Sonda za uzimanje uzoraka zemljišta.

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Ovih dana je na fakultet stigla prinova,sonda za uzimanje uzoraka zemljista. Sonda je Holandskog tipa i univerzalna je(za glinovita i peskovita zemljista). Zbog transporta je sklopiva,a ova je na saraf(malo se sporije rastavlja),ali je puno cvrsca od sondi koje se spajaju na "bajonet". Moze da uzima uzorke do cca 1.5m. Uzorke uzima u narusenom stanju,tako da sluzi za uzimanje zemljista za razne agrohemijske analize.
Cena prava sitnica oko 250e.
109047531020581576974390.jpg

108779761020581576914389.jpg
 
Voleo bi ja da vidim kakva to mrcina treba a bude da bi uzeo uzorak sa metar i po u glini pogotovo. Po meni za sondu je najbolje uzeti cev f50-60mm, napraviti izrez 30 cm, sa jednu dubinu, pa ako treba više slojeva kucati u istu rupu. A što se tiče cene ove šipke, da nije smešno bilo bi žalosno...
 
Po slikama ništa specijalno naspram koliko košta. Može i ašov da posluži, a može i da se napravi sonda i da služi svrsi. Beše postavljeno ranije:

[video=youtube_share;jAVLXHrlp7Y]http://youtu.be/jAVLXHrlp7Y[/video]
 
@Shale radi se malo po malo i ide po slojevima prvi sloj 0-30,pa 30-60...profesor kaze da nema problema.
@Bokibole ne znam,nisam bas toliko detaljno zagledao.

Mislim da nasi na fakultetu nemaju penetrometar,da uslikam to malo spravice pa da cujete koliko kosta. :osmeh:
 
Zovte me kad bude profesor vadio uzorak, ako on bez problema vadi bar sa 90cm dubine, odma je kupujem.
 
Ta sonda je ekstra kad je zemljište mekano tj. vlažno. Radio sam sa takvom sondom 2012. godine kad je bila suša, avgust mesec, suvo i tvrdo, zlo jedno, sonda nije mogla ni 10 cm da uđe u zemljište a uzimali smo uzorke od 0-30 i od 30-60 cm. Na vrhu sonde stoji nalepnica sa čekićem koji je precrtan i ne sme se udarati čekićem da bi išla dublje. Ako udaraš čekićem hoće vrh (spirala) da pukne a garancija to ne pokriva. Tako da smo je batalili i uzeli klacične sonde što može svako sebi da napravi sa običnom cevi i brusilicom. Moj zaključak je da sonda ne vredi te pare, jeste da je teški fenseraj ali u većini slučajeva možeš da gledaš u nju i da plačeš :haha:
 
Poslednja izmena:
Ja sam pravio nekoliko tih sondi za uzorkovanje, ali sam ih brzo batalio. Treba uz nju da vučeš još veliki čekić, šrafciger i kofu, i dušu da ispustiš od lupanja po njoj. Sad koristim veći ašov i mnogo lakše uzmem uzorak.
 
Ja sam 2012te u leto busio stubove do komsije svrdlom precnika 15-20cm na dubini 60-70cm i dusu sam ispustio. Bokibole mislim da je Shale idealan covek za sonde ima i visine i tezine. :osmeh: Jel imas mozda sliku te sonde koju ste koristili ?
Da ne spominjem da smo komsija i ja te kobne 2012te iskrivili osovinu sinskih kola dok smo busili rupe za ogledne table. Inace asov ima veliku manu,a to je da ne moze na dubinu preko 30cm. Mislim moze,ali tu treba iskopati raku okolo.
 
Shale je po Holandskom standardu za sonde :bravo:Sonda je u Somboru, ja mislim, tamo su nam ogledi. Veoma slična ovoj sa slike, s tim što nije ovako niklovana nego ima neku boju koja vuče na boju mesinga i ručke su duže i uvrću se bliže sredini gornjeg dela. Princip je isti, sve su ostalo nijanse :haha:
 
Shale bi mogao onu sondu za pesak da koristi u ritu. :osmeh: Cak u Somboru da su ogledi,nisu nasli nista blize NSu ?
Na agrohemijskom departmanu ima nekoliko sondi,ako se setim kad budem kod profesora Ranka moram ga pitati za utiske i iskustva.
 
Voleo bi ja da vidim kakva to mrcina treba a bude da bi uzeo uzorak sa metar i po u glini pogotovo. Po meni za sondu je najbolje uzeti cev f50-60mm, napraviti izrez 30 cm, sa jednu dubinu, pa ako treba više slojeva kucati u istu rupu. A što se tiče cene ove šipke, da nije smešno bilo bi žalosno...

Mozete li da postavite neku skicu te sonde domace proizvodnje,od cega da se napravi i td?Meni je potrebno da izvadim uzorak sa dve razlicite dubine,zbog vocnjaka,i kako i kada to uraditi?
 
Na i BOKIBOLE, jel vi to mene malo zezate. Koristio sam sličnu sondu kao što je na postavio, u relativno vlažnom zemljištu, nismo mogli ni sa 30 cm da uzmemo uzorak, pa smo prešli na klasičnu, koja se slična slikama koje je NA posle postavio, samo je manje izrezana. Nažaloš nisam slikao kad smo vadili uzorke.
 
Da, da bog te čoveče, to sam zaboravio. Ukucali je mi 60 cm u zemlju, ušla kao u sir, a napolje jedva... A i NA i ti baća Matiću znate i mog batu, kad je on jedva iščupao, onda vam je sve jasno. Nek je da taj profa na probu, ako je nepolomimo valja.

Danas mi je jedan baća reka da je polomio slični iz pss.
 
Ja sam dobio ovu sondu u pss sombor za n-min analizu a u nedelju idem u akciju

1422640370249.jpg
 
Nazad
Vrh