420.jpg

20190715-175458.jpg
 
Vujke@
Ja dok sam imo 509 nikakvo stelovanje nije bilo sem tu gde radi kljuc preko poluge dodas nesto il dovaris glup sistem.
Nesto mi to lici na ladin dobos i paknove orginalne nemas naci pa se mora igrati malo zivaca i umeca.
 
Ma da je dobro nije, imam osećaj kao da vucem sajlu zakacenu za zid. Nema početnog kocenja. Nemam sad vremena, ali ću promeniti pakne, možda su i one otvrdnule.
Uglavnom kad sredim problem javljam šta sam uradio.
 
Odlicna je to masina,uz pravilno odrzavanje trebalo bi da te sluzi godinama..........Na zalost ja imam problem sa Mio Standard F620y
(G200),potrebni su mi delovi koje ne znam gde da nabavim.I to:
-Vratilo sa lancanikom,lanac(kom.2),puskica vratila lancanika,dihtung dekle menjaca.
Ako neko ima informaciju gde bi mogao da nabavim te delove,bio bi zahvalan.
Pozdrav iz Kovina
 
Nazad
Vrh