Motokultivatori - opšta tema

Pozdrav svima,
imam IMT 506s i do skoro je ludovao sa VEC el. paljenjem. Pod ludovao mislim radio malo u napred a malo u nazad. Odjednom nema varnicu i mislim da je napokon VEC kaput. I sad mogu da predjem na obično paljenje kad eto vraga - imam novu platinsku i kondenzator ali nema novu bobinu, tj imam dve bobine ali ne znam da li su OK. U svakom slučaju sve što sam znao ja sam upotrebio ali jednostavno nema varnice iz kabla. Malopre sam na forumu pročitao da mi je možda onaj četvorokraki držač magneta u položaju koji mi ne odgovara pa sad valjda njega treba mic po mic dok ne dobijem varnicu. Ali moje osnovno pitanje je - Da li je sve OK kad je cela ploča a to znači kablić iz bobine, kondenzator (srednji pin) i obe strane platinskog dugmeta u kratkom spoju normalno ili nešto od svega ovoga treba da bude odvojeno od mase. Da budem precizan znači UNIMER-om probam da li je u fazi sve gore navedeno i ono jeste a najgore je što je to i u fazi (tj. povezano) i sa masom. E sad bili su neki tragovi na donjem delu koji se naslanja na ploču koji liče na tragove od neke gume na krilcima bobine eli nisam siguran. Iz mog skromnog poznavanja elektrike nešto u ovom vodu nije kako treba ali ne znam šta. Ako iko zna molim za pomoć.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Stitnik startera i paljenja za 506 izradjen od starog gvozdja i lima
 
@Hmisa davno sam radio to sokocalo ali otprilike bi trebalo ovako. Onaj tanji kablic sa bobine treba da ide na kondenzator i kablic platina i kablic za gasenje motora koji se vodi kad se gasi na masu. To sve u kompletu je fakticki na masi dokle god se platine nepocnu otvarati i onda mora da prekine kontakt sa masom. Ako su platine razdvojene i na tom kablicu naprimer na izvodu kondenzatora i dalje pokazuje spoj sa masom onda je negde ili kablic probio na masu neki ili platine hvataju stalno masu znaci nevalja, i tu nema varnice. Poloaj magneta isto ima polozaj jedan od 4 moguca gde ima dobru varnicu.Samo sto bih ja da je moja preradio to paljenje na mali akumulator od skutera i bobinu od vartburga ili trabanta na 12V i resio to paljenje. Dopunis akumulator i teraj dalje.
 
@vica022 hvala na savetima ali stvar je cudna. Naime kablic sa kondenzatora ka platinama ide na izolovanu stranu platina.E sad kako je kablic sa bobine u masi sa leptirima bobine onda ispada da je i izolovani deo platina uvek na masi, jer ne izolovani deo platina lezi na masi direktno. Zbog ovakve veze ja sam se nadao da negde treba da bude izolacija koja je kod mene ili ispala ili nestala (gremlini). Pošto imam dve bobine za čiju ispravnost ne znam sad idem na bubanj potok da kupim novu. Naravno u pitanju je crno paljenje. E sad imaću kad se vratim sa bubanj potoka sve novo - platine, kondezator, bobinu. Probaću da tamo nadjem već spakovanu ploču koja se prodaje kao rez. deo i da na njoj vidim ima li nesto izolovano i na koji način. Potom proba i javljam uspeh ili NE. Uzgred ako je moguće stalno rešenje to što si predložio sa trabanta ili vartburga rad sam da to ugradim ali ne znam ni kako se to radi niti šta mi sve treba tako da bi neke instrukcije bile OGROMNA POMOĆ. Hvala na pomoći za sad i odoh na BUbanj potork po bobinu. Javljam šta sam uradio popodne.
 
Na platinama ima jedan plasticni deo prstena koji se natice na oprugu lisnatu platina i preko vijcica se spaja opruga sa kablicem ka kondenzatoru.Preko opruge ide metalnim delom do kontakta i preko druge strane fiksne platina na masu. Na biksnici plasticnoj gde je opruga vezana i ovom prstenu gde je vijcic hoce cesto da se desi kvar kod feler platina kojih je sve vise..Na sistemu akumulatora idu samo platine i kondenzator .Taj kablic sa platina i kondenzatora ide na bobinu na izvod 1 a napajanje + ide na izvod bobine oznacen sa 15 ili +. kablic za gasenje ide isto sa tog kablica sa platina i kondenzatora pa na prekidac i masu kad se gasi
 
eto prvih vecih defekata,juce celo prepodne kosio,posle bila neka basta da se odradi nekih 4 ara odradio i sinoc krenulo nesto da zvecka u kvacilu,ali islo je kako tako,ali danas prepodne kosio i odjednom pustim kvacilo, on nekrece pa za koju sekundu krene,opet uvucem kvacilo nesto krci zvveceke sad jos vise,bio sam daleko od kuce reko ajd ostalo mi jos malo da pokosim nekih pola sata i kuci,stigo kuci,sve ok rasturio ja skinuo motor nevidim nista specialno osim sto mi procurio semering na menjacu,ok do toga nije,kad ajde reko garant u kvaciluu nesto,kad rastavim kvacilo eto radosti puko feder,sinoc sto je malo krckalo onda je samo napuko al danas izgleda da tokom kosenja puko skrzo zato mu je trebalo malo vremena posle pustanja kvacila da krene,hvala bogu tu oprugu na lageru nema niko u okolini od 50 km,ali masina treba,nista zavario sam oprugu, iz panceva mi danas stizu lezajevi za nekih 2 sata i semerinzi,tako da se kosenj nastavlja poslepodne, lezaj u lameli je skroz propao,ai druk lezaj nije nesto ako da ce to danas biti zamenjeno i posle podne se nastavlja sa radom....bice slika navece
 
@vica022 ja izgleda da imam gremline. Sve je novo na ploči paljenja. Nigde ni jedan kablić ne dodiruje masu ali je opet sve isto. Znači otvorene ili zatvorene platine sa ili bez platina masa je i na oblozi kondezatora i na šiljku iz sredine kondenzatora što ide. E sad kad otkačim kablić od bobine sa kondenzatora i sve bez njega povežem onda je kako treba. Kad se zatvore platine sve je u masi a kad se otvore onda je u masi samo ono što je na masu povezano. Onda sam ispitivao onaj kablić iz bobine i on je kad je bobina ušrafljena u ploču sve vreme u masi sa pločom. Iz ovog zaključujem da mi je izvor problema taj kablić iz bobine jer on u stvari dovodi masu na šiljak kondenzaatora a posle i dalje na platine. E sad taj spoj kablića i bobine je u kratkom spoju sa leptirima bobine i takva je situacija i kod starih bobina koje sam probao a i kod nove koju sad kupih. Izludeh ali ne znam kako i šta da izolujem tj jedino mi pada da bobinu tj ona dva šrafa kojima se ona pričvršćuje za ploču da izolujem od leptira bobine i tako dobijem da pozitivan tok struje jer mislim da preko tog malog kablića ide + na platine i kondenzator, pa kad se platine spoje onda + ode na masu a kad su razdvojene onda u kondenzator i valjda ću onda dobiti varnicu na kablu za svećicu.
Što se tiče prepravke sa bobinom od trabanta ili vartburga - kako sam ja shvatio i platine i kondenzator ostaju isti samo se bobina dodaje jer je iz dvotaktnog motora pa je valjda njena varnica ta koja i u IMT 506 može da bude Ok. Ako je neka druga bobina jel bi onda i svećice toplotna moć morala da se prilagodjava tj da se menja.

---------------------
Samo da dodam da sam malo istraživaso ovo u vezi bobine i nadjoh da bobina od YUGA moze i na trabanta i vartburga. E a onda to znači da može i na ovo što si mi @vica022 predložio. Ovo su samo moja zapažanja koja sam prikupio sa neta a ako grešim opet lepo naći ću onda baš od Trabanta 601 ili Vartburga 353 BOBINU.
 
Poslednja izmena:
Kolega proveri magnet, to je uglavnom problem na 506. Radio sam nekoliko 506 sa tim problemom (nema varnice) i uvek je magnet bio krivac. Fabricki magnet 6v10w oslabi i nema dovoljnu indukciju za varnicu.
Resenje je jednostavno, nadje se magnet od tomosa (6v iskra crno paljenje), na strugu se izvadi srce, stavi se nosac sa imta i teraj!
Kad uzmes metalni predmet (odvijac/safciger) i dodiruje magnet, kako 'lepi'? Predpostavljam da jedan magnet dobro 'hvata' a ostala tri dosta slabije, ako je tako menjaj magnet.
 
Bobina od cetvorocilindrasa moze samo je vece snage i sprzice brzo platine i kondenzator. Zato su u jednocilindrasa manje i slabije i posebno za svaki cilindar. Odgovara i od vartburga ili trabanta ili mz motora i tomosova spoljna bobina na 12v. Mozda je najlakse od mz naci. A proveri sto kolega kaze i magnet jer mozda su ga gremlini iscrpli .
 
Hvala Vam na angažovanju da rešim problem! i evo ovako je sad situacija - bio mi je lokalni majstor i probali smo sa njegovim bobinama i kondenzatorima i to po 2 para od svakog i isto sve vreme. Onda smo okretali magnet u odnosu na glavčinu ili obratno kako hoćete i sve vreme isto. Od varnice ni traga. Što se snage magneta tiče vuče sve u sebe i šrafciger i sve metalno (ključevi čak i ručica gedore-krckalica). Nisam probao baš sva 4 magneta po na osob ali ću sad i to da probam. Čekam komšiju da uzmem od njega magnet sa njegove 506-ice i da probam. A posle toga nema ideju. I da rezimiram u vezi lokalnog majstora - kaže čovek "Ovaj posao radim 30 godina nikad mi se ovo nije desilo".
Videću da što pre nadjem neku malu bobinu na 12V po Vašoj preporuci. Odoh dalje da probam
 
Ti gremlini na 506 su gadni po zivce. Ajde uslikaj to paljenje unutra i pogledaj kablic za gasenje da nije spojio na masu pa to sve zeza stvar ili visokonaponski kabal da nije probio. Struja je cudo kad pocne zezati. Malo posla od moje honde danas
picture-233.jpg
[/IMG]
 
Kolega proveri magnet, to je uglavnom problem na 506. Radio sam nekoliko 506 sa tim problemom (nema varnice) i uvek je magnet bio krivac. Fabricki magnet 6v10w oslabi i nema dovoljnu indukciju za varnicu.
Resenje je jednostavno, nadje se magnet od tomosa (6v iskra crno paljenje), na strugu se izvadi srce, stavi se nosac sa imta i teraj!
Kad uzmes metalni predmet (odvijac/safciger) i dodiruje magnet, kako 'lepi'? Predpostavljam da jedan magnet dobro 'hvata' a ostala tri dosta slabije, ako je tako menjaj magnet.
Na kupuijem prodajem sam pronašao dva kompletna paljenja za Tomos
[h=1]kopletno iskrino crno paljenje APN AUTOM[/h]i
[h=1]Paljenje ISKRA 6v 17w[/h]koje od ova dva da uzmem po Vama.
Pozdrav

- - - - - - - - - -

Bobina od cetvorocilindrasa moze samo je vece snage i sprzice brzo platine i kondenzator. Zato su u jednocilindrasa manje i slabije i posebno za svaki cilindar. Odgovara i od vartburga ili trabanta ili mz motora i tomosova spoljna bobina na 12v. Mozda je najlakse od mz naci. A proveri sto kolega kaze i magnet jer mozda su ga gremlini iscrpli .

Moze li ova bobina
[h=1]Bobina 12V elektronsko paljenje 2 izvoda[/h]nasao sam je na Kupujem prodajem
 
Bobina za elektronsko paljenje nemoze na sistem platina ili kontaktnog paljenja.Mozes staviti i ima varnicu ali cim das veci gas ona zavari skoro trenutno kontakte na platinama i brzo pregoru kontakti.Znaci obicna bobina samo od navedenih.Od ova dva magneta ovaj od 6V i 17W je jaci ali postoji mogucnost i na automatiku da je takav.Pise na magnetu svakom koje je snage i koliko volti. 6v mora imati a snage sto vise to bolje i jaci magnet
 
Bobina za elektronsko paljenje nemoze na sistem platina ili kontaktnog paljenja.Mozes staviti i ima varnicu ali cim das veci gas ona zavari skoro trenutno kontakte na platinama i brzo pregoru kontakti.Znaci obicna bobina samo od navedenih.Od ova dva magneta ovaj od 6V i 17W je jaci ali postoji mogucnost i na automatiku da je takav.Pise na magnetu svakom koje je snage i koliko volti. 6v mora imati a snage sto vise to bolje i jaci magnet

OK onda je sve jasno kupujem taj 6v 17W komplet i dajem da se srce promeni sa ovim mojim od IMT506.

Evo i slika paljenja u 506-ici sa starom bobinom


wvtmb6.jpg


- - - - - - - - - -

nazalost ne znam kako slike da stavim

- - - - - - - - - -

Evo resio sam kako slike znaci ovo je bobina danas kupljena koju sam prikazao a sad tek paljenje sa starom bobinom
2lt3tc3.jpg
 
Nikako da posalje poruku ,nesto me net zeza. Ta stara bobina je napukla koliko mi se cini sa desne strane.Probaj jos to sa magnetom i taj beli kablic da nije negde ustinut pa hvata masu. Skines ga sa kondenzatora i probas bez njega ima li varnicu.Mozes tako i platine proveriti dal negde nezezaju kad ih skines sa kondenzatora.Pomeras srafcigercicem malo fiber da razdvoje pa vidis .Sredi magnet pa cemo onda jos videti jer to je dzigericar.Gremlini gremlini srce bi im pojeo i onome ko pravi te delove

- - - - - - - - - -

Evo ga zavrsen vucni frezer za hondu .Malo je vremena i napravljeno od cega se naslo u radionici limova i cevi.Isproban je na kratko i vrlo lepo radi za pocetak a sad ce tek u probni rad malo veci
picture-242.jpg
[/IMG]
picture-239.jpg
[/IMG]
 
More i ja ću da se hvalim samo da mi moje sokoćalo proradi. Sutra stiže komplet paljenje od APN 6. Nosim kod strugara na obradu i odma na frezu. E sad ako ni to ne pomogne spreman sam da stavljam akumulator i bobinu od trabanta ili vartburga. A ako ni to ne da rezultate mislim da će Sava da bude rešenje.
 
Nazad
Vrh