Herbicidi u kukuruzu

sta je najbolje za divlju kupinu?sacim prskati kukuruz i do kog lista kukuruza?
 
Za divlju kupinu Bonaca. Pisano o tome x puta. Za zubacu, pirevinu, nista sem totala posle psenice/jecma. Laudis izbeli i zaustavi porast na 2 nedelje. 2x doza nikosulfurona jako dobro zaustavi ali i kukuruz malo pati.
 
sta je najbolje za divlju kupinu?sacim prskati kukuruz i do kog lista kukuruza?
Za sirokolisne i uskolisne trave eqvip + laudis sto posto najbolji .Potpisujem uspjeh.Mozes da tretiras do 8 lista ,Kukuruz ce ih najmanje osetiti.Da li su jeftini -nisu.Dali su dobri -jesu.
Prskaj predvece.Sve ostalo o njima mozes da nadjes na internetu.
 
Ne moze Laudis divlju kupinu u vecem stadijumu da odnese. Izbeli je, ali se povrati.

Danas sam pristustvoao predavanju dr Gorana Malidze u Somboru u vezi rezistentnosti korova, pre svega divljeg sirka na herbicide. Najvise je pogodjen Juzni Banat + selo Ostrovo, zatim deo oko Bajmoka. Zakljucak je da smo preterali sa upotrebom sulfoniluree (nikosulfuron, rimsulfuron, formasulfuron) i da je sirak na navedenim mestima razvio rezinstentnost i do 1000x preporucene doze. Za rimsulfuronom tek kod 2000x doze je uspesno suzbijen u ogledima. Problem je jako velik i siri se. Od resenja su ultra hibridi (koji mogu da se prskaju sa Focusom Ultra), kao i vece koriscenje zemljisnih herbicida (acetohlor na semenski sirak).

Ja sam primetio kod mene na njivama slican problem koji kad sejem 2 i 3 put kukuruz na kukuruz postaje ogroman problem sa sirkom. Zato sam bio primoran ubaciti psenicu u plodored. Ko nema jos ovaj problem nemojte se igrati i sejati kukuruz na kukuruz. Menjajte useve i preparate.
 
Kod nas je sirak gotovo ekonomski ne bitna biljka, korov, i za sad nikogan, talisman i ostali resavaju problem uspesno. Valjda zato sto imamo puno soje pa se u soji najcesce resava lako i efikasno sirak.
 
Hemovet su najjeftiniji preparati od generika, Galenika je najskuplja. Agrosava, Agromarket su neka sredina cenovna.
 
Ove godine je plan; 1l acetohlora (sa protektantom; hemovetov) i 1l terbutilazina (hemovetov) po katastarskom jutru.
 
Meni se prosle godine odlicno pokazali Acetohlor i Terbis. Sad ce opet ici ta kombinacija verovatno. Samo sam nesto cuo da Acetohlor-a vise nema tj menja ime.
 
Acetohlori su u prodaji do 1.7.2015. nakon toga se povlace.

@shale
Zato sto sam primetio da na psenici bude problema kad je preterana doza zemljisne hemije u kukuruz. Na 7kj kod brata u straftama su bile ozegotine, gde su preklopi prskalice. Kombinacija je bila terbutilazin + acetohlor, samo sto ne znam u kojim dozama.
 
Do sada u suncokretu nisam primetio, ali raspitaću se još naravno, kao što kaže ona, bolje sprečiti nego lečiti.
 
Suncokretu nece biti nista jer ide 12 meseci nakon kukuruza, za psenicu treba obratiti paznju.
 
Valsagarda ima i dalje za 700din/l.

ACETOGAL, DELTACET, VALSAGARD,
ACETOHLOR-90, LEGIONAR-900,
REALY PLUS, ACETOSAV 90 EC,
ACETIM...

Aktivna materija Acetohlor
 
Jel valsagard bez protektanta? Ako jeste onda ima i jeftinije da se nađe sa istom aktivnom materijom.
 
Nazad
Vrh