Premija za mleko

milan992

Član
Učlanjen(a)
5 Feb 2013
Poruka
812
Lokacija
matijevac
Jutros sam zakasnio da viidm bilo na jutarnjem dnevniku na RTS , kako tazumeo da ce biti kategorizacija na osnovu uslova na farmi da li ispunjava , bas kod nekog coveka bili i neka zenska ne znam sta je , kaze da taj domacin ne moze ostvariti pravo na premiju , stala sredjena ima vezove okrecena i jos i na osnovu broja somatskih celija ..... Cemu li ovo vodi ?
 
Vodi tome da sam prodao junice i jednu kravu imam jos dve krave na muzi cekam da se otele i vidim sta ce biti musko il zensko i one ce da putuju,nikad mi necemo moci da budemo konkurenti ovima iz eu,kakvu god farmu imao itd samo mi je zao ljudi kojima je jedini prihod mesecni taj dinar od mleka medju kojima sam i ja,kako cemo ziveti placadi dazbine drzavi skolovati decu itd?Supruga mi radi matori ce sad u penziju ja imam neki dinar mesecno ali kako ce da zive ljudi kad se zabrani odkup mleka po selima to jest od malih proizvodjaca ,3 ,6 ,15ak krava?????
 
unistavaju poljoprivredu polako ali sigurno,sta ce nama proizvodnja,kad je bolje da uvozimo razno smece iz eu i drugih zemalja.
 
i ja sam medju ti sa 5 krave.citam ovo sve i o ceni mleka i kad udjem u stalu nemam neku volju to sto radim a od toga zivim .evo sad sam preso da dajem mleko u nisku .mora cekas 2 meseca pa tek petog pare,
npr 1 1 2015 pocinjes . isplata za taj mesec iizmedju 1 i 5 02 2015
 
Retko se ukljucujem u diskusije,ali moram reci da uspevam da pratim sta se pise na forumu i kuda se krece nasa (Srpska ) poljoprivreda. I kao proizvodjaca mleka zabrinjavaju me desavanja na ovom polju.
Misljenja sam da vreme koje nadolazi nece ici na ruku proizvodjacima sa ovoga podrucja. Vlada mora brzo da reaguje i da posebnim (skrivenim) merama zastiti sector poljoprivrede.
Moje misljenje je da se mora ovakav nacin subvencionisanja mleka ukinuti, to jest ukinuti ekskuzivitet mlekara da one omogucavaju koriscenje tog vida podsticaja koji je namenjen samim proizvodjacima. Kretanje ove proizvodnje u Evropi i svetu ukazuju na to da se vlada mora ozbijlno pozabaviti ovim desavanjima.
Podsticaj (premiju) treba direktno dodeliti
proizvodjacu (prosecna proizvodnja mleka po grlu za godinu XXXX * 7d/L premija).
Tobi dovelo do razbijanja monopola i stvaranja veceg broja manjih preradjivaca. Zasto bise to desilo ?
Kada posedujete sirovinu koja je bas jeftina (sada 28-30d/L) sami cete se zapitati “dali ovo mogu da pretvorim u nesto skuplje”.
Ovobi dalo slobodu proizvodjacima da komotnije odlucuju o svom proizvodu.
Izvinjavam se na duzini.
 
i ja sam medju ti sa 5 krave.citam ovo sve i o ceni mleka i kad udjem u stalu nemam neku volju to sto radim a od toga zivim .evo sad sam preso da dajem mleko u nisku .mora cekas 2 meseca pa tek petog pare,
npr 1 1 2015 pocinjes . isplata za taj mesec iizmedju 1 i 5 02 2015

Slagali te isplata ide od 5 do 10 a ne od 1 do 5-og u sledecem mesecu za predhodni....
 
Aj covek i da pristane na tu kategorizaciju na osnovu somatskih celija sto je ok , nego na jos natovare da li objekat odgovara ili ne .. I tako imaju da sve ove male uniste do kraja ....
 
Treba ih pobiti sve.Premiju ukidaju,mleko pada drasticno,svinje dzabe,a posto sam zaposlen recu vam i da je katastrofa i u javnom sektoru,firme se raspadaju,nema plata,otpustanja,viskovi,ovo je dno dna.
 
Bilo danas na rts , naveo sam gore nisam gledao prilog ako razumeo znaci gledaju ti stalu i sad ce meni da kazes ne ispunjavas uslove nzm sto stala ne ispunava neke uslove luda kuca ..
 
Ja sam razmisljao o tome, verovatno se misli na kolicinu kiseonika svezeg tzv vazduha, osvetljenje, prljava ili cista (okrecena) stala, ciste krave, da su kao iz vesmasine izasle.. I sve to za bednih 7 dinara po litri ili litru (od nerviranja zaboravih koji padez da upotrebim)!
 
Oni su govorili kakva je farma iz razloga sto u savremenoj farmi je lakse odrzavanje higijena itd a samim tim se lakse regulisi mikroorg. I somatske jer ce kao po tome biti premiranje a za savremenu farmu treba novca,nemojte mesati babe i zabe:)
 
Ljudi ja razumijem da ste revoltirani niskom cijenom ,novim zahtjevima itd..ali vremena su takva i morate se prilagođavati (znači nema stalnog pišanja uz vjetar)to kako izgleda farma sigurno neće biti uslov za predaju mlijeka ali higijena definitivno hoće i zato sredstva za dezinfekciju i piči i onda ćete vidjeti da neće biti problema .znači osnova je hranidba koja više ne može biti tradicionalna već se mora usavršavati i tražiti što jeftinije a što kvalitetnije varijante druga stvar je zdravlje životinja i briga o tome a treća stvar higijena i kad se to uskladi budite sigurni da će biti sve u redu i moći će funkcionisati i oni sa 5 krava.
Oni koji nevole to da rade i oni koji su stalno antiprotivni nek odmah odustanu jel oni samo traže razlog da se riješe krava i najbolje da takvi ne prave pometnju i ne plaše ljude koji to pošteno rade.
 
Kako da se prilagodjavamo i osavremenjavamo farme, kad jos malo necemo imati novca ni za osnovne potrebe proizvodnje.... Cena djubriva skace, cena semena za setvu skace, gorivo ce i ono verovatno da skoci... A cena mleka, svinja, bikova pada... I jos na sve sve se slabo kupuje... Odakle nam onda novac da postignemo te EVROPSKE standarde.... Ne znam kako su kod vas u Hrvatskoj sprovodili te mere unapredjenja, ali znam da se ovi nase trude da zakopaju sto dublje mogu pod zemlju....
 
Nazad
Vrh