Premija za mleko

Problem sa ovim nasim mudroserima,pored milion drugih,je i taj sto nemaju strategiju razvoja i ulaganja u agrar.Nemaju nikakvu viziju niti priblizno jasnu sliku kako treba da izgleda srpski seljak i sta treba on da ponudi domacem a i stranom trzistu-kvantitet,kvalitet i kako doci do ovih parametara.Lako je nekom blezu koji sedi u udobnoj fotelji negde u resornoj luksuznoj kancelariji,da prepise listu zakona i pravilnika iz EU i pusti to u primenu.A onda krenu kerovi od raznih inspektora,kontrolora,kvazi strucnjaka i ostalih govnara da istresaju patku na golom srpskom seljaku,bar vecinu takvih.Ja sam i ranije ovde iznosio svoje misljenje na slicnim temama,pa cu ponoviti.
Da se mora ici u korak sa svetom-mora,da moramo menjati niz losih navika-moramo,ali da se mora promeniti kompletan odnos macehe drzave prema svojoj sirotinji-mora.Ako bih krenuo da nabrajam gde nas sve saplicu i sta nam sve rade,oduzeo bih par stranica prostora ove teme.Ne mogu se preko noci sprovoditi radikalne promene u ovako obezvredjenom i u teskoj situaciji dovedenom delu poljoprivrede kakva je mlecno govedarstvo.
Neke od kolega su se dotakle teme stalno rastucih cena repromaterijala,kao i ostalih pratecih troskova ove proizvodnje.Previse je opterecen obican proizvodjac raznim nametima ,troskovima,vanrednim okolnostima u proizvodnji,manjkom raspolozivog zemljista,zastarelom mehanizacijom,losom infrastrukturom,svim onim sto njegovog kolegu sa zapada gotovo da i ne dotice.I sada treba takvog mucenika privoleti da unapredi svoju proizvodnju,a ne dati me neki podsticaj,nego pretiti ukidanjem dosadasnje "socijale" od stimulativnih mera.
Pa zar svako od nas ne bi sam unapredio svoju proizvodnju,podigo citav proces na savremeniji nivo,olaksao sebi posao i uvecao zaradu.Mozda smo mutavi,pa treba neki birokrata,koji usput ne zna koliko sisa ima krava,da nam kaze sta sve trebamo investirati kako bi ovu delatnost podigli na visoj lestvici.Mozda nam i fali nesto mozga,ali mnogo vise nam fali sveze i zdrave finansijske injekcije.
A onda,drzava nema para,i ovo sto daje je mnogo,a agrar je grana u koju se svi kunu i zaklinju,i slazu da jedini moze da nas izvuce iz visedecenijskog plivanja kroz kanalizaciju.Para se uvek ima za sve ostalo,samo nema za ono sto je jedino koliko toliko zdravo i jedino profitabilno u ovoj ruini od zemlje.
I ono sto me najvise muci je cilj ove nomenklature na vlasti.Ako gurnemo po strani slatkorecivost i uzlaznu liniju na dijagramu rasta BDP-a kojom nam masu sa ekrana svakog dana,(a mi kao da zivimo na Mauricijusu pa smo neupuceni),ono sto je vidljivo iz brzog voza je sve gore i gore stanje u drzavi.Kao da nikome nije interes stavljanje ove napacene zemlje na stabilne noge,nego ubrzano dokrajcivanje svega sto je preteklo prethodnim raspikucama i propalicama.
Mene plasi taj krajnji cilj EU,nasih lopova i ostalih svetskih i lokalnih govnara da zatru svaku nasu ideju i pokusaj da pocnemo da zivimo kao sav normalan svet od svog teskog a postenog rada.
 
ma isto tako kao i kod vas ,ne moraš ti ništa osavremenjavati možeš raditi di i do sad ali nekog reda se mora znati na primjer dok nije išlo po kvaliteti kod jednog djede iz sela na otkupnom mjestu su svako malo nalazili crve pod poklopcem od kante za mlijeko takve stvari se ne mogu raditi i takve i treba da zatvore da ne rade pa nek se ljuti ko koliko hoće
 
To oko higijene podrzavam, i sam se treudim da mi higijena bude na max nivou.... Ali to neko mora i da plati.... Mleko nam placaju 27-28 din a traze dlaku u jajetu... Mlekara kojoj ja dajem mleko obracun ne radi na osnovu mikrobiologije, vec samo na kolicini i procentu mlecne masti.... A cenu su nam oborili iz razloga sto imaju visak mleka, i sto su sada podigli granicu sa 60 na 120 litara za vecu cenu... A ja se nalazim na polovini 80-100 l.... Ja bih rado povecao krave, i ostavio sam pored sadasnkjih 9 muzara jos 6 junica, ali ko meni garantuje da ce mi mlekara za 20 nece prestati da otkupljuje mleko.... Mi smo dosli u takvu situaciju da vise nije samo cena i rok isplate mleka problem, vec se postavlja pitanje dokle ce nam uopste otkupljivati mleko...
 
pod 1 neće moći još dugo obračunavati ko po čemu hoće to će se zakonski uskladiti i svi će morati plaćati po istim parametrima.
pod 2 ne smiješ razmišljati o tom dokle će otkupljivati to nezna niko sutra se može nešto okrenuti i da bude potražnja da ode cijena gore kao što je bila i prije 5 godina kad je bilo sa premijom 550 eura tona a sad
je 400 eura tona sa premijom.
pod 3 ti imaš problem sa preniskom proizvodnjom mlijeka po kravi štalski prosjek ti je po kravi 9 litara a moj štalski prosjek je trenutno 25 litara po kravi i to je ogromna razlika ali ne toliko velika u razlici koliko ja ulažem u krave a koliko ti .znači poraditi na podizanju količine od istog broja krava sa kvalitetnom hranidbom sa izbacivanjem loših krava sa lošom genetikom i jako voditi računa o zdravlju krava i maximalno podizanju imuniteta koji će vratiti boljom plodnošću kvalitetnijim mlijekom većom količinom imanjim troškovima liječenja
pod 4maximalno smanjiti ulazne troškove
 
pod 1 neće moći još dugo obračunavati ko po čemu hoće to će se zakonski uskladiti i svi će morati plaćati po istim parametrima.
pod 2 ne smiješ razmišljati o tom dokle će otkupljivati to nezna niko sutra se može nešto okrenuti i da bude potražnja da ode cijena gore kao što je bila i prije 5 godina kad je bilo sa premijom 550 eura tona a sad
je 400 eura tona sa premijom.
pod 3 ti imaš problem sa preniskom proizvodnjom mlijeka po kravi štalski prosjek ti je po kravi 9 litara a moj štalski prosjek je trenutno 25 litara po kravi i to je ogromna razlika ali ne toliko velika u razlici koliko ja ulažem u krave a koliko ti .znači poraditi na podizanju količine od istog broja krava sa kvalitetnom hranidbom sa izbacivanjem loših krava sa lošom genetikom i jako voditi računa o zdravlju krava i maximalno podizanju imuniteta koji će vratiti boljom plodnošću kvalitetnijim mlijekom većom količinom imanjim troškovima liječenja
pod 4maximalno smanjiti ulazne troškove
Licno ne dajem mleko u mlekari,ali poznajem dosta ljudi koji to rade,jedna mlekara placa redovno,jedna kasni tri meseca,jedna ovo ,jedna ono,problem je taj sto na mestima gde otkupljuje jedna mlekara koja placa sa zakasnjenjem od 3meseca ne moze ucu druga mlekara jer je covek koji otkupljuje mleko gradonacelnikov rodjak,dakle politika i vlast se za sve pita i kako onda covek da ima volju i zelju da udje u stalu i radi kad nema pojma kada ce dobiti pare za mleko,drugo kod nas se prvo donesu zakoni da oskrnave seljaka,pa onda razmatraju oni drug po istim paametrima sto kazes,slazem se da treba drzati kvalitetna grla,to stoji,bolje drzati dva grla sa 25l mleka nego 5grla sa po 10l mleka,i nije nas seljak glup da ne ume da proizvede kvalitetnu junicu ili kvalitetnu svinju,problem je kome ces prodati to i po kojoj ceni...
Drzava nikad nije rekla ajde da vidimo ako se pojavio visak mleka na trzistu kako da pomognemo da se to izveze,pa i oni da naplate porez i proizvodjaci da prodaju,neko uvek kazu snizi cena da se rodbina na funkcijama obogati,L mleka u prodavnici onog sto je maximalno razblazeno i obezvredjeno placas 100din,a trebi mlekara za mleko sa 4% mm plati 27din,i o cemu mi da pricamo tu vise,Yuhor u Jagodini kolje svaki drugi dan po 400tovljenika i 100bikova i niko ne zna odakle to stize....
Sto kolega Ivan kaze ja se slazem da treba usavrsavati i unapredjivati proizvodnju,ali ako drzava vec ne moze da pomogne ,onda nemoj da nam odpomaze i da nas sputava....
Ali izgleda sad kako su opustosili sve moguce,doso red i na poljoprivredu pa tako da se nama samo pise propalo...
 
Tražiti standarde EU u proizvodnji mleka u Srbije je izvan svake pameti.Haljkavost-slažem se treba sankcionisati i tu nema priče.Ali ako u štalogu imaš više od 3 muve,gubiš pravo na premiju to suveć nebukoze.Umesto da država pokuša da pomogne seljaku u ovim teškim vremenima ona mu osmaže izmišljanjem kojekakvih pravila,uredbi,propisa koje ne može da ispuni.Nastavi li se ovom politikom u Srbiji će procenat kriminala biti drastično povećan jer će građani i seljaci u Srbiji moći da prežive samo od krađe.
 
pod 1 neće moći još dugo obračunavati ko po čemu hoće to će se zakonski uskladiti i svi će morati plaćati po istim parametrima.
pod 2 ne smiješ razmišljati o tom dokle će otkupljivati to nezna niko sutra se može nešto okrenuti i da bude potražnja da ode cijena gore kao što je bila i prije 5 godina kad je bilo sa premijom 550 eura tona a sad
je 400 eura tona sa premijom.
pod 3 ti imaš problem sa preniskom proizvodnjom mlijeka po kravi štalski prosjek ti je po kravi 9 litara a moj štalski prosjek je trenutno 25 litara po kravi i to je ogromna razlika ali ne toliko velika u razlici koliko ja ulažem u krave a koliko ti .znači poraditi na podizanju količine od istog broja krava sa kvalitetnom hranidbom sa izbacivanjem loših krava sa lošom genetikom i jako voditi računa o zdravlju krava i maximalno podizanju imuniteta koji će vratiti boljom plodnošću kvalitetnijim mlijekom većom količinom imanjim troškovima liječenja
pod 4maximalno smanjiti ulazne troškove

Jel ti uvek muzes sve svoje krave ili ih i ponekad zasusujes ?
Ja ternutno muzem 5 komada... Tako da prosek nije 9 litara...
Jesu kod tebe krave simentalske rase ili HF ?
Znam ja kako krava treba pravilno da se hrani, ali od nema od cega vise da se ulozi...
Nisi u nasoj situaciji, pa zato ne mozes da sagledas situaciju iz pravog ugla....
 
U to su uračunate sve krave i one zasušene zato se zove štalski prosjek trenutno imam 3 zasušene i četvrtu zasušujem predajem oko 380 litara mljekari + othrana 6 teladi .Krave su 50%holštajn 30%simentalac i 20% ukrštene.nemam krave koja kad se oteli daje ispod 30 litara, imam tri krave koje u vrhuncu laktacije daju 50 litara prije 15 dana mi se otelila junica koja ima 40 litara tako da ...
što se tiče situacije jesi li baš siguran da je vama teže?
 
SIgurno imas bolja grla nego ja, ali tebi prosek izvlace i holstajn krave, a kod mene su sve simntalke.... Ja tovim i telad od tih krava, zato ih uvek semenim kombinovanim tipom da bih imao i dobro tele za tov ako oteli musko.... A to kome je teze, verujem da ni vama nije lako.... A mi smo trenutno u minusu sto se tice i mleka i bikova i svinja... A vecina gazdinstava u Srbiji se bavi svim tim granama....
 
Jel ti uvek muzes sve svoje krave ili ih i ponekad zasusujes ?
Ja ternutno muzem 5 komada... Tako da prosek nije 9 litara...
Jesu kod tebe krave simentalske rase ili HF ?
Znam ja kako krava treba pravilno da se hrani, ali od nema od cega vise da se ulozi...
Nisi u nasoj situaciji, pa zato ne mozes da sagledas situaciju iz pravog ugla....

I kod mene je slična situacija.Muzem 9 krava a imam oko 100l
ako:
-nema proliva,
-nema mastitisa,
-jedna je oteljena maja a još nije steona
Jednostavno,kada misliš da ćeš izvući najviše,nešto se izdešava.Tu je poenta priče kod manjih stočara.Kada sam imao 11 krava na muži-uveli nam kvote,primali samo 40l,itd,itd....
 
Pankin koliko otele te teladi sto imaju 50 litara. Bio sam na nekom predavanju na faksu sto su nam drzali izraelci prosjecan mljecnost im je 11000 litara i kazu da rijetkost koja izdrzi dvije laktacije.
 
Evo ovako pravila nema ali da vam dam primjer krava koja mi trenutno daje 50l križanac simentalca i crvenog holštajna majka joj davne 1997 prevezena skelom iz vajske taman sam ja tih godina preuzimo vlast nad proizvodnjom a imali smo sa njom 3 krave ta krava je oteljena 2005 a dosad je telila se 7 puta s tim da je otelila 10 teladi 3*blizanci i to mi je najbolja krava ikad.imam primjer prva holštajnica koju sam kupio na prvoj laktaciji bila skroz uništena od ketoze (pošto se u ono vrijeme nisam razumjeo u holštajna a još manje u ketozu) ali ta krava je kod mene ostala 12 godina i otelila 9 teladi i u nekoliko laktacija davala po 50 litara dok sam imao slučajeva junica koje sam kupovao da su bile samo u prvoj laktaciji tako da nema tu pravila .onda imam junice koje su uvezene u majkama iz austrije i jako su dobre ali nijedna nije dostigla proizvodnju mojih junica a zajedno sam ih othranio znači isključivo vlastita selekcija da bi imao najbolja grla ,dobra grla niko ne prodaje.

- - - - - - - - - -

zoran 0230 šta čekaš od maja bar sad ima 100 rješenja za to

- - - - - - - - - -

kolega pocerina neki dan sam prodao dobrog bika križanca sa 570 kg za 10 kn to je oko 1,30 eura pa ti računaj kome je lakše
 
Drug Pankin@ sve ispod 30 je malo:osmeh:
Којом храном ти извлачиш 30 литара из краве? Како храниш те краве и чиме,кад сам те разумео да врло оскудно храниш?или имаш неку врхунску генетику?
 
Којом храном ти извлачиш 30 литара из краве? Како храниш те краве и чиме,кад сам те разумео да врло оскудно храниш?или имаш неку врхунску генетику?
Lucerkom imam 1 hektar lucerke, 3 kosevine, krava imala 30 litara tj 34 litara kada je imala lucerku... Nestala lucerka nestalo i mleko, sada sa senom suvom taluzovinom silazom i 4kg koncentrata daje 23 litara.... Jbg, nije krava kriva sto ja ne mogu naci nekog ko ce mi dati njivu na 3 godine da mogu posejati lucerku!Svi daju na godinu dana! Radim i krave i vocarstvo... Trenutno 3 na muzi 1 junica i dva zenska teleta. Da li je vrhunska genetika, pa sigurno nije... ima verovatno boljih, ali sigurno ima i gorih... Ne znam kolega Rus :osmeh: koje semenske kuce koristis za osemenjavanje, ali ja sam prvu holstajn kravu kupio u PKB korporaciji, dok je bio direktor Slavko Popovic, mozda ga neko od kolega zna mozda ne nebitno je... Nisam hteo kod mene u kraju da kupim ''nahvaljenu simentalku'' Koja uz silazu celodnevno konzumiranje lucerke i 8 kg prekupe daje 13 litra mleka!!!
Ja koristim Greenlab centar za osemenjavanje... Ove 2015 godine, planiram da posejem dva hektara lucerke, i to sam bog zna kako sam nasao coveka da mi da njive u zakup na 2 godine + produzetak ako budemo zadovoljni obostrano.. Tako da ocekujem za 2016 godinu pun kapacitet mleka od ovih krava i znacu tacno koliko mogu.... SAmo cu ti reci kada je krava blizu zasusivanja uz smanjenje hrane na minimum samo 20kg sena, bez koncetrata bez prekrupe, bez ikakvih drugih primesa imaju oko 10litra i jedva na jedvite jade zasusimo krave na 8 litara... U tvom kraju predpostavljam da nije problem naci par hektara na duzi niz godina, ovde kod mene da nadjes nesto tako ti je zlatni rudnik!
 
Pankin nije cena problem koliko mlekare sto kasne sa isplatama, a koncentrat ne daju za lepe oci:osmeh:
 
koncentrat je sporedna stavka ti prvo moraš imati kvalitetnu kabastu hranu za čitavu godinu a ne visokomliječne krave hranit kukuruznom i očekivat dobit
 
Nazad
Vrh