Krava posle telenja ne moze na noge

Ernese neznam sta je veterinar davao ,ali ja sam imao slican slucaj ,veterinar mi je rekao da joj se uklestio neki zivac u karlici pa joj je dao nesto protiv bolova pa je kasnije normalno ustajala ,samo sad kad ti bude ustala sledeci put nepustaj je da legne bar sat vremena ,sto god duze stoji to bolje.
 
Ne znam tacno sta je sve davao, znam da je dao neki prasak u kome su vitamini i davao joj je neke kapi.
Veceras je krava opet ustala al isto tako kratko, pokusali smo je drzati ali slaba korist, jednostavno su joj noge klizile ispod i nije pokusavala da stoji, bili smo je svezali da ne moze da padne, ali se samo ''objesila'' i jednostavno nije imala volje da se potrudi da stoji.
Ono sto me najvise zabrinjava, jeste da joj se na liejvoj zadnjoj nozi bila pojavila rana i oteklina.
SAd je otok pao i pala je dlaka na tom mjestu ali imam osejcaj da je sad tu ''rupa'' i smatram to problemom da su tu zivci i muskulatour aosteceni.
ISto tako pojavila se rana na vimenu.
Bojim se da je to sve posljedica predugog lezanja i lagano gubim nadu da ce uposte krava da stane na svoje noge....

STa raditi sa tim ranama, cime ih mazati?
Zao mi je roditelja, oni ti sve previse uzimaju ka srcu, i previse ih pogada situacija...mislim da ne mogu da prihvate ''poraz''
 
Cink vtaminska mast imas je skoro svugde da kupis a imaju je i veterinari .Sa njom mazi i bice rane ko rukom odnesene.Ali kad je ustala nema sta da brines oporavice se ona vazno da nije pukla karlica .JA sam nekad po mesec dana dizo krave da stoje ,imam onaj utovarivac za djubre pa je opasem pajvanom padignem i na kraju su se sve oporavile,.I da nemoj joj menjati xranu hrani je ono sa cim si ja u zadnje vreme xranio .jer bakterije u buragu dok se ne promenu potrebno je nekoliko dana a ona je sad slaba .mozas joj samo oseceriti vodu zbog energije.Trebalo bi da se oporavi.
 
Hvala ti...vjerovao ili ne podigao mi je nadu taj tvoj komentar :osmeh:
Pokusat cu sutra da nadem tu mast pa da i to pokusamo.
 
enes ako nema cinkovna mast moze flogocid a nije lose da joj das vodu i secer a taj veterinar je mogo da joj ukljuci infuziju kad je pala do sad bi se oporavila
 
Kod "padanja krava" nakon teljenja najčešći uzrok sa kojim sam se susretao kod odgajivača je neadekvatan odnos kalcijuma i fosfora u obroku u zasušenju. Vrlo često nakon zasušenja se nastavlja Tkoristiti premiks koji se daje u laktaciji, još ako grlo jede i nešto lucerke u tom periodu gotovo je izvesna mlečna groznica. Toga sam se baš nagledao. I u takvim situacijama krave u najboljoj kondiciji imaju najviše problema. Drugi slučaj je neadekvatno pripremljena grla, lošija kondicija u kombinaciji sa visokom proizvodnjom. Obe situacije treba korigovati i neće biti problema i stresova. Može pomoći i postupak kod prve muže da se izmuze nekih 3-4 kg kolostruma za tele, ostalo se ne muze i tako ostavi par sati da se organizam krave prilagodi većim zahtevima za kalcijumom.
 
Ljudi, pored kalcijuma mora obavezno da se dodaje Vitamin D koji je odgovoran sa sintezu kalcijuma, bez njega nema usvajanja kalcijuma.. Preventivno 10 dana pre telenja...
Moze biti i da je problem do Paratiroidne zlezde koja luci hormon za regulaciju kalcijuma i fosfora u metabolizmu, ali to je mnogo redji slucaj, ali moze biti.. Ja sumnjam da jedna moja krava ima problem sa tom zlezdom i nesmem da je osemenjavam, jer i ovako zna iz cista mira da dozivi hipokalcemiju...
 
Sve premikse i vitaminsko -mineralne dodatke koji u sebi sadrze visok nivo kalcijuma prekinuti davati 10-15 dana pre teljenja, cak sto kaze prof.dr. izbegavati i cistu lucerku u tom periodu vec po mogucstvu davati travnato i livadsko seno i bice daleko manje problema.
 
kod mene nemoze da ustane posle telenja odmah, znaci nasao sam kravu i tele sama se otelila i nije nikako ustajala od kad se otelila izgleda da je defekt u lijevoj nozi nekako sa njom slabo radi desnom se dobro odupire ali lijevom sasvim malo radio sam uzorak krvi i kalcijum je u granicama
 
Kod "padanja krava" nakon teljenja najčešći uzrok sa kojim sam se susretao kod odgajivača je neadekvatan odnos kalcijuma i fosfora u obroku u zasušenju. Vrlo često nakon zasušenja se nastavlja Tkoristiti premiks koji se daje u laktaciji, još ako grlo jede i nešto lucerke u tom periodu gotovo je izvesna mlečna groznica. Toga sam se baš nagledao. I u takvim situacijama krave u najboljoj kondiciji imaju najviše problema. Drugi slučaj je neadekvatno pripremljena grla, lošija kondicija u kombinaciji sa visokom proizvodnjom. Obe situacije treba korigovati i neće biti problema i stresova. Može pomoći i postupak kod prve muže da se izmuze nekih 3-4 kg kolostruma za tele, ostalo se ne muze i tako ostavi par sati da se organizam krave prilagodi većim zahtevima za kalcijumom.
Svaka ti je Njegoseva!
 
kod mene nemoze da ustane posle telenja odmah, znaci nasao sam kravu i tele sama se otelila i nije nikako ustajala od kad se otelila izgleda da je defekt u lijevoj nozi nekako sa njom slabo radi desnom se dobro odupire ali lijevom sasvim malo radio sam uzorak krvi i kalcijum je u granicama

Morate voditi računa kad grla se pripremaju za teljenje i novu laktaciju, polako počinju da koriste depoe kalcijuma iz kostiju, pa su kosti podložnije povredama, tj lomovima, naprsnućima... Sa takvim stvarima treba biti oprezan. Ako grlo se na silu pokuša dizati može doći do još obiljnijih povreda. Dosta su takva stanja nezahvalna za prognozu, ali ako je grlo dobro vredi se boriti.

- - - - - - - - - -

Svaka ti je Njegoseva!

Hvala, hvala... Ja sam iz Vukovog kraja, mada i Njegoša poštujem :ppozdrav:
 
jos da napomenem junica je u pitanju znaci prvo telenje a vesela je jede preziva sve normalno i prevrcem je svaki dan, kad lezi na lijevoj nozi na koju ja sumnjam da je u defektu onda se ne moze sama prevrnuti a kad ju prevrnemo na desnu stranu ona nakon nekog vremena sama se prevrne na lijevu
 
Nazad
Vrh