Motokultivatori - opšta tema

Problem je sto je smenio smer uz radu, i to pod puni gas. Malo citao na tomossrbija.com/forum/viewthread.php?thread_id=352&rowstart=60 za ovi VEC elektronska paljenja, i ljudi kazu da je to moguce sa ovim el sranja. Jer za ovih 20 godina dok je bila platina, ovo je prvi put da vidim da mi 506 dobila rikverc.
 
U toku rada nemoze da okrene smer nikako jer bi sve popucalo. Samo tokom paljenja se moze desiti da okrene smer usled mozda loseg ugla pretpaljenja
 
Dobio u toku rada. Ni meni nije jasno kako se to moze dogoditi ali dogodilo se. Vraticu stara platina i ode kultivator na pijac.
 
honda je sredjena! okrenuo sam valjak na kvacilu koji se bio pojeo sa jedne strane ,s to je dovodilo do spadanja kaisa u radu. Operacija nije komplikovana i brzo se odradi a mislim da je jednostavnije nego nositi kod strugara,,,pozdrav
 
Pozdrav drugari, da li neko ima iskustva sa ovim kineskim kopijama benasi freza, pregledao sam temu do negde ali ne nadjoh, ako je vec pisano izvinjavam se.
57654858.jpg
 
Uzeo sam nov motor za kultivator ,u uputstvu pise ulje 10w30 ,sad ne mogu to da nadjem ,a imam sae30 ,moze to ,jel to isto ?? Sae30 sam koristio u starom motoru i koristim ga u motorima za kosacice.
 
Bez ljutnje, ti kao da si kupio kilo secera ili soli.
Kakav motor si kupio? Dvotaktni, cetvorotaktni? Dizel, benzinac? Koje marke?

Generalno cetvorotaktni motori mogu raditi na monogradna ulja(SAE30) leti kada je temperatura ujednacena. Ukoliko varira(motor se koristi preko cele godine), treba koristiti multigradna ulja(10/15w40/50).
Ja bih ti preporucio da u taj motor sipas najkvalitetnije multigradno ulje koje mozes kupiti(sinteticko i sl.), jer ga verovatno ne ide vise od 1-2 litra, a sacuvace ti masinu.
 
Nema ljutnje , napisao sam po uputstvu 10w30 da li tom ulju odgovara sae30 ?

Motor je kinez ,zamenski za hondu , ovi sto se prodaju po kupujemprodajem.. Ide na mio standard f420 umesto g150 motora u mom slucaju..

Benzinac :)
 
Obzirom na dolazece toplo vreme, neces pogresiti ni sa SAE30, posto ces ga i tako menjati posle 15-20h(prva zamena tokom razrade).
Nadam se da ti to ulje nije iz nekih prastarih zaliha, jer nebi trebalo koristiti za motor ulja starija od 2-3 godine.
 
Hvala ,sipao sam sae30 , sledece ako ima potrebe sipacu neku sintetiku ,kao sto si mi napisao.

Da li nov motor i koliko treba da se "razradjuje" tj.da radi u mestu ,pre nego sto pocnem da radim sa njim ??
 
Izmedju sae 30 i 10w30 je velika razlika. Ako se buckanjem podmazuje i stariji tipovi motora mogu na sae 30 leti. Za ove novije nebih preporucio ipak. Ili 10w30 ili 10w40 leti jos bolje a moze doci u obzir i multigradno 15w40 kao vec najuniverzalnije ulje. !0w30-40 su polusinteticka ulja koja su malko redja ali imaju viskozitet i kvalitetnija su. Sae 30 bih izbegao pogotovu u razradi motora i motora u punoj snazi. Kad je vec pred kraj onda moze sta bilo.Ima tu nesto zasto se preporucuje to ulje da neduzim previse

- - - - - - - - - -

Ne previse rada u mestu i ako vec radi tako malo jaci ler onda uz povremeno dodavanje gasa. Najbolje je kad odradi tako sat dva i onda u lakse poslove do pola gasa i najbitnije je da uvek tecno motor radi ,sto znaci bez vecih naprezanja malim obrtajima ili bez forsiranja bespotrebnim obrtajima. To fakticki uvek vazi.Posle 3-4 rezervoara moze i ozbiljnije raditi i vecim gasom
 
ja sam moj motor razradjivao tako sto je radio 2 sata na malo jacem leru,pa sam ga pustio da se oladi nekih 2 sata,pa opet 2 sata na jacem leru, pa posle 2 sata ladjenja na pola gasa je radio 4 sata,pa sutradan opet 4sata na pola gasa,i posle samo transport nekih nedelju dana vozen skoro ceo dan ,a posle od tada samo pun gas,evo ovo mu je 5 godina izimus sam predihtovao motor i samo gas...
 
Nabavljen ispravan menjac od honde G42 vrlo povoljno za izradu vucnog frezera.Moja zamisao se mora ispuniti a skoro sve potrebno imam.Jedino me muci Dupla remenica na menjacu jer su mi polomili jedan prsten od vece remenice a treba mi za spore brzine sad. Ali nadam se kolegi da ce imati to
picture-227.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Krenulo se u izradu i podesavanje i glavno je leglo .Sad ostatak sitnica koje vreme jedu treba napraviti i da dokupim duplu remenicu posto su mi ovu za spore brzine polomili u transportu.
picture-229.jpg
[/IMG]
picture-230.jpg
[/IMG]
 
Moja skalamerija je danas fakticki sastavljena i isprobana. Nabavio sam drugu remenicu menjaca duplu i napravili manju pogonsku motora od 8cm. Ali sa dva para motika sam imao vec problem da cim se ukopa i uhvati tvrdju zemlju je izdizala celu hondu uvis sa tockovima uprkos tezini od oko 100kg. Onda je montirana ralica pozadi i zadnji vucnik i onda je divota videti sta radi. Motor niti remeni prenos uopste neosecaju opterecenje uprkos tome sto sam je terao preko 25cm duboko. Frezer je dosta usporeniji i u 3 brzini se frezuje a menjac ispred u 1 sporoj. Malo cu kasnije jos da pokusam da joj ubrzam frezer obrtajima da bude po mojoj zelji i zamisli .Uglavnom prezadovoljan sam kako motor podnosi jer neoseca uopste opterecenje i 3 para motika ce da tera bez ikakvih problema. Jos zastitni lim i da izvarim nosac posto je samo priheftan ali izdrzao je testiranje i tako.Ipak sam bio nekad varioc
 
Taj SEP ti je kao i Goldoni/Labin masina, tako da nebi trebalo biti problema sa IMT kosom.
U najgorem slucaju trebalo bi prepraviti prikljucak sa IMT da se kaci na tvoju masinu i to je sve.
Radio sam te konverzije vise puta, i to najcesce IMT na Mutu..
 
ja ne znam da li se isplati uzeti tu imt kosu za malog goldonija, ja sam onu orginalnu prodao kupila travu nije mogla lepo da odseca. ova imt ne znam kakva je iskustva su podeljena, ja mislim da nema bolje od imt kosacice onako komplet rezni aparat i masina. ja ako moram opet prvom da kosim sa goldonijem onda bolje da je ne kupujem a dva puta je skuplja od orginalne.
 
Pozdrav za kolega sa ovog dela foruma i pitanje sa jednom molbom ...
Prijatelju koji ima svoj servis, potreban je jedan deo, do kojeg je kako on reče teško doći, pa bi ovim putem zamolio kolege sa foruma da pomognu konkretno ako taj deo slučajno imaju, preporukom gde bi se mogao nabaviti, ili eventualno savetom da li bi se od nečega drugog sličnog mogao iskoristiti, ili napraviti ...
U pitanju je španer (zatezač) lanca u menjaču, motokultivator mio standard Osijek (mislim da je model) f-420 . Prilažem fotografiju na kojoj se vidi da je polomljen otprilike negde na sredini.
Hvala unapred za svaki savet ili sugestiju ...

 
Dacu ti broj prodavnice iz NS gde nabavljam delove jer verovatno to imaju. Spaner i menjac su isti za sve modele serije F350-400-420 jer su istovetni . Na PP

- - - - - - - - - -

Trebalo bi proveriti i lanac dal se nije istegao pa je zbog toga spaner pukao
 
Nazad
Vrh