Motokultivatori - opšta tema

na muti se nalazi lombardini motor 530,samo je za generalnu,znaci bolje mi je da taj motor remontujem ili da kupim kipor.OK hvala na brzim odgovorima
 
LA300 sam hteo da kupim da mi zavrsava neko vreme poso, ali mislim da je bolje da remontujem postojeci dizel
 
Sve zavisi za sta se koristi masina.
Ja na kosacicama uvek radije biram benzinac, nego dizel, radi vibracija i buke.
Imam dvije kosacice 407 od kojih je jedna sa Kiporom KM178 a druga sa Kubota/Mag GS330 motorom.
Svi se radije latimo benzinca, ne samo radi snage 9ks vec radi izuzetno tiho i ugladjeno bez vibracija.
E sad ako su u pitanju teze operacije kao frezanje, oranje, ciscenje snega, jaka pumpa itd, onda je ekonomicni dizel bolja opcija.
LA300 je tanusan motor, koji lepo radi ako je potpuno ispravan, ali je malo takvih. Vise prave glavobolje nego koristi mnogima..
 
Nedavno sam kupio prikolicu za ima 509 novu znači nije ručno pravljena ili polovna. Proizvođač je Zlatna moticica iz Dubic-a. Kupio sam loznici u Yu metalu.
3ad88f5f7bc234b1b063860112b20028.jpg

d67c3153a032455cf7312c0374624c05.jpg

E sad probao sam je sa kultivatorom i sve radi ok ali imam neki trip da kultivator kad je uključena prednja vuca kao da nijansu više vuče u odnosu na prikolicu.
Sad ne znam da li ja nesto umisljam ali mogu li nekako da proverim da li je to sve ok...
Frka mi je jer sam imao pehova sa prošlim prikolicama koje su bile ručni rad pa sad osto neki strah da ne pokidam menjač kao što se već jednom desilo.


Послато са C5503
 
Pa vidi ovako:
Reduktor je IMT konstruisao za zadnju osovinu sa prenosom 41/10=4.1.
Problem je sto je tih sporih/starih Ladinih osovina ponestalo pa proizvodjaci pocinju stavljati i osovine 43/11=3.9.
Ja sam bas iz tog razloga konstruisao i napravio svoj sinhronizator, jer sam imao samo ovaj 3.9 dif. Cak sam pokusao naci taj 4.1 diferencijal, ali sam odustao jer ga nije bilo nigde.
Kada sam to vec radio, napravio sam mogucnost izmene zupcanika, prema tipu diferencijala i kombinaciji guma na prikolici i motokultivatoru.
Imas to na nekoj strani ovde davao sam i slike..
Inace, ako ti malo vise vuce kultivator to bi trebalo znaciti da ti je sve u 'redu' jer je IMT nepravio odredjenu gresku u proracunu pa je sa novim gumama razlika na 100 obrtaja oko 0.5metara.
Mozes i sam malo racunati, prenosni odnos konusno tanjirastog u kultivatoru ti je 5.5.
 
Znaci nisam umislio, koliko je opasno po sklop menjača vuci ovako? I šta bi sad trebalo menjati tu, medjureduktor, difrencijal ostaje jer nema bolji....
U uputstvu koje sam dobio od njih piše da se ovaj zadnji most ZM-1200 koristi i za labinove prikolice s tim da se menja ruda,prenos ( kardan ) i gume.


Послато са C5503
 
Pa jasno ti je da ce transmisija biti napregnuta ako je brzina nesinhronizovana, i to samo linija donjeg vratila koja krece od konusno tanjirastog para masine, preko medjureduktora do difa prikolice. naravno, i kardanska linija.
Nemozes menjati medjureduktor, jer ne postoji drugi osim tog jednog tipa. Mogao bi, eventualno, napraviti druge zupcanike prema situaciji kod tebe.
Mozda najbolje da koristis vucu masine samo po potrebi i na mekanoj podlozi.
Mada, koliko vidim ljudi trpaju razne gume na prikolice i motokultivatore i to ide i tako..
Opusti se i radi posao..
 
Ovo sam trebao prodati odmah, majku mu pa nisu bili u stanju jedan menjač napraviti sa usklađenim prenosom prikolice a da ne zajebu nešto ili iskoplikuju.
Nije ni čudo što su propali...
Hvala mirosti na objašnjenju.


Послато са C5503
 
Originalna Agria 1700(od koje je IMT uzeo licencu za 509) je imala pogonsku prikolicu sa istim prenosom kao i diferencijal u masini a gume napred i pozadi su bile iste, tako da medjureduktor nije bio potreban.
E sad kada je IMT odlucio da na prikolicu stavi dosta vece gume(6.00-16), a diferencijal uzme od lako dostupnih Lada sa otpada, jedina opcija je bila sinhronizator(tako zovem taj medjureduktor). Dosta vece gume su pozitivna stvar i doprinose vecoj nosivosti i prolaznosti.
Losa strana te IMT prikolice je oko 200kg viska tezine..
 
Dobro sam ja rekao kad mi ne bi nešto komplikovali ne bi bili mi. Samo neki fuseraj, pa to da prodamo dobro.
Koji cirkus, pre neki dan gledam na yt kako naša fabrika u Boljevcu Agromehanika prodaje menjace za koltivatore Agriji koji su,kako kažu, oni konstruisali. Teško tim kultivatorima i kupcima istih.
Jedino mi ostaje da napumpam dobro zadnje gume da pod teretom ne legnu....
Pa dokle ide.
Послато са C5503
 
Imam jedan problemcic. Uradio sam generalnu na frezi imt 506, nova radilici (indijska, bilo je ona ili keneska ili neka polovna nasa), nov klip, hilznovan cilindar. Sve sklopio i upalio bez problema. Lako pali i lepo radi. Problem je sto se po neki put desi kada povucem kanap za paljenje da toliko trzne kanap nazad da ce da mi iscupa prste. Pomerao sam plocu sa paljenjem i levo i desno, i isto. Zazor platine jo oko 0.35mm.
 
Zapusila mi se cevcica od rezervoara za gorivo. Prilikom freziranja izgubi gas i ugasi se.Ponovo je upalim, krenem da freziram normalno, i opet izgubi gorivo i ugasi se. Karburator je odlican, sumnjam na cevcicu ili filter u rezervoaru , sta vi mislite ?? :sta:
Kultivator je IMT 506.
 
Pozdrav svima, imam motokultivator imt 414 i interesuje me koliko ulja i koje ide u mjenjac? Nemam mjerac ulja i ne mogu da ga pronadjem nigdje u prodavnicama pa tako ne mogu da izmjerim nivo ulja u mjenjacu.Ako neko zna kako da izmjerim ili koja kolicina ide u mjenjac, bicu mu zahvalan!
Hvala!
 
Nazad
Vrh