Motokultivatori - opšta tema

Samo Honda ako mene pitaš..
Ako ga održavaš kako treba, pali uvek od prve i radi jako tiho i precizno kao satić.
Tomos prate mnogi problemčići..
 
Sigurno je tomos slab motor za frezu.Ili tomosa zameniti sa honda motorićem na istoj frezi.
 
Jeste Tomos motor umo 06 od 60ccm....
taj kultivator nema brzine,,,prenos je direktan... regulisan samo sa nazovi kvacilom....stisnes rucku on stane pustis rucku on ide....pa cim je remen losiji kvacilo neradi kako treba i onda nastaju problemi
a motor ko motor....vecito karburator i slavina za gorivo cure...poteznica za paljenje ili promasuje ili ne vraca kanap....

moj predlog je
honda f400-420 dve brzine napred,rikverc...moze za friziranje moze i u laki prevoz...pali na zub
honda f600/620 tri brzine napred,rikverc...moze za sve
 
Montirao sam Kipor 178f na IMT 507 i stavio novu lamelu i prirubnicu, kvacilo je normalno ali kad se motor u radu zagreje, kvacila postaje jako tvrdo, skoro pa je nemoguce stisnuti kvacilo da odvoji, i kad se motor ohladi i dalje ostaje tako, pa opet moram otkaciti sajlu prebacim sajlu na drugu rupu na rucki i onda bude mekano, i opet postaje tvrdo kad se motor ugreje, da li neko zna sta moze biti problem?
 
Potrebna mi je mašina za obradu voćnjaka od 20 i kusur ari sa planom za proširenje na nekih 70 ari, znači prskanje, frezanje, prevoz itd, za prevoz drva iz par kilometara dalje obližnje šume (sopstvene potrebe), obrada bašte od nekih 10 ara maksimum.
Traktor ne bi bio dobar zbog nagiba terena u voćnjaku i isključivo nova mašina dok priključci mogu i polovni.

Ove tri mašine ispod imaju iste agregate ali veoma različite cene, pa me interesuje u čemu je caka. Ili pak da pogledam neki drugi model.

Goldoni My special 14 (oko 4700 evrića)
Labinprogres Superspecial (oko 3700 evrića)
FPM 414 (oko 3000 evrića)
 
Nevidim racunicu dati preko 4000e za kultivator. Jer mozes naci servisiran sa garancijom ispod dve kao iz fabrike.

Al dobro ko sta vili i ima kesa pre bi kupio kuboticu malu zate pare i nervao se sa kultivatorom.
 
Kubota, Hinomoto, Mitsubishi, Iseki, Janmar itd su japanski mikrotraktori vrhunskog kvaliteta izrade, univerzalnosti i mogućnosti.
Tri cilindra dizeli sa 1000-1500 cm3, rade kao satići skoro bešumni. Odlični menjači, hidraulika i pre svega udobnost rada.
Za mene su njihove freze/sitnilice najbolje rešene i najefikasnije..
Sve kod njih je skoro idealno osim cene koja je da uši otpadaju..

https://www.youtube.com/watch?v=ewFz1ASn9Ko
https://www.youtube.com/watch?v=NNslOZWd968
https://www.youtube.com/watch?v=zGKqQI-QD4s
 
Vi ljudi odoste off topic od pitanja, znam da je Tomica zmaj za voćnjake, ali kao što sam rekao voćnjak mi je na nagibu a da uvijam ženu u crno nemam nameru. Imam utisak kao da znate samo za 506, 509 i po koju Hondu, za ostalo kao da niste čuli. Pitao sam samo za nove mašine do nekih max 5000€, napisao sam tri najjače od tri proizvođača i sve tri imaju iste motore ali su im cene drastično različite pa se pitam zašto. Ako se na Tomici mogu drastično proširiti točkovi onda bi i on možda ušao u izbor iako je polovan.
 
Neznam koliki je tvoj nagib,al tomo ide bez problema uzbrdo nizbrdo SEDIS I ostajes ozenjen.
A bilo fmp bilo goldoni ima da se znojis sanjim. Moj drugarski savet ako imas 3000e uzmi kubotu i uzivaj u radu. Bar imas traktorcic i traktor je za tomu koji se vrca nidje ga navatati u frezi.

Npr. Kupio covek od mene dobrog tomu i kopa kanale za neke ograde,posle dan vido kolko je sati i kupio kubotu jel sa tomom odrzati pravac je sou zivi.
 
Jedna parcela je u proseku 17° (uspon od 31%) negde više negde manje, dok je druga malo blaza ali put do nje je strmiji običan traktor može izaći ali ima samo jedno mesto gde se može okrenuti (iznad voćnjaka) dok u voćnjak može prići samo sa gornje strane, sa sve tri strane voćnjaka su velike strmine za okretanje.
 
Na takim strminama sa kultivatorom i nema freziranja nizbrdo jedino uzbrdo i pola snage guras rukama,sta kaze kolega Vasovac strmine ako obradis odnese vda isto jad nekad vise stete neg koristi.
Al sam odluci najbolje znas mi smo ti rekli sta bi mi uzeli.
Ako hoces dobar kultivator polovan za dosta manje para servisiran ful sa garancijom dacu ti br.coveka. sad je mom drugaru uradio jedan kao iz fabrike.
 
Napravio sam video o mojim parcelama i voćnjaku kako bi ste mi mogli bolje pomoći oko izbora mašine, kultivator, traktor, tenk...
Jedna od ideja koju imam već godinu dana je i da uz pomoć buldozera napravim terase za voćnjak.
Treba mi mašina za prskanje, prevoz voćaka, košenje, prevoz drva iz šume iznad voćnjaka, obradu bašte...
Trenutno je voćnjak veličine 2000m2 a nameravam da ga proširim na oko 8000m2
[video=youtube_share;rn1F_ZIPF2E]https://youtu.be/rn1F_ZIPF2E[/video]
 
Sa snimka se ne može steći slika koliko je to strmmo ali neka moja zapažanja su da je ovde "idealno" za rukovanje sa masinom, naravno treba malo i iskustva i znanja ali nije toliko strasno kad uporedim gde sve ja radim sa mojom 509-kom.
Ako nisi do sad radio sa kultivatorima znaj da za svaki treba da se dobro oznojis ako misliš da radiš sa njima. Ipak je volan zakon. Ja bih poslušao člana Mirosti i ne bih se uopste više zamara oko izbora već krenuo u traženje.
Kasnije se to sve isplati u mogućnosti kacenja priključaka itd.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Ništa to nije strašno, za...ano jeste ali biće to lep voćnjak.Nije ni tvoja površina tako velika da ćeš sada pući od posla ako izabereš mtk.,
Ja bih prvo napravio izbor voćki koje bih sadio, samim tim izabrao i potreban razmak tj odstojanje između voćki, prilagodio se situLaciji na terenu, posetio nekog komšiju,drugara ii kolegu u blizini koji to isto voće ima, porazgovarao o problemima sa meh. obradom, razmislio i o bezbednosti pri radu ali i od lopova kojih je sve više i onda se tek odlučio za kupovinu meh. naravno da imaš i subvencije za nabavku nove meh.
Što se tiče izbora između ova tri gore navedena mtk svakako je najskuplji i najbolji.
Nisam majstor za njih ali imam mtk i imam kvarove ali i pratim forume i naše i kod komšija iz Hrvatske i realno je Italijan najbolji izbor i nije to bez razloga skupo kao ni oni traktori što ih je Mirosti predstavio.
Meni se baš svideo onaj snimak i siguran sam šta god da izabereš, biće to lep voćnjak.
Sretno !!!
 
Traktorce ti je zakon dok malo isteras strah upocetku, nije to strasan teren, samo 4*4 da ne strepis.
 
Uvek po nešto novo iz moje radionice:osmeh:
Automatska sadilica za krompir, sa depozitorom za djubre.
Posadio sam sa njom 100tinak kg semena i perfektno je odradila posao.

















I naravno video kako je tekla izrada, verujem da ce nekome biti od pomoći.


Tanjirasti zagrtaci kada se prebace na drugu konstrukciju su ujedno zagrtaci za krompir.

 
Nazad
Vrh