Krava posle telenja ne moze na noge

Da li si možda eksperimentisao da kravu 20 dana pre očekivanog teljenja vodiš u punom obroku kao u špicu laktacije?
 
Ti si jedan od retkih (vrlo) koji se ne drži konz. uvreženog mišljenja da krava ide na dijetu pred teljenje i 10 dana posle.
Za ostale-ja to radim nekoliko godina i nemam problema sa parezom,edemom vimena i mastitisom. Sporadično sam imao ketoze,jednom nervni oblik i par puta digestivni(nedostatak apetita).
 
Nemanja,vidim da si završio fakultet ali bez uvrede praksa je drugačija.Neizmuzavanje krava se primenjuje kod onih grla koja su podložna padu od kalcijuma a kod ostalih se radi standardno kao što i ti kažeš.Nicylas je to pitanje postavio da bi znao šta da radi.Kada prvi put padne velika je verovatnoća da će i u buduće padati.
 
Ako nekome treba pomoć oko ishrane krava mogu da pomognem.Trebaju mi hraniva koja se koriste,težina krave, litraža mleka i hemijska analiza(m.m.,prot.).Imam vrednosti za nekoliko stotina hraniva. Na raspolaganju sam. Ako neko može da uradi isto voleo bih da uporedimo rezultate!!!
 
ivanm je napisao(la):
Kravu moraš da SVAKI put pomuzeš do kraja, a da ne bi imala problema sa kalcijumom treba da se pre svega dovoljno dugo drži zasušena i da se sve vreme kvalitetno hrani, dakle dobar odnos kalcijum fosfor !!!
:bravo:
Mislis da sve izmuzem u prvoj muzi posle telenja ?
 
krava se ne hrani koncentratom samo dva dana u godini, na dan zasušenja i na dan teljenja. svaki dan krava trebada jede istu vrstu hraniva samo u odredjenim količinama. Vi stučnjaci sa fakulteta to verovatno znate, što ja znam iz prakse da je govedima za razgradnju odredjene hrane (koja nije bila na jelovniku) potebno do 20 dana za razvoj bakterija, tako da ako ne hraniš kravu koncentratom ili lucerkom pred samo teljenje doćićeš u situaciju da kad treba krava da da maksimum mleka posle 20 dana , ona nije spremna. Zato ja moje krava hranim uvek istom hranom i u fazi zasušenja i u fazi teljenja, samo izbalansirano, da ne dolazi do gojaznosti, a da se održi fizička kondicija.
 
Ja sam totalni amater,sto se krawa tiče,ali to 'neizmuzawanje do kraja,ili namusti samo da tele ima mleka' ima logike i te kako!Zasto?Mleko je bogato Ca,u mleko Ca dolazi iz krwi,i sada kada je wime puno mleka,ono deprimira mlečnu zlezdu,i ona ne radi punom parom,tj.ne stwara puno mleka,a samim tim i ne crpi weliku kolicunu Ca iz krwi,kada izmuzete do kraja,wime je prazno,nema pritiska na mlecne acinuse,i mlecna zlezda odmah stwara mleko,crpi Ca iz krwi,i ako krawa nije dobro priremljena naglo joj pada
 
koncentracija Ca u krwi,a depoi u kostima su ili nedowoljni ili se ne može Ca tom brzinóm izwuci iz kostiju da nadomesti toliki gubitak Ca,koji ide u mleko!A sto se mastitisa tice,ako je higijena ok,nece joj biti nista tih dan-dwa posle telenja,pa posle se moze izmusti do kraja,jer za 2 dana krawa ce izbalansirati Ca postepeno,jer nece biti naglog pada usled nagle proizwodnje welike kolicine mleka.To da to ima smisla i te kako.Pozz od owcara.:)
 
Tako je Dejane svaka čast.Teorija je jedno a praksa drugo.Ja se 20 godina bavim ovim poslom a uvek imam oko 6 krava i do sada sam imao samo jedan slučaj koji sam opisao što znači da je provereno jer moja krava u zadnja 3 puta nije padala zbog primene metode koju sam izneo.
 
Gospodo imam jednu oteljinu kravu drugo tele,malo je bilo teze teljenje ali ne kako ume da bude.Krava je odmah ustala i posle nekog vremena izbacila posteljicu,tele je prilicno krupno oteljeno u odnosu na kravu.Sada se javlja jedan problem koji ja do sada nisam imao,pri mokrenjiu polavljuje se nesto na vagini izlazi neko crvenilo velicine decije pesnice i vraca se,dali mi neko moze reci sta je to?Pri tom krava se normalno ponasa!
 
Ne mogu stručno da ti objasnim kako se to zove ali to hoće da se javu i mesec dva pred teljenje.mislim da nemaš razloga za brigu
 
Nazad
Vrh