Herbicidi u kukuruzu

Koliko su meni pricali najveca muka u poljopruvredi je bilo kopanje kukuruza i repe, soje nije ni bilo. Svi se nekako sa istom emocijom secaju tog posla. To su verovatno radili iz razonode.

Poenta mog posta je bila da samo herbicidima neces imati 100% ucinak vec i plodoredom. Uostalom nekad divlji sirak nije bio neki problem, postao je onda kada se kukuruz poceo uzgajati u monokulturi , da kod nas nije dosla kukuruzna zlatica sa Surcina neke parcele bi bile u monokulturi 40 godina pod kukuruzom. Sada kad niko vise ne gaji kukuruz u monokulturi ja nisam vidio stete od zlatice.

Soja se kod nas gajila cak i kod individualnih poljoprivrednika jos prije 35 godina, vecinom u pikovima, onda nije bilo ambrozije kao sada , koja je tamo poslije 90-tih eksplodirala.

Uostalom pogledaj statistiku 70-tih je barem ovdje bila 2-3 puta veca ratarska proizvodnja po hektaru , tako kaze statistika nego je sada, a vecina zemlje je bila u vlasnistvu pika a nesto se bas ne sjecam da su pravili savezne radne akcije u okopavanju kukuruza.
 
Ma ugar je mamara! Pogotovu na ove lepe klimatske uslove.
Ugariš dvaput - triput i nek je zemlja gola na suncu do zimskog oranja.
A kad dođe zimsko oranje onda uzoreš pa trčiš kuči da prekačiš setvospremač kako bi zatvorio vlagu. U proleće isto teraš plitko kako ne bi vadio vlagu i seješ kukuruz. Kad nikne onda ga šuriš sa litrama i litrama nikosulfurona kineskog.
Nema veze što postepeno degradiraš zemljište, bitno je da nemaš sirka.
 
Sta bih ja od herbicida mogao da upotrebim na peskovitom zemljistu. Od korova imam palamidu, vijusac, gorusicu, i jos nekih trava ali vrlo malo. Kukuruz je 3-4 list.
 
Za korove koje imam dikamba bi odradio posao, samo se plasim da kukuruz ne preraste posto svaki dan pada kisa, krene pljusak 10-tak minuta pa izadje sunce.

Iz kog razloga se ne preporucuje koriscenje odredjenih preparata na peskovitim zemljistima i onim sa malo humusa?
 
Uradjene danas neke kriticne parcele, otisao u 16h do 21h 36kj u 15 parcela... 0,7l nikosulfurona +0,15l mezotrion.
attachment.php
 
Oce li biti sta kukuruzu jedno dve ture sam greskom prskao sa 0,75l/ha plamenom,a u uputstvu pise da je ful doza 0,7l/ha?
 
Dikamba ide od drugog do 5. Znaci da si tacno u sredini. Neki strucnjaci kazu da kukuruz posle cetvrtog lista vec formira klip i da ako se tada radi, a to znaci posle petog lista, sa hormonskim preparatima dolazi do ostecenja. kod kukuruza se broje svi listovi koji se vide. uglavnom iskustvo govori da je dikamba tolerantnija od 2,4d i da moze i listi-dva da bude veci kukuruz. ja licno 2,4d ne radim, ali ko ga radi do treceg lista maximalno, a dikamba do petog.
 
Jedno pitanje u vezi okvasivaca ,dal su univerzalni tj bilo koji sa bilo kojim herbicidom ili mora bas onaj koji oni pakuju za njihove herbicide,i kako im se krece cena po h?
 
Svrha okvašivača je da smanji površinski napon vode a to radi svaki okvašivač e sad svako ko proizvodi herbicide voleo bih da kupiš i njegov okvašivač jer je to više ::novac:: za njega .
 
Ovde cu ici sa dikambom, kao sto mi dadoste preporuku, +nikosulfuron, medjutim kad sam poslednji put bio na njivi ovih korova ne bese?

8vncww.jpg


2lmqe1g.jpg


fjmezn.jpg
 
Bato 87, na drugoj slici je Rastavić, imam ga i ja na jednoj njivi, ne mogu ga suzbiti nikako, ali koliko sam primetio ne pravi štetu usevu. Kukuruz, a i pasulj lepo rastu u simbiozi sa ovim korovom. Malo čudno zvuči, ali nisam primetio problem.
 
Ne znam, moraću da pogledam u papire analize zemljišta. Inače na toj njivi ekstra uspeva kukuruz. Ove godine mučim muku sa žičarima.
 
Bato to na drugoj slici kao sto kaze Bole je definitivno rastavic http://ljekovitobilje.weebly.com/preslica-equisetum-arvense.html
, mislim da ga dikamba nece potpuno unistiti u tom uzrastu.
Nasao sam ovaj clanak na netu, na kraju su navedene aktivne materije koje deluju na ovaj korov, ali nista od toga mi ne deluje poznato i da se moze naci kod nas, mozda je neko imao iskustva sa ovim pa ti moze pomoci, u clanku takodje pise da je visegodisnji korov tako da gledaj da ti se ne zapati jer ce nicati godinama iz rizoma.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da može da ga sprži 2.4d ali u jakoj dozi a pošto je "masna" biljka onda ne bi bilo loše i okvašivača malo staviti.
Naravno, reč je o metodi sa ručnom prskalicom.
 
Nazad
Vrh