Motokultivatori - opšta tema

A jel vredi taj IMT 250 evra? Ne razumem se u motokultivatore? Jel ima izlaz za kardan ili tako nešto, na šta bih montirao mulčer?
 
Kod 507 je slaba tacka menjac. Ako nije dobar imaces remont od stotinjak eura.
Inace ako je sve ok, to je decenijama proverena dobra masina, odlicno prilagodjena za mnogo prikljucaka.
Najbolja opcija motora za to je kineski dizel(Kipor ili drugi). Mulcere ti za to pravi clan Mikser.
Dakle, ako je masina 250, motor oko 200, dobijas masinu za oko 450-500€ koja je solidna. Slede prikljucni koji su prosecno po 200-300€(kosa, freza, mulcer, plug itd)..
 
Kad vec pomenuste Irus kultivator, da li bi mogao neko da mi pomogne oko toga, imam irusa u1200 benzinac, e sad sta mene interesuje, ocu da ga prodam, pa bih volio da znam koji prikljucci idu na njega da li moraju da se rade prepravke ako neko zna, zahvalan bih mu bio puno
 
Jel ima neko iskustva sa Hondom F700? Ima jedna u ponudi. Koliko vidim menjač je sa reduktorom pa tako ima 6 brzina i 2 rikverca. Motor je G65, 7 ks. Stari tip motora sa ventilima u bloku. Ne znam da li ima delova i da li priključci odgovaraju od F600.
 
Imam ja F700. Ima 5 brzina i dva rikverca.
Dobra masina, ja sam je kupio radi vucne freze jer moze da ide jako sporo.
Kod mene je motor G200 sa velikom remenicom, tako da nema proklizavanja.
Prikljucci od F600 odgovaraju.
 
pohvalio bi WEMA motor koji imam na motokultivatoru honda f600. Nisam video da je bila neka prica o njima ali evo sada iz prve ruke mogu da kazem da su motori iako cisti kinezi , jako dobra opcija za nabavku...
 
Pozdrav svima na forumu,
Imam motokultivator IMT 509 i labin progres 14 ks.Za labina je fabricka kardanska prikolica koju koristim,ali mi IMT prakticno lezi preko cele zime samo preorem nekih 2000 kvadrata i preko leta navodnjavam sa njim pa odlucih da napravim prikolicu za njega kupio diferencijal od nekog kombija jak diferencijal kao sa manjeg kamiona i UNP nosac duplo jaci nego kod labina i prvi deo prikolice sam izvario ostao jos sanduk ali mi je problem kacenje na traktor.Ja sam kopirao fabricko kacenje na bolc jer mi je najednostavnije ,e sad bih zelio cuti misljenje da li je to dobro resenje jer nikad nisam imao priliku da ga vozim na prikolici ,svi mi kazu da ce pod teretom bit nemoguc za motanje da ce se spoj lomiti ,da trebam izmisliti neki zglob pa ako neko ima iskustva sa ovim traktorom na prikolici sa teretom bio bih zahvalan na odgovoru.
 
Hajde prvo kačenje da rešimo. Ako si kopirao fabrički verziju tj da može da radi oko svoje ose onda j e ok. A to da nećeš moći da upravljas sa njim ne važi uvek.
Jedino kad je u blokadi, tj kad vuku prednji i zadnji e tad je malo zeznuto raditi sa njim, ali tad vuče kao magare i labin nema sta da traži tu.
E sad taj difrencijal što si kupio, tu nastaje čuveni problem usklađivanja prikolice i kultivatora.
Moraš znati koji ti je prenosni odnos difrencijala.
Bez toga nemoj ni POMIŠLJATI da kacis na prikolicu na kultivator.
NAROCITO da uključujes blokade...
Pošto je od kombija reko bi da je to neki brži difrencijal i manjeg prenosnog odnosa što bi rezultirao da je prikolica brza ko đavo lako izgubiš kontrolu , a ne daj boze da uključi blokade polomi menjač napola.
Zato sačekaj sa radom dok se ne javi član Mirosti....
 
Svakih pola godine se javi neko ko radi nesto ovako, pa ja onda uvek ponovim preda(va)nje:

Diferencijal na 509 ima prenosni odnos 44/8=5.5, a gume 4.5-14 precnika 60cm.
Fabricki diferencijal na 509 ima prenos 41/10=4.1(stara lada), a gume 6-16 precnika 73cm.

Ako nadjes stari dif od lade/pezejca/tristaca i stavis gume 6-16 onda mozes kupiti reduktor(sinhronizator), cizmu i kardan na oglasima i eto masine spremne da se penje uz masnu banderu.

Ako insistiras da radis prikolicu sa tim diferencijalom od kombija, onda mozes da koristis samo pogon prikolice(ako si u ravnici). Ako zelis da sinhronizujes masinu i prikolicu kako bi imao puni 4x4 onda se sinhronizator mora sracunati i napraviti, a to nije bas maciji kasalj.

Za pocetak prostudiraj malo kako izgleda originalna prikolica za 509, i kako funkcionise prenos, pa nastavi sa razradom..
Ako budu trebala dalja uputstva, tu smo..

Uzgred, prikolica treba da je sto laksa a sto jaca, tako da nemas potrebe za prejakim profilima i teskom gvozdjurijom, nego treba uraditi nesto optimalno.
Clan @abarth je po mojim kriterijumima napravio najprakticniju prikolicu(doduse za goldoni), po ugledu na tu sam i ja konstruisao za moj 509.
 
Hvala na odgovorima upravo je diferencijal bas brz jer nisam nasao drugi pa sam planirao da ide samo zadnji pogon kao na kamionu jer kad ga optereti teret nece klizati ,ali jos nije testirana pa ako ne bude moglo tj ako bude bas brz ,kupujem drugi sporiji pa cu uskladiti jer mi je plan bio da bude jaka prikolica da vuce dosta tereta ravnicom dosta brzo al ne prebrzo a labinca ubacam u sume i polja jer mi nikad nije zaglavio kad ukljucim sinhron ide svuda bez obzira pun ili prazan.Od prilike sam upoznat sa njom teorijski imam i neke kataloge jos kad su kupljeni traktori 1991 ali mi je samo kacenje bilo problematicno a to da kad je u blokadi nema motanja to vazi i bez prikolice a kamoli sa njom ,mada ga ja smotam u blokadi ali nije bas preporucljivo.Iznenadio sam se kad sam procito da ,,labin nema sta da trazi tu,, kad imt krene 4x4 ,al mu je mana sto se sinhron moze koristiti samo kratko i pravo dok izvuce ,a labina moze u krivine samo sto treba malo cvrsce drzat volan ko prvi put proba uglavnom zavrsi u grm pored puta :sjasi::haha: . Taj UNP nosac je odprilike 65 kg tako da nije pretesko bit ce kad zavrsim oko 350kg prikolica za labina mi je 300kg.Hvala puno oko kacenja da ne mozgam vise ostavit cu kao fabricki eventualno ga ojacati i to je to.A za dif. ako ne bude dobro trazim stare lade . :osmeh:
 
Ne postoji prebrz diferencijal, jer je 'najbrizi' prenos oko 3, na brzim sportskim kolima. Prosecni diferencijali su oko cetvorke.
Ako ces terati samo po ravnici, ta osovina moze da bude dobra, jer ces imati potrebnu brzinu.

Nove lade su prenos 43/11=3.9, i u principu ne odgovaraju za prikolice sa standardnim prenosima, ali ljudi neznaju pa ih stavljaju.
Posledica je da imaju jako brzo trosenje guma(posebno na kultivatoru), a na kraju strada i poneki zupcanik na menjacu.
 
A reduktor koji ide ispod sedista da li on ima mogucnost saltanja kao puzni reduktor ili ne,posto videh na yt video 509 sa 20 brzina ima neki reduktor ispod sedista i salta na njega pa ne znam jel to fabricki ili je od neceg drugog? https://youtu.be/TK-PfXiZnGc
 
Ovo ispod je menjac od ARO-a. Mozes ovo koristiti samo sa zadnjim pogonom, jer mora biti sinhronizovana brzina prednjeg i zadnjeg 'stela'..
 
Po logici ovakvi su menjaci kod svih vozila sa zadnim pogonom ,moraju imati izlaz za kardansko vratilo ,tj. nemaju u sebi diferencijal,niti otvore za poluosovine ,ako sam dobro shvatio .Da li bih onda mogao naci negdje neki menjac od lade ili necega sto manji kao na snimku i postaviti ga da mogu mijenjat brzine ,da li je to dobro resenje naravno samo za zadnji pogon bez 4x4?
 
Nazad
Vrh