Motokultivatori - opšta tema

Pozdrav drugari

Ja imam Labinprogres, onaj veci, od 14 konja, to je valjda SS... Koristim ga 10ak ari baste za freziranje. Posto je veci deo baste prazan, a plac je poprilicno daleko od moje kuce, cesto me doceka zelenis kad tamo stignem, pogotovo posle kise. Korov nice ko iz vode. Ne treba bas toliko cesto da freziram, bolje da zatravim pa da kosim.

Razmisljam da uzmem roto kosu pa me zanima koja je dobra za moj MK? Treba mi neka koja sitni zemlju. Plac je ravan bez nagiba, najvisi su krticnjaci :) Koja se najbolje pokazala? Uzeo bih neku polovnu...
 
Pozdrav svima,

Imam problem sa IMT 509-om. Primjetio sam da je pumpa visokog pritiska stalno mokra i da gorivo curi i cini mi se da je problem u dijelu gdje se spaja dovodno crijevo iz filtera goriva. Koliko sam skontao taj dio je pricvrscen sarafom koji je supalj i u taj saraf je uvrnut jedan manji saraf (on se valjda odvrne da se ispusti vazduh iz crijeva za dovod goriva). Ne znam da li je to uzrok ali kada se masina upali na malom gasu radi uredno medjutim kada se doda gas krene da puca i cak se na auspuhu moze vidjeti malo plamena.

Planirao sam na pumpi da odvrnem dio gdje dolazi crijevo i da zamijenim bakarne podloske i da to pokusam fino zategnuti da ne curi gorivo ali mislim da to ne uzrokuje problem sa radom pri vecem gasu pa pitam za savjet.

P.S. Gdje vi nalazite dijelove za ove uredjaje. Ja sam iz Banja Luke pa ako neko ima preporuku neka kaze.

IMG-20190519-143127.jpg
 
Agrokop kobatovci bi trebao da drži za njih djelove

Zvao sam ih, kažu da nemaju dijelova.

Elem u međuvremenu sam ipak skinuo kompletnu pumpu i diznu i odnio kod bošiste. Zamjenio je element pumpe za koji kaže da je bio baš istrošen, a diznu je očistio i naštimao da radi na 185bara (valjda je neko čačkao prije i odokativno podesio diznu na 250bara). Ja sam zamjenio filter goriva, crijeva za gorivo i sve bakarne zaptivače a takođe sam i rezervoar oprao (bio je pun prljavštine), pored toga sam zamjenio ulje u motoru i filter ulja.

Sada motokultivator mnogo lakše pali medjutim i dalje poprilično dimi (nešto između bijelog i svijetlo plavog dima). Kada je na niskom gasu radi fino, međutim čim se doda malo gasa krene da puca i da iz auspuha izbija malo plamena. Šta bi mogao još da pogledam osim uloška dizne koji sam već naručio novi pa čekam da stigne?
 
Da li je moguce na 506 razbusiti poklopac i narezati navoj za svecicu od automobila, kakve negativne posledice mzoe imati ovo? Posto jedino ima Super Bosne a one su katastrofa, razmisljam o ovom resenju pa stavim NGK svecicu i mirna Backa.
 
Koja svjećica ide na 506, koji je navoj?
Ako već nema ekvivalent drugog proizvođača pa mijenjaš mislim da je bolja varijanta napraviti redukciju za svjećicu sa manjim navojem. Tako uvijek možeš vratiti na staro, a ako razbušiš pa napraviš grešku nema nazad već moraš kupovati novi dio.
 
Zvao sam ih, kažu da nemaju dijelova.

Elem u međuvremenu sam ipak skinuo kompletnu pumpu i diznu i odnio kod bošiste. Zamjenio je element pumpe za koji kaže da je bio baš istrošen, a diznu je očistio i naštimao da radi na 185bara (valjda je neko čačkao prije i odokativno podesio diznu na 250bara). Ja sam zamjenio filter goriva, crijeva za gorivo i sve bakarne zaptivače a takođe sam i rezervoar oprao (bio je pun prljavštine), pored toga sam zamjenio ulje u motoru i filter ulja.

Sada motokultivator mnogo lakše pali medjutim i dalje poprilično dimi (nešto između bijelog i svijetlo plavog dima). Kada je na niskom gasu radi fino, međutim čim se doda malo gasa krene da puca i da iz auspuha izbija malo plamena. Šta bi mogao još da pogledam osim uloška dizne koji sam već naručio novi pa čekam da stigne?

Probaj mu otvoriti glavu motora vidi kakvo je stanje ventila. Može se desiti da je progorio ventil ili sic ventila pa zato baca plamen na auspuh
 
Motor u takvom stanju se otvara, radi se revizija svih delova i menja se šta treba.
Plav dim, vatra iz auspuha itd, su sigurni znaci da nešto debelo nije u redu.
Bar sada delovi nisu skupi i ne isplati se ne imati uredan motor i čekati kvar.
Uvek je jeftinije plansko održavanje od havarijskog.
 
Motor u takvom stanju se otvara, radi se revizija svih delova i menja se šta treba.
Plav dim, vatra iz auspuha itd, su sigurni znaci da nešto debelo nije u redu.
Bar sada delovi nisu skupi i ne isplati se ne imati uredan motor i čekati kvar.
Uvek je jeftinije plansko održavanje od havarijskog.

Pozdrav mirosti,

prije par desetina postova kada sam se prvi put javio napisao sam da je 509-a dugo dugo stajala i nije upotrebljavana. Meni trenutno vise sluzi kao hobi i da malo odmorim mozak (inace sam IT-evac), kada uhvatim slobodnog vremena po malo odvrcem i skidam dijelove, cistim, mijenjam i dovodim u radno stanje. U tom smislu sam i napisao sta sam sve do sada uradio i pitao za savjet. Nemam neko veliko znanje ali po malo se upoznajem sa problematikom kako cackam oko masine. Na preporuku kolege Mise otvoricu dio gdje se nalaze ventili pa prekontrolisati stanje mada razmisljam da svakako narucim nove ventile kada vec otvaram da ih i zamijenim jer zbilja nisu skupi. Sa druge strane kad vec krenem to da cackam razmisljam i da karike narucim jer su i one jeftine a ako vec otvaram sam motor da i to rijesim. Mali problem mi predstavlja sto u blizini jako tesko pronalazim dijelove ali sreca ima brza posta pa se moze nesto rijesiti.

Inace ovako zvuci rad masine. Malo je mracno ali se zato lakse vidi plamen iz auspuha :osmeh:

 
Taj motor zaista nije svemirska tehnika, ali opet, to je skup fino i precizno izradjenih delova spojenih pravilno.
Ja sam ga takođe sređivao prije 7-8 godina i rastavljao sam ga do zadnjeg delića i vratio u fabričko stanje.
Delove sam uzimao u 'Tenej' Beogradu, imali su tada nekoliko klasa kvaliteta. Ja sam uzeo delove koje su tada isporučivali DMB-u za prvu ugradnju.
Glavu sam sredio, stavio nove ventile i promenio siceve.
Kod ovog motora nema svrhe menjati karike, jer obično hilzna dobije ovalnost, pa sam ja kupio i hilznu i klip indijske proizvodnje. Tu još trebaš imati i regulacione podloške koje idu sa donje strane hilzne radi podešavanja kompresionog prostora.
Ovaj motor nema dihtung glave nego ide aluminijumska glava direktno na hilznu, ali se predhodno mora upolirati.
Ležajeve leteće i ležeće probaj da nađeš originalne talijanske.
Najbitniji deo ti je pumpa za ulje, pregledaj je i bolje ostavi originalnu nego da staviš jeftinu kinesku kopiju..
Ja mislim da delove nisam platio više od 80-100€, ali sam motor doveo u fabričko stanje, upalio je bukvalno od prve i radi kao sat.
Koliko znam 'majstori' za to uzimaju 300+ €. Radio sam efektivno 3-4 popodneva.
Zaboravih imaš i onaj leptir za gašenje, često ga je potrebno zameniti i ja sam to takodje menjao.
Ako nemaš servisno uputstvo mogu ti poslati na mail. Bez toga ne počinji sa radom, ali je tamo sve do detalja objašnjeno.
Velika je verovatnoća da ćeš uz dobru pripremu i pažljiv rad bolje odraditi posao od priučenih majstora koji uvek nešto improvizuju.
Ukoliko negde zapne, tu smo, sigurno te ne ostvljamo na cedilu.
 
Hvala na odgovoru. Iscitao sam dosta ove teme pa vidim da ljudi daju dosta korisnih savjeta. Servisno uputstvo nemam, a skinuo sam dokumente koji su dostupni ovdje na forumu (Uputstvo za rukovanje i održavanje - IMT 509D i Katalog rezervnih delova IMT 509) ako na njih mislis. Ako imas dodatne dokumentacije posalji.

P.S. Dosta dijelova sam nasao ovdje http://microninc.rs/imt-509-motokultivator-delovi-oprema/ pa ako se ne snadjem ganjacu rodjake da mi to nabave u Srbiji i posalju ovamo :)
 
Poslednja izmena:
Poslo sam ti na mail, servisno uputstvo za motor.
Isčitaj, mislim da ti je to sasvim dovoljno.
Kada završiš motor, pregledaj i kvačilo, na većini nije dobro.
 
Pozdrav drugari.
Rodjak ima stari tip mute sa la300 motorom. Počela da ga zeza, stalno se kvari. Rešio da menja motor, da stavi odgovarajući kipor dizel. Naručili smo i motor treba da stigne ovih dana. E, sad... Kakva su vaša iskustva sa ugradnjom i da li bi to morao da odradi majstor koga nema u blizini ili da odradimo sami. Mislim na ono: odšrafi stari i zašrafi novi. Na šta da obratimo pažnju prilikom montiranja? Hvala ??????
 
Nazad
Vrh