Motokultivatori - opšta tema

Danas konačno rasturio motor na Mio Standard F400...
Radi se o Honda G150 motoru...
Znao sam da nije sve u redu čim ona onako tandrče, ali ipak je uspela (i takva) da odradi sve što se od nje zahtevalo...
Evo ovako...
Radilica,zupčanici, ležajevi, paljenje, sve OK, problem je u cilindru (stublini) i ventilima...
Cilindar ima oštećenje, takozvani "ris", dosta dubok i dugačak, a nastao je tako (lepo se vidi) što je ispao osigurač bolcne koja drži klip...
Tačno je u toj visini i položaju..

20180710_105340.jpg

20180710_105353.jpg

20180710_114050.jpg

20180710_141820.jpg

20180710_142514.jpg

20180710_142829.jpg


Ventili su za zamenu, očistio sam ih i, za prvu priliku, barem dok se ne posavetujem sa Vama, ušlajfovao i tako vratio u ležišta...
Sve je bilo puno čađi, verujem da nije nikada otvarano i da je sve originalno, i sve sam to veoma pažljivo očistio, pa pošto imam jako zgodnu mesinganu četku, sve očetkao...
Karike su vidno potrošene, vidi se na slikama, ubacio sam ih i cilindar i tako fotografisao...
Evo šta imam u planu i tražim mišljenje...
Kupio bih nove ventile, karike (I specijala) i dihtung glave i to nabacio na ovu postojeću mašinu ?
Možda i NOV klip sa karikama?

Koliko bih time dobio na upotrebljivosti (sigurno dosta), i da li bi bio problem pošto znam da onaj "ris" oštećenje cilindra je sve samo NE dobro?
Pošto je mašina i ovako radila, doduše vidno "osakaćena", bez one prave snage, ali je ipak završavala posao....
Nemam novaca da ulažem sada u drugi motor, ZNAM da bi to bila najbolja solucija...
Uostalom, da ne gnjavim dalje, evo, predočio sam Vam sadašnje stanje, a Vi možete dati neki savet ili predlog, a opet u okviru ovoga šta napisah prethodno...
 
Nema ovde mnogo mudrolije ako želiš da taj motor dovedeš u uredno stanje:
1. Obrada cilindra, mislim da ovo nemože izaći na prvu već tek na drugu specijalu.
2. Nov klip sa karikama
3. Novi ventili i ušlajfavanje
4. Premeriti koleno radilice i klopnjaču o videti radni zazor. Nebi smeo biti veći od 5(7) stotih.

Ja sam proletos osvežavao moj G200, Sale Brkin je poslao potrebne deliće..
 
Toliki dubok ris je pitanje dsl se uopste moze i obraditi na postojece specijale a tako ako ga uradis osvezavanje je debelo pitanje sta ce biti i kako kasnije.Trebalo bi komparaterom premeriti dubinu tog risa prvo dal postoji mogucnost obrade na neku specijalu prvo

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Dobrodole brate
osvezavanje ovog motora nece moci vec mora komplet generalni remont sa hilznovanjem bloka
cilindar je ostecen sa kanalom..a i da nije dole se vidi koliko je potrosen i ko zna dali bi izasao na prvu specijalu 64.25...plus imas kanal/ris....klipova za g150 imas 64 i 64.25 da valjaju...ostale specijale su divlje ko zna ko pravi klipovi nisu konusni i odstupaju od mera pa zaribavaju

ventili su dosta upali u blok...sigurno pored novih ventila mora da se rade sicevi i vodjice...
radilica je potrosena moze da se obradi,klipnjaca stara se stanfeluje i vozi
lezajevi dihtunzi semerinzi platine su smesna cena ali i to mora....

pogledacu sutra dali imam blok od g150 koji je dobar da netreba da se obradjuje stublina ili makar da ide na prvu specijalu

delovi na grubo su oko 50/60e
masinska obrada je vodjice 10,sicevi 10 obrada radilice sa stanfelovanjem 25,neznam koliko je hilznovanje nisam dugo radio...
 
Šta onda kažete na ove "zamenske" ***Honda*** motore od 90 eura?
Kakvog su oni kvaliteta?
Da razmislim o kupovini takvog ***Honda*** motora ili sličnog?
Jel' neko nabacivao od kolega taj motor slučajno-možda na svoj motokultivator?
 
I ja sam bio u sličnoj nedoumici na G-160 mi je bio problem u karburatoru, kada sam skinuo glavu video sam da su i ventili upušten i nagoreli, sastavio sam ga i upalio i tako sam ga prodao za 45e, a kupio sam zamenski motor, napravljen je na Tajlandu i već petu sezonu radi bez greške. Kad je bio nov, posle prvog potrošenog rezervoara sam mu opet promenio ulje u motoru i motor radi na prvo povlačenje, osim kad ostane bez goriva.
Ti motori imaju deblju osovinu radilice, tako da se mora napraviti nova remenica ili stara proširiti. Motor ima više snage od originala, bez ikakvog problema radim sa 6x4 motičicama i dva bočna diska, ukupna širina 100 cm, samo neradim mnogo, sve ukupno oko 1 hektar godišnje.
 
Nesumnjivo je da je novi motor gx160 dobro rešena mašina ali trebalo bi videti da se uzme što bolja kopija.
Taj tejvanski je očigledno dobar, ali sa druge strane, dosta ljudi se žalilo na neke od kineskih.
U svakom slučaju neverujem da će raditi bez otvaranja 20-30 godina kao originalne Honde, ali za tih 70-80€ nemože bolje.
Izađe na isto, ali ja više volim ispravan originalni motor, nego kinez. Ne znači da sam u pravu, svako treba naći svoju matematiku..
 
Na jednom agregatu originalni hondin motor (g200 čini mi se) radi godinama bez greške i bez otvaranja. Prijeratna proizvodnja kad je bilo kvalitetne robe.
Ne znam kakav mu je režiim bio prije, ali poslednjih 6-7 godina radi oko tri sata svaki dan i ne smije da se žali. :osmeh:
Zamjena ulja svakih 10 dana i samo gas! :)
 
Ponuda tih ***Honda*** kopija je neverovatna...
Ima ih na Oglasima ko glista posle kiše..
Kako da znam razliku između njih, koji je "kvalitetniji" ?
Samo se po nalepnicama razlikuju...
@Mirosti
I ja preferiram opravku, znam da je to nekada bio kvalitet, a sada uglavnom P.R.C. kvalitet diktira sve...
Po pisanju Brkina, opravka postojećeg motora je po ceni koštanja i više nego diskutabilna, delovi zamenski su (opet) diskutabilnog kvaliteta, a moram naglasiti i majstorluk, a ceo motor ***Honda*** izađe (gore-dole) cenu koštanja popravke...
Zaista nezahvalno odlučiti šta raditi...
Da napomenem, svakako mi treba, u najmanju ruku, pouzdan motokultivator, jer odradim i usluge freziranja, pa ne ide da se najmim, a posle ne završim...
Proletos sam zaradio s njim, nekih 7-8 crvenih (domaćih), nisu bačene pare i ako uložim u njega 9 crvenih (stranih), samo treba dobro proceniti koji od tih "zamenskih" ***Honda*** zaslužuje ulaganje...
Samo toliko, zar ne ? ::namigivanje::
 
Po tom pitanju je tesko bilo sta reci ali evo bar jedna razlika jer imam ford pumpu gx200 a drugar je kupio kopiju honde gx 200. Po pitanju rada je identicno ali moj ford otprilike upola manje trosi od njegovog motora za isti rad na punom gasu a i pumpe su identicne 3 cola. Razlike ima i u kopijama a ima ih na desetine tako da je tesko odluciti ali za 90 eur ce i taj godinama sluziti ako se neforsira pnim gasom stalno i bespotrebno i najbitnije zamena ulja kvalitetnog i da je na mah uvek. Svaki ce sluziti ako se vodi racuna stim da skuplji i kvalitetniji traju duze sto je i normalno. Loncin se solidno pokazao sto sam cuo a vcverovatno postoji jos neki
 
Vrlo retko i neuobicajeno u praksi, ali ako ipak zelis iskoristiti svoj blok, taj ris bi se mogao navariti TIG aparatom pre obrade.
Ja bih na tvom mestu ipak uradio remont tog motora, cuj se sa Saletom Brkinom, ne verujem da ces previse skupo proci, a ipak znas sta dobijas.
 
tih gx160 motora ima sad za kupiti za smesne novce.....bitno je samo videti dali je izlazna osovina 19 ili 20mm u obe varijante ih ima....rupe bloka za nosac bi trebalo da odgovaraju...jedina prepravka je za sajlu gasa neki mali nosac da se napravi...
sa original hondinim znas da ce raditi al sa kinezom jbg kakve si srece...kao i pumpe njihove neke rade ko lude a sa nekima problema uvek....sve kopije idu iz iste fabrike samo se drugacije farbaju

delovi za remont ehhh...iz licnog iskustva ti mogu reci da su dobri a da su cene smesne...recimo imam hondi koje sam radio pre mozda 10 godina i koje i dan danas rade dobro...recimo liku sam uradio komplet generalnu na g200 2012te....od tad do sad jednom platine menjali i jednom dihtunge poklopca ventila...covek u sezoni usluzno freza vozi ne gasi
 
Šta onda kažete na ove "zamenske" ***Honda*** motore od 90 eura?
Kakvog su oni kvaliteta?
Da razmislim o kupovini takvog ***Honda*** motora ili sličnog?
Jel' neko nabacivao od kolega taj motor slučajno-možda na svoj motokultivator?
Ne znam za ove kineske honda motore ali sada imam na f600 Wema motor i ja sam prezadovoljan sa istim. Pali iz prve, snage mu ne manjka , miran i tih u radu, lepo prima gas. Vec sam pisao da su moja iskustva samo pozitivna. Mislim da je puno bolja opcija kupovina ovakvih motora koje rade prave fabrike u Kini ,pod svojim imenom a ne lepe samo nalepnice renomiranih firmi. Po meni ovo je slicno kao nekada Huindai sto je kopirao Hondu...
 
Jedno prakticno pitanje: kada radite sa motokultivatorom, kako znate da li se pregrejao ili ne? Da li daje neke simptome?
I kada hocete da ga ohladite, obzirom da ima vazdusno hladjenje, na koliko obrtaja ga drzite i koliko dugo? Da li je bolje na leru da nema veliko zagrevanje tj sagorevanje, a opet vazduh cirkulise ili je bolje dati blag gas da sto vise vazduha prodje kroz masinu?
 
Ja pregrevanje nikada nisam konstatovao, jer ako ventilator radi a rebra nisu zacepljena, ne vidim kako ga mozes pregrejati.
To eventualno hladjenje posle rada po jako toplom vremenu, ja obavljam tako sto ostavim da motor radi nekoliko minuta sa 1/3 gasa.
Mozes i sam konstatovati primicanjem ruke(bez rukavice) kako i koliko ventilator produvava vazduh kroz hladjenu zonu motora.
 
Nemam pojma gde su ta rebra. Skoro kada sam sredjivao motor lombardini 520, i kada smo skinuli diznu, tada sam video kanal kuda prolazi vazduh i hladi masinu. Posle zamena elementa pumpe i uloska dizne, radila je savrseno dok nije proslo neko vreme kada je krenula kao da varira sa obrtajima ponovo, i ja sacekam malo pa nastavim. Mislio sam da je bila pregrejana. Drugi dan sam frezirao i nisam primetio nikakve probleme u radu. Zato se i pitam gde je ta granica.
Jedino je mozda razlog sto su nozevi navukli zemlju na prve nozeve do motora pa joj je to mozda bilo opterecenje pa je zato varirao gas na visokim obrtajima.
 
Vrlo tesko se pregrevaju sem ako neradi malo duze pod velikim opterecenjem da tuce crn dim konstantno ili da su rebra stubline zatvorena .To variranje je verovatno od opterecenja regulator dodavao gas a i ako se pregreva on gubi naglo snagu i hoce se ugasiti na manjim obbrtajima. Ostavis ga da radi na trecini do pola gasa bar 15 min pa smanjis i nema problema
 
Nazad
Vrh