Motokultivatori - opšta tema

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Pošto su motokultivatori, prilično česti kod poljoprivrednika evo jedno mesto i da se o njima može diskutovati. Zgodni su jer imaju veliki broj različitih priključaka i mogu da se primene u velikom broju raznih situacija.
 
Interesuje me kakvih sve tipova ima i kakve su razlike između motokultivatora. Šta se isplati kupiti za baštu oko kuće. Amater sam a nude mi mašine od 300 do 1000€. Kakva su iskustva sa ovim stvarima. 211 čitanja a nikakav komentar. Verovatno ima 211 zainteresovanih.
 
Interesuje ovo mnoge, ali nepišu mnogo o tome. Nego da se okrenemo motokultivatorima, ovo što su ti ponuđeni za 300 evra su verovatno benyinci od 8 ks, a oni oko 1000 eura su dizelaši od 14 ks. Zavisi i šta ti nude od priključaka uz motokultivator. Ali je najvažnije koliko ti zemlje imaš oko kuće i koliko je ozbiljno misliš raditi. Sa ovima od 8 ks možeš da zaboraviš na oranje, kada se sprema sadnja krompira na primer.

Ja imam Labin Progres od 8 ks, i dobar je. Ima tri vrste točkova, mada ja posedujem samo najmanje gumene. Imaju još i veliki gumeni kada se nešto prevozi, a postoje i gvozdeni kada se nešto teže radi u polju. A što se tiče tipova tu je isto zanimljiva situacija, jer se priključci mogu po pravilu koristiti na više različitih modela motokultivatora.

Reci šta ti konkretno nude, pa ću onda moći malo više da ti kažem informacija :cao:
 
Odlično, ovo radi... Nude mi Motokultivator IMT 506 ( za njega sam zainteresovan a ne znam zašto, izgleda mi očuvano) a za ostale nisam zapamtio nazive. Ovaj mi cene oko 500€ bez ikakvih dodataka. Da li se isplati tražiti ih "preko", recimo na e-bay, ima li kakvih carina na to i koliko. Gde je bolje uzeti, ovde ili tamo (uzimajući u obzir rezervne delove, poravke ali i kvalitet) :haha:
 
Ja kada sam kupovao, sam pratio male oglase, i gledao [ta se nudi u okolini Apatina. Kupio sam Motokultivator Labin Progres 8 ks, špartač ( koji je dobro osmišljen i napravljen ) i plug koji treba malo da se doradi.To sam sve platio 380 eura. Posle sam opet prateći male oglase našao frezu za motokultivator, koja može da se namešta po širini i nju sam platio 200 eura. Prikolicu smo sami napravili kod kuće i to je to otprilike moje iskustvo sa kupovinom motokultivatora.

I motokultivator IMT i Labin Progres imaju Lamurginijeve motore iste tako da što se tiče delova to je sve ok.
 
Motokultivtor nemam ali uopsteno o njima mogu dosta reci ,(IMT i Labin Progres imaju Lamurginijeve motore) ovo glasi oba imaju DMB-ov motor po licenci Lombardini , inace i Goldoni te pipove motora ugradjuje u svoje motokultivatore , mada kod IMT-a Knjazevac ima i sa njihovim motorom isto licencnim jer u Knjazevcu postoji fabrika za proizvodnju malolitraznih motora , IMT Knjazevac proizvodi 506 sa benzinskim motorom koji su su se pokazali izdrzljivim i trajnim stariji tipovi imaju Ceske karburatore koji znaju da zataje , a popravka se vrsi tako sto se ostavi da se ohladi pa ponovo vozi Misko :osmeh: ili se zameni sa Bingovim karburatorom , jedini nedostatak 506-ce je nepostojanje blokade pa kod velikog opterecenja zna da obrne paljenje i krena unazad i tada dolazi do povreda koje nisu nimalo naivne .
Sto se tice Dizela tu je 507 (koji se jedno vreme radio i u benzinskoj varijanti i trosio cist benzin ali imao je nedostatak motor se kupao u ulju nije imao pumpu pa u radovima na vecim stranama je znao da zariba i brzo su prekinuli da ga proizvode ) za 507 kazu da je od 10 ks mada tu ima dva tipa motora koji su se ugradjivali prvi od 8 ks 6LD 360 i drugi LDA 450 od 10ks i 509 svi kazu 14 ks a i tu su ugradjivana dva tipa motora LDA 450 od 10 ks i LDA 515 od 12,5 ks razlika u ova dva poslednja je u sirini klipa , tako da je moja preporuka ako vec moze da se bira onda motor LDA 450 koji se pokazao daleko najkvalitetniji

U poslednje vreme proizvodnjom motokultivatora je poceo da se bavi i IMT-Boljevac i rade IMT-408 d sa motorom 8 ks , IMT 410 d sa motorom 10ks i IMT 414 d sa motorom 12,5 ks . Menjac ili transmisija je licencirana od Spanaca i nije se najbolje pokazala zna da zariba tj blokira , ovo govorim iz iskustva jer sam ovlasceni serviser IMT-a

Ranije je i DMB- pokusao sa motokultivatorima ali nisu dobro usaglasili odnos motor menjac freza tako da su brzo odustali od toga

@ novil

Taj koji si kupio je jedan od najboljih i tu klasu ulazi IMT-507 sa istim motorom
 
:D

Po sistemu, i ćorava koka, neko zrno ubode. Ali mogu reći da se pokazao zaista veoma dobro, pa iako nailaze potencijalni kupci za nema ništa od prodaje. :osmeh:
 
Smatram da motokultivatori kao tema zauzimaju posebno mesto kao samostalni forum u poljoprivrednoj mehanizaciji. I sam sam slučajno primetio da postoji "jedan" post na ovu temu. Negde sam pronašao podatak da u Srbiji postoji oko 600.000 vlasnika sa parcelama manjim od 0.5ha. Sa obzirom da je jedan deo njih zainteresovan za mehaničku obradu zemljišta - logično i ovakvom mehanzacijom, a da netu ima vrlo malo podataka o ovoj temi, bilo bi dobro da zaista zaživi i da se nalazi baš ovde.
 
Naravno da sam za to, jer bi to omogućilo lakše snalaženje. Nije meni nikakav problem da otvorim rubriku o motokultivatorima, ali kada bi bilo malo više zainteresovanih. Jer je forum iovako glomazan , a da dodam se otvori još tema na njemu u kojima će se slabo piati neide.

Ali dobro je, jer se počelo bar u ovoj temi pisati o motokultivatorima. I taj podatka o 600 000 domaćinstava sa tolikim posedom zemlje je sigurno tačan. Esada sajtovi i ako postoje od proizvođača motokultivatora su slabi i jadni, pa ćemo ipak morati da se poslužimo sa ovim forumom da bi sebi olakšali posao. :ppozdrav:
 
Imam labin progres kultivator već 20 godina sa orginalnom prikolicom,frezu kosačicu sam prodao nije dobro odradjena.Motor mi je već drugi kupljen nov pre 2 godine.Do sada sam ga rasklapo i sklapo u najsitnije delove sigurno 20 puta.Na prvom motoru sam radio tri generalke.Čitam i ovde neke komentare i nikad mi nije bilo jasno šta je prava istina;imt 509 i labin imaju iste motore lda 450.Razlika je u menjaču i neki dodatni spoljni delovi.Za 509 svi kažu da ima 12 ks neki tvrde 13 ks,A za labin u upustvu piše 8 ks.Šta je tu prava istina.Inače za moj labin sigurno mogu da tvrdim da je presao vise nego polovina kultivatora u srbiji zajedno.Najdalje sa njim na jednoj relaciji sam isao 130 km u jednom pravcu.Jasam iz okoline Loznice dolazio sam u rumu na pijac 14 puta.Za vreme bombardovanja sam isao u Bjeljinu ponedeljkom sredom i petkom a u Janju to je pola puta do Bjeljine utorkom četvrtkom i subotom.Imam ugradjenu kompletnu signalizaciju kao na auto.Uljne kočnice na prikolici.Od Loznice sam daleko 20 km prema Valjevo u proseku sam tri puta sedmično za ovi 20 godina u Loznici sa njim.Jedino kad je neko nevreme.A znao sam u nuždi ići i po snegu na -13-14 stepeni.Znam neki ću tvrditi i reći da sam "lud",ali to je realnost.Postaviću vam sutra nekoliko slika da ga vidite.
 
Dali si imao problema sa kvačilom ta svom motokultivatoru. I koje ulje koristiš trenutno za njega?
 
Šta ti je sa kvačilom?Na njemu je fićina lamela i korpa jedine probleme što sam imao sa kvačilom puca brzo sajla kod same ručice. i veliki je rukohvat kvačila pa je teško stiskati ručicu.Ali napiši šta te muči pa ću ti odgovoriti.evo slika moje ljute mašine.Pretrpela mnogo što šta ali i dalje odlično funkcioniše.
picture004bn7.jpg
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Pa kada stisnem kvacilo ne reagujekako bi trebalo, kada se menja brzina samo nesto krlja, pa sam ga batalio u zadnje vreme. Inace dobro radi sve ostalo.
 
To sto ti krlja je znak da ne razdvaja dovoljno.Probaj da otkačis sajlu i izvučeš iz pancira pa je dobro naulji i ponovo vrati u pancir,pa onda nasteluj na šafu kod ručice.Jesu ti okretne ili stabilne ručke?Ako su stabilne dole na zvonu gde je zakačena sajla otpusti sajlu i kod ručice do kraja zavrneš šraf gde ulazi pancir onda konbinirkama na zvonu zategneš što više sajlu i onda je pričvrstiš i po potrebi još malo odvrni šraf za štelovanje na ručici.Ako ti to ne reši problem ondaa mora da se razdvaja motor i u zvonu ima još jedan šraf koji šteluje rastojanje potisnog ležaja.Javi šta si radio i ako nešto zapne.
 
Još nešto iz iskustva:Sad trenutno rezervni delova za labinove menjače ima u radnjama ali je kvalitet jako loš nisu prošli termičku obradu .Na zupčanicima otpadaju zubci najbolje je traziti preko nekog direktno iz italije da se dobave delovi a mislim da ima i još poneka radnja koja od njih dobija delove.Najčešće im srada "medjuzupčanik brzina".Zupčanik koji pokreće prikolicu samo zadnja vuča ima dve brzine inače te se brzine koriste za pogon freze.Delova za motor ima u svakoj radnji uglavnom su dobrog kvaliteta sem karika koje treba obratiti pažnju kad se kupuju,Ima jedna firma u novom sadu koja ih proizvodi ali obavezno treba izvaditi iz kutije i pogledati na stisak kako reaguju da nisu meke.Ako neko planira kupovati bolji su labinovi od 509 za frezi bolji menjač,sporohodne brzine i najvaznije blokada im je na ručici ne ide preko sajli kao i osiguranje da nemoze da se uključi pogon u nazad dok se freza ne isključi.Time je smanjen rizik od povredjivanja pri kretanju u nazad.
 
imam imt 509 deset godina,kupljen u rumi polovan. orem,freziram,navodnjavam,prskam.... malo mi je poceo pusiti belo na odusak motora. snagu ne gubi, pali iz prve. na njemu jos nista nije menjano sem naravno sajli i rucke gasa vise puta. sta da radim?
 
slovak je napisao(la):
imam imt 509 deset godina,kupljen u rumi polovan. orem,freziram,navodnjavam,prskam.... malo mi je poceo pusiti belo na odusak motora. snagu ne gubi, pali iz prve. na njemu jos nista nije menjano sem naravno sajli i rucke gasa vise puta. sta da radim?
Operi filter ili zameni od goriva .Presteluj ventile.Ali nikako na ono fabričko 30 25 negi i usisni i izduvni na 30.I vozi dalje. :cool:Pusti stručnjake koji hoće samo da zarade pare menjaju i što je dobro i što nije.Ako su karike loše nema kompresije slabo pali i izbacuje ulje na auspuh posebno na ler gasu.Kad ti je motor zagrejan ugasi ga i uhvatiš za leptiricu palenja mrdaj gore dole videćeš koliko ti na lezaju ima lufta.PozdravMalo sam trenutno zauzet napisaću ti još neke savete večeras.
 
Odg: Motokultivatori - op?ta tema

:D hvala, ''strucnjaci'' mi predlazu karike,generalka itd.Pozdravljam sve korisnike motokultivatora.Posebno Jaguara, ma ko da si!
 
Pusti stručnjake hoće para.Loše karike prouzrokuju loše palenje slabu kompresiju i stime manju snagu,na ler gasu izbacuju ulje na auspuh,isto izbacuju ulje na čep gde sipaš ulje.Kad je motor zagrejan ugasi i za leptiricu gde motaš kanap mrdaj gore dole videćeš kaki su ležaji jel imaju lufta.Večeras ću ti napisati više.Pozdrav.
 
To što kod tebe duva na čep je 99%ventili izduvni pre zatvara pa izbije gore na čep karike da su loše on bi ti spolja sav bio od ulja.Nebi bilo loše da skineš diznu i daš nekom da ti proveri i došteluje.Za sigurno motor nije loš ako dobro vuče dobro pali i ima dobru kompresiju.Meni se jednom desilo da u momentu izgubi kompresiju i nemogu da upalim.Ja sam to rešio ovako:Istočio ulje i gore kroz čep sipao dve litre nafte.I kad je se iscedila nafta,vratio ulje i opet odlično radi.A to je garež zalepio karike za klip.I to da znaš ako te još nešto zanima pitaj slobodno i javi na kraju šta si uradio. ::novac::
 
Nazad
Vrh