Herbicidi u kukuruzu

Mislim da ćeš donekle sjebati prinos, naročito sad kad ide ova žega. A šta te muči od korova? Imam baš za tebe jedno pitanje Momo- kako se do kraja izborila ona soja što si je oprskao sa Equipom, pre neku godinu si napisao da si namerno odradio s njim? Imaš poneke baš lude ideje, u pozitivnom smislu, osim ona špecija sa soli, to ti nije bilo pametno.

Sent from my E5603 using Tapatalk
 
Zadnje sijani kukuruz ima muhara prezivjelog od pripreme a sirka nemam tu pa sam primijetio da je rimeks bolji nego nikosulfuron. Sto mislis da so nije dobra kao desikator?
 
Ja sam ove godine probao ADENGO odmah posle setve i uvece je pala dobra kisa. Sve je to super, ali imam jedan problem, kukuruz mi je jedva izgurao. Cini mi se da dosta stresno deluje Adengo na kukuruz. Svi oni pricaju kako je potpuno bezbedan ali nije bas tako, ima posledica. A i uskolisne visegodisnje ne pipa, ali bukvalno. E sad video sam da dosta ljudi ide s Adengom u trecem listu, nisam probao i ne mogu da kometarisem. Sta vi mislite o tome?
 
Milane ja sam ga radio u trećem listu i imam za njega sve pohvale. Dobro deluje na na iznikle korove a novima neda da niknu. Mislim da je njegov problem da ako se prska odmah posle sejanja da onda mora da se radi korekcija. Jer kad ga tad poprskaš zna da bude ili ne kiša, ali isto tako zna da zahladi pa kukuruz sporo izbija i dok izađe dovoljno da pokrije redove onda mu sasvim prestane dejstvo i nova trava se pojavi. zato je ipak bolje čekati da izađe dva-tri lista i trava i onda delovati. Posle kad je kukuruz već veliki onda još kad se uradi špartanje i to malo što je izniklo se uništi špartanjem i kukuruz onda zatvori redove i sunce ne dopire do zemlje i trava ne kreće. Dakle do žetve je čista njiva.
 
Milane ja sam ga radio u trećem listu i imam za njega sve pohvale. Dobro deluje na na iznikle korove a novima neda da niknu. Mislim da je njegov problem da ako se prska odmah posle sejanja da onda mora da se radi korekcija. Jer kad ga tad poprskaš zna da bude ili ne kiša, ali isto tako zna da zahladi pa kukuruz sporo izbija i dok izađe dovoljno da pokrije redove onda mu sasvim prestane dejstvo i nova trava se pojavi. zato je ipak bolje čekati da izađe dva-tri lista i trava i onda delovati. Posle kad je kukuruz već veliki onda još kad se uradi špartanje i to malo što je izniklo se uništi špartanjem i kukuruz onda zatvori redove i sunce ne dopire do zemlje i trava ne kreće. Dakle do žetve je čista njiva.

Pa upravo se to i desilo, bilo je hladno i sporo je napredivao. Radio sam korekciju sa Laudisom i posle desetak dana sam spartao i stvarno nema trave. Jedino sto je malo skuplja varijanta. Probacu ga sledece godine u trecem listu pa cemo videti.
 
Zadnje sijani kukuruz ima muhara prezivjelog od pripreme a sirka nemam tu pa sam primijetio da je rimeks bolji nego nikosulfuron. Sto mislis da so nije dobra kao desikator?
Na forumu ovde i jeste hvaljen Rimex kao dobar protiv muharika, ja nemam problem sa muharom već sa sirkom, a za sirak je nula ovde kod mene, ni boju mu nije promenio.
So je zagađivač za plodno zemljište, nemoj više takav desikant da koristiš. Potraži na netu termine - salinizacija, dezertifikacija, zagađivanje tla. I šta bi s onom sojom, nisi mi rekao?

Ja sam ove godine probao ADENGO odmah posle setve i uvece je pala dobra kisa. Sve je to super, ali imam jedan problem, kukuruz mi je jedva izgurao. Cini mi se da dosta stresno deluje Adengo na kukuruz. Svi oni pricaju kako je potpuno bezbedan ali nije bas tako, ima posledica. A i uskolisne visegodisnje ne pipa, ali bukvalno. E sad video sam da dosta ljudi ide s Adengom u trecem listu, nisam probao i ne mogu da kometarisem. Sta vi mislite o tome?
Nije ti Adengo pravio stres u kukuruzu, nego je bio hladan April i Maj, plus kišovit. Generalno svi kukuruzi su slabo napredovali, imali su starost ali su bili niski i slabi. Sad je sve leglo kako treba. Ili si možda imao i kukuruz koji nije tretiran sa Adengom pa se vidi razlika u napredovanju? Zna i od hibrida do hibrida da se vidi razlika, imaš u temi Kukuruz 2019 primere. Meni je parcela do parcele maltene, razlika nebo i zemlju između Pionira i DKC-a (u korist Pionira), ista agrotehnika, isti dan setve.
 
Na forumu ovde i jeste hvaljen Rimex kao dobar protiv muharika, ja nemam problem sa muharom već sa sirkom, a za sirak je nula ovde kod mene, ni boju mu nije promenio.
So je zagađivač za plodno zemljište, nemoj više takav desikant da koristiš. Potraži na netu termine - salinizacija, dezertifikacija, zagađivanje tla. I šta bi s onom sojom, nisi mi rekao?


Nije ti Adengo pravio stres u kukuruzu, nego je bio hladan April i Maj, plus kišovit. Generalno svi kukuruzi su slabo napredovali, imali su starost ali su bili niski i slabi. Sad je sve leglo kako treba. Ili si možda imao i kukuruz koji nije tretiran sa Adengom pa se vidi razlika u napredovanju? Zna i od hibrida do hibrida da se vidi razlika, imaš u temi Kukuruz 2019 primere. Meni je parcela do parcele maltene, razlika nebo i zemlju između Pionira i DKC-a (u korist Pionira), ista agrotehnika, isti dan setve.

Sve parcele su tretirane Adengom i sve su NS640. Pored moje jedne parcele komsija je sadio isti hibrid ali nije radio zemljisno prskanje i njegov je kukuruz stalno bio u prednosti. Medjutim, u 5.listu je prskao sa kombinacijom Plamen+Talisman a ja sam radio korekciju Laudisom i neuporedivo bolje deluje moja parcela i kukuruzi su se skoro izjednacili. Jedino sto je njega duplo jeftinije kostalo prskenje jbg.
 
Pa jbg, možda najskuplja kombinacija za kukuruz, ali si očistio njive. Tu kombinaciju rade i ovde, kad npr bude sušno proleće i Adengo ne može da pokaže šta ume. Meni je skupa takva kombinacija i nisam radio i jedno i drugo.
 
Nisam napisao jer pokušavam naći jednu staru privatnu poruku koju sam pisao jednom kolegi . Mislim da nije soja uginula , imala je neki šok , ali ne sjećam se najbolje , javiću dok nadjem,
 
Ako je imala šok i jedva se izvukla, onda nije ni bitno. Slično tvom eksperimentu, tribenuron metil (koristi se u suncokretu express tehnologije) ne deluje na kukuruz (nisam siguran jer nisam probao u parceli), tako da bi mogao u nekim slučajevima da prođe kao jeftina hemija za širokolisne korove u kukuruzu. Ovo ću probati sledeće godine na svoj rizik.

A zašto pitam za soju. Pisali ljudi u drugoj temi o setvi soje posle suncokreta, ne može se njiva otarasiti od samoniklog suncokreta godinama. Pa eto, možda, pod uslovom da Equip uništava suncokret (rimsulfuron znam da uništava normalne hibride), pod uslovom da ne deluje negativno na soju, i pod uslovom da nije velika površina, moglo bi se rizikovati sa Equipom, jer ipak nije za to namenjen.
 
Cerealis nije ubio kukuruz 3-5. list. Imam jednu špicastu parcelu, i ti špicevi su bili do komšijskog kukuruza. I kad sam prskao Cerealisom, zaboravio sam da mi se sužava njiva i nekih 50m sam ušao kod njega, dakle jedna vrsta sigurno, ako ne i 2-3. Kad sam išao kasnije da odradim uskolisne, tom kukuruzu ništa nije falilo. To beše prošle godine valjda. Zato sam i došao do ove blesave ideje.
 
Koristi se u pšenici, suncokretu a sad bi vi i u kukuruzu. A već ima štira koji je otporan na njega.
 
Nisam rekao da ću ga koristiti, nego probati jednu traku, zanima me i hoću da znam. Nisam nikoga savetovao da ovo radi, podebljao sam slova gde sam napisao da idem na svoj rizik, tako da ne vidim gde je problem.

U pšenici ne koristim praškove od 500 din, idem sa fluroksipirom, a i express suncokret planiram da izbacim, ako mi se pokaže IMI+ prinosniji. I uopšte, gledam da ne idem uvek aktivnim materijama iz iste grupe, kombinujem akt.mat., idem čak sa manjim dozama gde mogu. I tako...

Sent from my E5603 using Tapatalk
 
Al razmislja neko da uzme hemiju malo ranije?

Gde porucujete online?Ovi po ks deru za laudis mi trazili prosle godine 2000 vise nego sto sam kupio preko neta.
Gde ima povoljo adengo i lumax da se pazare?
 
Nazad
Vrh