Herbicidi u kukuruzu

Savle, ja sam koristio Talisman, uradio on ali se posle njega povrati sirak, a iz rizoma samo pocrveni, nista mu ni ne bude, i sa vecom dozom ja nisam nista uradio.Ja vec 5 godina unazad prskam sa Equipom, meni se super pokazao, nemam zamerke, i moze da se prska i u 10 listu, isprobano, bez bojazni po kukuruz, doza 1.2l na lanac.Na strnista idem sa 0.8l po lancu.
 
sasak nisam koristio talisman ali predpostavljam da i on kao i ovi ostali preparati na bazi nikosulfurona dobro depresiraju sirak ali ne tamane ga u potpunosti.motivel je bio dosta dobar i jak preparat a onda su poceli sa falsom i polako sam odustao od njega.
 
sasak nisam koristio talisman ali predpostavljam da i on kao i ovi ostali preparati na bazi nikosulfurona dobro depresiraju sirak ali ne tamane ga u potpunosti.motivel je bio dosta dobar i jak preparat a onda su poceli sa falsom i polako sam odustao od njega.
Bas to, prskao sam dve godine sa talismanom, i sa jacim dozama ali nije to to, otisao je u istoriju kod mene, izadje me skuplje on nego equip, jel posle talismana gde ima vise trave mora ponovo da se prska.
 
@peet a zasto izbegavas nikosulfuron? Imao si losa iskustva? Ja sam prosle god koristio bas njega, Nikosav i to split aplikaciji, prvo sam ubio iz semena i usporio rizomski, a u drugoj turi skroz potamanio rizomski, nisam imao travku uskolisne....e sad, za stetne efekte, mozda ih je i bilo, ali ne znam kako primetite to :sta: jos nesto sam hteo da pitam,a mislim da je @bojetic prosle god pisao o peak-u 75 da je prezadovoljan njime i da mu je bila cista njiva, pa me interesuje kada ga je koristio, u kojoj fazi kukuruza i da li ubija i jace korove, palamidu, cicak itd...?
 
Ja planiram ove godine kombinaciju Eqvip+Laudis , Eqvip sam ranijih godina koristio a Ludis ću po prvi put e sad sam u problemu da li je bolje ići Ludisom ili Calistom da se ne lažemo cena igra presudnu ulogu :osmeh: .Calisto sam takođe koristio i znam njegovu " moć" pa bih voleo da neko napiše iskustva sa Laudisom :ppozdrav:
 
Kalisto je super , ali laudis je fantastičan , znači još bolji i širi , dabome još i skuplji . Ekvip vrh za uskolisne . Pik je solidan i jeftin ali treba dooobro paziti šta se sije poslije njega ima dugo dejstvo , recimo na pšenicu ili sl . ( Samo lično mišljenje dabome)
 
Ma to nije problem mada kažu da se mogu mešati .Nego mene interesuje kako odradi posao Laudis da li je bolji od Calista :sta:
 
Surak radi vec par godina sa Laudisom i Equipom a ja sa Callistom i Equipom. On hvali svoje a ja sam u potpunosti zadovoljan sa tim sta postigne Call. i Eq. i ne bi da menjam odnosno da predjem na nesto skuplje.
 
Laudis je dobro odvojeno koristiti od Ekvipa zato što laudis sam malo fali da uništi sijerak , tolko ga ošamuti i zakoči da ti da fore dobrih 15ak dana pa ga onda dovršiš Ekvipom , isti slučaj je i za piriku . Kao i peet više koristim kalisto i dikambu nego laudis ali priznam da je vrh.
 
@Milos88
Peak je odlican, samo je problematican za sledece useve. Npr za secernu repu je problem kad se pretera doza. Drugar je prskao pikom i ostane mu u prskalici 30l, i on resi da "flekuje" njivu gde je bilo bas puno trave. Sledece godine je repa prilicno bolovala na tim mestima gde je doza isla dupla od preporucene. Kukuruz je bio jako cist. Ako sejes soju, psenicu a narocito kukuruz sledece godine nema nikakvih problema sa pikom, cak je jedan od najjeftinijih preparata te namene.

@pidikanac
Laudis jeste odlican preparat, ali nije idelalan. Ne deluje na popanac i a sirak iz rizoma samo zaustavi. Kod mesanja Laudis+Ekvip to je mercedes kombinacija, samo je jakoooo skupa.
Najbitniji je plodored u celoj prici. Ako se postuje plodored i pre kukuruza seje psenica/jecam/soja onda u kukuruzu nema problema sa sirkom, jer ga suzbijete sa totalnim herbicidom posle skidanja psenice ili u soji/suncokretu sa fusilade, fockus i slicnim preparatima. Jos jedno moje misljenje je da sa kopijama motivela mozete sirak samo drzati na distanci, ali ga ne mozete suzbiti. Gledao sam i ekvip kako odradi sirak i to nije 100% kao fusilade u soji. Jednostavno kukuruz i sirak su slicne biljke i nema herbicida koji moze selektivno odraditi posao, tj. da ne naudi kukuruzu a da suzbije sav sirak. Dakle pravilo 1. PLODORED:ppozdrav:

p.s. Drugar koristi plamen+talisman godinama, ALI uvek kukuruz seje na soju ili zitnicu. Njive su mu savrseno ciste uvek.
 
Ima dosta do toga ali aj da pitam da li je neko od vas prskao kukuruz sa tarot plus herbicidom i kako mu se pokazao. Koja je cena bila prosle i koja kolicina ide godine po jutru,lancu hektaru :ppozdrav:

Ja sam prskao sa njim i isao sam 220g/kj i lepak trend (mislim da sam stavio jednu kesicu po kj) i bio sam skroz zadovoljan. Ove godine cu probati Principal plus, deluje mi da je jos jaci od Tarot plusa.
 
Ja planiram ove godine kombinaciju Eqvip+Laudis , Eqvip sam ranijih godina koristio a Ludis ću po prvi put e sad sam u problemu da li je bolje ići Ludisom ili Calistom da se ne lažemo cena igra presudnu ulogu :osmeh: .Calisto sam takođe koristio i znam njegovu " moć" pa bih voleo da neko napiše iskustva sa Laudisom :ppozdrav:

Koristio sam i Laudis i Calisto. Ni jedan mi nije resio poponac. Ja malu prednost dajem Calistu a sto se cene tice bar je za 10e jeftiniji po hektaru.

I ja sam cuo da netreba mesati Laudis i Equip, da je bolje ici odvojeno. Navodno Laudis brzo izbeli sirak, pa Equip ne moze da deluje.
 
Total?

i oce neko da mi ponovi ko je to radio u praksi kad je najkasnije tretirao kukuruz totalom,to jest do kog stadijuma posle setve. . .?


PA pre nicanja. Nesme nista od kukuruza da priviri na povrsinu. Bukvalno, nista , jer sve zeleno ili zuto ili belo , od zrna izaslo ne sme biti na povrsini.
POZDRAV!!!
 
prskao jedan u selu pre par godina totalom posle setve cetvrti, peti dan i morao posle presevati kukuruz. isaslo svega 40-50% kukuruza.moja praksa je odmah posle setve sutradan prskanje totalom kasnije je sve veci rizik za usev.
 
Najbolje isti dan posle setve tretirati. Kad ima vlage a toplo je zemljište može da nikne posle 2-3 dana ako je pliće posejan.
 
Nazad
Vrh