Herbicidi u kukuruzu

bojcetic, zar ne može sa Equip-om da se reši sirak iz rizoma i da li možeš sa Majsterom iole da ga uništiš. Ja imam problem sa sirkom iz rizoma, mislim da sam baš Majsterom i prošle godine Merlinom Flexx-om napunio njive ovim korovom. Jbg kad sam nov i eto do prošle godine nisam znao kako da prepoznam koji je koji sirak, ali nažalost prekasno. 2-3 njive su mi bile žestoko zakorovljene. Nije me sramota da priznam, ali me je bilo sramota njiva na jesen, ali nisam znao i nisam dovoljno pažnje posvetio zaštiti jer sam išao tom metodom-ako je za uskolisno, ako je za širokolisno samo sipaj i cepaj, spektar delovanja nisam gledao.
Ove sezone još tragam za najboljom kombinacijom, još ne znam šta ću a prskanje je na pragu. U uži izbor su ušli Cordus u komb. sa Callistom ili Equip u komb. sa Laudisom.
Dakle, Majster je neke korove držao pod kontrolom, pretprošle godine nisam imao toliko korova, ali se videlo lošije delovanje od recimo Siran i Dimark na njivi preko puta, istog dana prskana.
A merlin flexx prošle godine je definitivno izgubio bitku, puna njiva sirka jesenas. Na početku je izbeleo sav sirak ali je onaj iz rizoma oživeo. Ali greška je moja, jer na drugim njivama gde je bio suncokret recimo, čistije dakle, Merlin odradio dobar posao, a izašao me jeftino.
 
Ja danas prskao na crno sa acetomark 1,2l+08 terbis po kj ritske crnice.Bilo je vec izniklog kukuruza kao drvce sibice ,znam da treba pre nicanja ali sam zakasnio.Dali je neko tako proso, i dali je prezivio kukuruz .Acetomark ima u sebi protektant dali ce ga zastititi?
 
nista se ne serkitaj kristal, malo ce kukuruz biti redji ali zato klipovi puno veci a za prinos cemo znati na jesen, ja sam tako prosao vec vise puta ali sa suncokr. malo redi sklop ..........:osmeh:
 
@sale307
Majster ima istu aktivnu materiju kao i Ekvip. U ekvipu je formasulfuron u dozi od 22.5 grama pol litri. U majsteru je takodje foramsulfuron samo u dozi od 30 grama po litru. Ako vidim da u 6. peru kukuruza jos ce da nice sirak, onda cu preci na ekvip. Zasto Majster umesto Ekvipa? Cena ekvipa po hektaru je veca, ali moze da se primeni kasnije u odnosu na Majster. Majster ce valjda takav kljakav da zabuni sirokolisno sto nikne posle matona (nadam se).

Inace najbolja kombinacija je Laudis+Ekvip tu nemam dilemu, samo je ta varijanta jako $.
 
Ja imam problem baš sa sirkom iz rizoma, za mene je bolja kombinacija Equip i Laudis. Hteli smo proći jeftinije, ali video sam šta sam postigao time i zato nema štednje. Bar na zakorovljenim njivama koje su dobre pa je išao dosta godina samo kukuruz. Na ostalim njivama ću videti ako mogu da prištedim nešto...
Od sledećih kombinacija, za koju biste glasali:
1. Laudis + Equip
2. Cordus + Callisto
3. Motivell + Callisto (da li idu ova dva herbicida zajedno? )
 
Calistova prednost u odnosu na Laudis je sto ima zemljisno dejstvo. Ekvip je klasu bolji od Motivela. Mislim da je sirak stekao dobru rezistentnost na Motivel jer se koristi 20 godina.
 
2-5 listova

p.s. baš čitam , negde kažu 3-5 negde 2-5.... bolje idi 3-5 da budeš siguran. sad će brzo napredovati kukuruz. ( iako mislim da ne bi bilo posledica da se radi i u drugom listu) ....
 
Nemaju svi preparati istu kolicinu aktivne materije 2,4 d, recimo esteron ima preko 800 g, lentemul preko 600, a maton oko 600. Prskacu sa 4.5 lista, a ako predje peti koristicemo nesto drugo. Ionako korovi bujaju na njivama, ali ce i kukuruz brzo da razvija listove, obratite paznju.
 
Ono sto sam sejao 16tog uvece treci razvijeni list, a cicka more!
2,4D u kojoj kolicin lepo suzbija cicak?
isto ovo me interesuje za konoplju i ambroziju?
ove godine ce dosta raditi 2,4D varijanta, jel korovi idu zajedno sa kukuruzom i u 3-4listu zelenece se njive.
 
Jel neko prskao kukuruz prosle godine sa MONSOON ACTIVE bayernov proizvod cena mu za litar oko 2900din?
 
Za Monsun Active. Slabo deluje na palamidu i poponac, na sirak jako dobro deluje. U split primeni bi verovatno dao bolje rezultate, jer nam je palamida prerasla kad smo prskali u 6. peru. Medjutim isti uzrast palamide Laudis se junacki borio i izborio 90% je unistio. Doza i jednog i drugog preparata je 1l/kj.
 
Je l neko koristio Terbis kasnije, kad izbaci listove kukuruz? U zadruzi mi rekli da je bolje da se prska sirokolisno sl kombinacija....0,5l Terbisa + 0,5l Dicamba + 10g Peak-a sve to po kj....i kad kukuruz ima od 3-6 listova. Tako da sam prskao samo Acetomarkom....Medjutim kada sam dosao kuci uvece, sam tek procitao da Terbis ide do 3 lista samo kukuruza...:( takoreci naseo sam! Je l neko koristio ovu kombinaciju?
 
Nazad
Vrh