Prasići,problem

Dobar Dan ljudi zna li neko naziv praska Koji se koristi da prasici odmah po rodjenju see valjaju u njega ili kako da see izrazim vec.. I cime namazati repove kada see poseku ... I iskustva spricanjem 2 kubika gvozdja u mosnice ili vrat prasetu I da li treba prvog Dana pored toga davati neki mix vitamin?

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Da bi se bolje skinula sluz moze da se uvaljau u minazel. Gvozdje treci dan u but ne u mosnice i to jedan kubik. Repic se moze dezinfikovati jodom.
 
Imas sad ovaj mistral sto reklamiraju.....,repovi i pupak u jod,a gvozdje ja dajem zavisno od velivine prasadi,ako dajes treci dan 1ml,ako peti,moze i 1.5-2ml,sve zavisi koliko je prase....

Ja idem gvozdje i ad3,a nak zalucujem ivermektin i selen

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Danas sam primetio da mi jedno prase kunja pa sam zvao veterinara da vidi. Kaže da ima edemsku bolest dao mu 3 inekcije, srećom pa sam na vreme primetio. Prase ima oko 20-25kg. Od čega se javlja edemska bolest? Da li ima šanse da prase ozdravi?
 
Edemska je jako zajebana jer stradava centralni nervni sistem,tako da i ako preživi zbog oštećenja mozga izgubi stabilnost pa leluja ko pijano do trenutka klanja.I obavezno na dijetu ceo box.
 
Може доћи до појаве едемске из више разлога. Прасе се добро наједе најчешће на промени хране, желудац се напуни и стане варење. Долази до разградње хране мало бактерије и ето токсина који улази у крв и удара у централни нервни систем. Дешава се најчешће 6-8 недеља старости а може и са 10 недеља да се јави. Храна јака протеински, неодговарајућа храна за њихову старост или нека компонента у храни( често буде лоше термички обрађена соја).
Превентивно може 2% сирђета или мравља киселина у храну. И наравно као што је члан рекао рестрикција.
Лечење енрофлоксацин, декса,витамин ад3е, витамин б и индигест/менбутон инјекционо или коливет у воду/храну. А за губљење равнотеже код веће прасади/товљеника се не бих сложио то највише личи на упалу средњег уха. Решава се са амоксилином и дексамедазоном.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Kod prsica starih 3,5 nedelje hranjenih patentovim predstarterom pojavio mi se sivi proliv kod par komada.da li leciti i cime?
Da nije mozda zutkasti proliv? Ili bas sivi?
Kolega @milan971 dao ti pravu meru za lecenje.
Ja dajem im Tiamutin ctc (suboticki) 3kg /t ili ako imaju preko 30kg idem 4kg/t.

Ali ako su samo kod par komada pojavilo bockaj te)tiamulinom) a ovim ostalima idi i kroz hranu.Samo nemoj onu Patent Herbu, ja sam im dao to i eto pojavilo se i kod mene taj zutkasti ali samo na 1% komada, drugar i ja isto smo uzeli sa istog mesta ista farma, on je isao sa Gebijevim Dizkant i kod njega se pojavilo i zutkasti i krvavi opet na 1-2%.Sad izbacujemo i on i ja ove domace preparate, i ubacujemo Veromin holandski preparat biljnog porekla a i stimulator rasta je. :)
 
Danas sam primetio da mi jedno prase kunja pa sam zvao veterinara da vidi. Kaže da ima edemsku bolest dao mu 3 inekcije, srećom pa sam na vreme primetio. Prase ima oko 20-25kg. Od čega se javlja edemska bolest? Da li ima šanse da prase ozdravi?
Jel im stavljas ti zakiseljivac u hrani?
 
Sad sam išao da vidim kako je prase, video sam da je počeo malo da šeta po boksu bez zanošenja,ali opet još nije to to. Pio je vodu ali još neće da jede. Ja mislim da će se na kraju oporaviti bez ikakvi posledica. Ujutru će veterinar doći još jednom da mu da inekcije. Naj gore što sam ja to ostavio za priplod. :confused:
 
Саво, ви сте описали баш лепо неко јаче тровање. Ако су исти симптоми и код великих свиња онда мењајте произвођача хране или компоненте.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Imam jedno prase, bilo je nekih 17 18 kg. i samo je krenuo da vodeno povraca. Bas se utanjio za ova 2 dana. Sta mu moze biti. Bio je vet.tehnicar ali ne pomaze.
 
Ако нема пролива може бити и неки напад или токсини. Индигест,декса, калцијум,витамин б. Од антибиотика неки цефалоспорин. И глукоза физиолошки раствор 50:50% у стомак.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Nazad
Vrh