Krava posle telenja ne moze na noge

Pošto traje toliko, pitaj ga da li je očuvana svest, da li je glava zabačena nazad i da li se čuje hrknje. Ako nije ništa od ovoga verovatno je lom karlice, lom noge ili nagnječenje nerava, može biti i nervna forma ketoze i još jedno 7-8 stvari.
 
Nicyolas je napisao(la):
Ali kako se to dogodilo sta da radim da se ne desi meni ?
To je pravo pitanje! Treba spreciti a ne lečiti. Svaka kreva posle telenja ima velike potrebe za Ca i ako nije pripremljena da ga povuče iz kostiju, ona pada.
Tri nedelje pred telenje treba da dajete koncentarat napravljen sa premiksom SCHAUMANN rindavit VK i da izbacite detelinu iz obroka.
 
Znam da krava ne treba da bude debela i da se smanji koncentrat,ali zasto da se izbaci detelina?Mislim kakve ona ima veze sa nedostatkom kalcijuma?? :sta: :ppozdrav:
 
pa koliko ja godina imam krave nikad detelina nije izbačena jer krava treba da se hrani cele godine istom hranom samo 2 nedelje pred teljenje povećam obrok i to je to
 
Cista je ludost ne izmuzati kravu do kraja kad se oteli. Tako samo mogu da nastanu problemi i da se smanji kolicina mleka. Kada se krava oteli treba je sto pre izmusti jer se tako pospesuju kontrakcije materice i lakse se pocist.
Kada krava padne pokusava se sa infuzijom glukoze i kalcijumom i vitaminom ad3 jer bez njega ne moze uspricani kalcijum da se usvoji i tako se radi 5/6 do 10 dana a sanse za ustrajanje ako je samo kalcijum u pitanju su skoro 90% dok ako je u pitanju nesto drugo onda su vrlo male.

Inace detelinu nikako ne izbacivati iy ishrane jer ona sadrzi dosta kalcijuma koji krave usvajaju a kravama koje su zasusene treba davati min 2 kg koncentrata (sa manjim procentom proteina) koji u sebi mora da sadrzi premiks (1 do 3 % u zavisnosti kako kaze proizvodjac)za krave muzare ili jos bolje zasusene krave i moze da sadrzi i stocnu kredu. Ovim se preventivno sprecava nedostatak ca i padanje krava.
Jos jedna vazna stvar je dovoljna kolicina Vitamina D bez koga se Kalcijum ne usvaja te stoga steone krave treba izvoditi iz stale na sunce ili naparviti vece prozore na stali da kravu ponekad sunce obasja i pospesi stvaranje vitamina D u kozi.

Ako se ispostuje ovakva ishrana i pustanje krava na ispust nema bojazni od padanja krava.
 
Ja sam imao kravu koja je redovno posle teljenja padala od kalcijuma,obično do 24 sata,dok nisam promenuo veterinara koji je rekao:ne može krava sa 20 l mleka da padne od kalcijuma i ovako treba raditi:prva muža 1-2 litre mleka,posle povećavati za pola litre(tako 2-3 dana) ovo je provereno jer meni ta ista krava već posle trećeg teljenja ne pada.Ne obraćajte pažnju na upalu vimena jer će to proći a prilikom davanja kalcijuma krava može da ugine!!!
 
zorane tako i ja radim ,nemanja da su tebi 4 prvoklasne krave pale i nikad ne ustale video bih dali bi izmuzao sve ili samo toliko da imaš za tele ja otkako ne izmuzam sve posle teljenja nikad problema
 
Tako je Todore.koga zmija uje taj se i guštera boji,ovo je isprobano .Ne vredi davati kalcijum pred teljenje,možeš joj davati šta hoćeš ona je tome podložna.Krave treba pred teljenje držati na dijeti da bi bilo manje komplikacija prilikom teljenja.
 
Svaka vama cast ali ja imadoh do sad nekih 10-ak mojih krava i kod strica se promenilo nekih 50 i kod druge babe nekih sigurno 10/ak i tako kod mnogih ljudi sto sam gledao i slusao a nigde ne cuh da se krave ne izmuzavaju do kraja a na poljoprivrednom fakultetu u Zemunu sam zavrsio stocarstvo i sad sam na specijalistickim studijama i to nisam cuo niti video a znam samo da je neizmuzavanje kontraproduktivno i nikako krava od davanja kalcijuma ne moze da ugine, ako to radi neko ko je strucan!!!!!!!!!!!!
 
Unos Ca mora da se smanji tri puta u odnosu na mužu. Između ostalog i prestankom davanja deteline.
Ljudi, nemojte se igrati, eventualno samo prvi put možete da neizmuzete kravu.
 
ja sam čuo da ne treba izmuzati kravu prvih dana i to baš od ljudi na fakultetu u novom sadu
Post je spojen: [time]1264599081[/time]
_________________________________________________
ma to je samo teorija pa šta da joj dajem osim deteline samo prekrupu
 
ma dajte koliko se već bavim sa kravama nikad nisu ostajale bez deteline pre teljenja
 
Čestitam, samo tako nastavi!

Post je spojen: [time]1264599424[/time]
_________________________________________________
NA zadnjih dvesta telenja nisam imao nikakvih problema, a iz priče vidim da Vi jeste. O čemu onda mi diskutujemo?
 
4 hrasta na šta misliš kada kažeš da unos Ca treba umanjiti?
Ca jeste u većini slučajeva pareze (ne ustajanja), može biti ketoza i jedna važna stvar-Ca i P moraju da imaju pravilan odnos da bi Ca mogla krava da koristi!
 
Svaka kreva posle telenja ima velike potrebe za Ca i ako nije pripremljena da ga povuče iz kostiju, ona pada.
Tri nedelje pred telenje treba da dajete koncentarat napravljen sa premiksom SCHAUMANN rindavit VK i da izbacite detelinu iz obroka.
Kravi od 650kg tri nedelje pred telenje je dovoljno 15 do 17kg kukuruzne silaže (cela biljka), 4kg sena veštačkih trava i 3,5kg koncentrata sa premiksom koji sam već pomenuo.
 
Nazad
Vrh