Herbicidi u kukuruzu

Suncokretu nece biti nista jer ide 12 meseci nakon kukuruza, za psenicu treba obratiti paznju.

Na psenici ostaju posledice na delovima gde je duplirano, dosta zaostaje, kao da je zakrzljala, pa jedino dooobro djubrenje poboljsa situaciju.
Zbog toga mi planiramo da izbacimo hemiju na bazi potpune aktivne materije "terbutilazin".
 
1,75 +1,75 acetohlor terbutilazin odgovorno tvrdim da na srednje lakim zemljistima ne skodi psenici kao narednom usevu. U suncokretu je preporuka 1,75 + 1 acetohlor terbis .Nema fitotoksije takodje.

p.s. hektArske doze su u pitanju

Послато са GT-S7500 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Na psenici ostaju posledice na delovima gde je duplirano, dosta zaostaje, kao da je zakrzljala, pa jedino dooobro djubrenje poboljsa situaciju.
Zbog toga mi planiramo da izbacimo hemiju na bazi potpune aktivne materije "terbutilazin".

Sad citiram sebe, ali zaboravio sam da dodam da si mi ti bojceticu rekao prosle godine kad sam pitao u temi, da se isto to desilo tvom bratu kao i kod mene. Kod mene je problem bio najvise na uvratinama posto je cale prskao i dok ukljuci, vecu dozu dobije na pocetku, a posto je odokativnom metodom prskano, bilo je i preklopa. Verovatno cemo "terbutilazin" izbaciti jer ostaje dosta dugo u zemlji, isti je slucaj kao i sa meteorom ( metsulfuron-metil) u zitu.
Jeftina hemija, ali stetna...
 
Metsulfuron-metil je napravio haos kukuruzu. Komsija je prskao pre setve sa Meteorom Sinapis arvensis po najvise je bilo. Kukuruz posejan je bolovao cele godine. Ne znam koji je prinos dao, ali je umanjenje znacajno bilo. Kad sledece godine posle psenice se poseje kukuruz nisam primetio da bude problema, doduse i doze se paze jako.
 
Čuo sam se s promoterom hemje čiju sam uzeo, i rekao mi je da nema problema količine primene čak ni za naredni usev pšenicu...

Što se tiče meteora i sličnih(aktivna materija Metsulfuron-metil), takođe sam dobio savet od jednog zaštitara iz Bayera, da nikako ne koristim u prskanju kukuruza, zato što on ima i malo zemljišno delovanje i nije totalno selektivan za kukuruz. Što se tiče pšenice, korišćen i posle toga sejan kukuruz i nije bilo nikakvih problema...
 
Imali smo i mi jedan mini ogled, sreca bila je mala povrsina u pitanju, veoma pogubno po kukuruz. Poceo da sboluje a ponegde i da se susi. Verovatno se otrov spustio u zemlju do dubine korena/semena i nije mogao napredovati. Prskan je i sa nekim djubrivom po preporuci, ali bezuspesno. To parce kukuruza nije skoro ni bilo.
Nakon psenice nije bilo problema, ali ne bi da trujemo toliko zemlju u sopstvenom vlasnistvu.
Jedino sa terbisom, zbog dupliranja i jace doze, a na uvratinama pogotovo. Sad ce raditi navigacija, pa nece biti preklopa, a i druga prskalica je uzeta sa elektro uklj./isklj.
 
Treba paziti na dozu. Ako se stavlja umesto ha na kj, onda nastaju problemi.
Inace i zavisi od godine. Ako bi iko prosle godine koristio malo jacu odzu u prolece u psenici nije problem - koliko je kise bilo otad. Ali - moje iskustvo kaze - da nema potrebe povecati dozu. Dupliranje je nesto drugo, naravno da treba paziti, i ako se pazi, onda ili nema, ili je neznacajna povrsina u pitanju (krajevi, t.j. uvratine). Ali zato je bolje ukljuciti dok dizne prskaju na drum, pa tako krenuti (ako napr. stariji covek nije toliko siguran, i "Brus Li" na traktoru).
I naravno: u kukuruzu ne sme da se koristi...
 
Poslednja izmena:
Meteor,Metmark i njima slični se ne koriste u kukuruzu.Kod nas je jedan veći poljoprivrednik pred prošle godine prskao kukuruz posle setve a pre nicanja i u svaku prskalicu ubacivao po jednu kesicu Metmarka jer je mislio da mu neće škoditi a jeftina hemija.Presevao je sve.
 
Laren i kopije itekako deluju zemljisno! To samo sto je jeftino, ali nije sigurno. Cak ne preporucuje se setve secerne repe sledece godine.
 
Dugo godina smo koristili zemljišne herbicide i u kukuruzu i u soji, i nikad nisi siguran hoće li uspeti i kakva će čuda posle napraviti... Poslednjih 4-5 godina SAMO preko lista, em vidiš šta ubijaš em je sigurnije za nadalje!
 
Da li neko može da mi pojasni kako se koristi okvašivač TREND 90? Na primer ako piše da ga ide 0,1%, da li to znači u odnosu na vodu ili nešto drugo?
 
Kako se zovi oni noviji okvašivači što ne pjene ?
Inače moj drug sipao trend u prskalicu i kad je krnula voda prsnula mu kap u oko , jedva su mu spasili (oko) .
 
Sta je u principu naj delotvornije za prskanje protiv korova a posle setve kukuruza ,a da nema stete za kasniju setve psenice?
 
Nazad
Vrh