Herbicidi u kukuruzu

@Petar84
Za palamidu bilo sta na bazi 2.4D je odlicno resenje (pa i Esteron). Pridrzavaj se doze i uzrasta kukuruza i nema problema. Ako imas samo palamidu nema potrebe da koristis Callisto. Medjutim videces posle 3-4 lista sta ces sve imati od korova.
 
Palamidu imam samo na jednom jutru,mada bilo je tamo i pepeljuge kolko se secam,ali manje,pa cu tu verovatno prvo prskati sa Esteronom,a ako neko zna,kako 2.4 D preparati deluju na samoniklu Lucerku?
 
Palamidu imam samo na jednom jutru,mada bilo je tamo i pepeljuge kolko se secam,ali manje,pa cu tu verovatno prvo prskati sa Esteronom,a ako neko zna,kako 2.4 D preparati deluju na samoniklu Lucerku?

Ja sam bas danas prepodne prskao kukuruz proslegodine bila detelina sa Lentemul na4kj 2litre+Valsagard +zeazin.Malopre sam prolazio pored njive detelina se vec presavila- klonula:osmeh:
 
Juče smo sejali kukuruz na parcelu koju od ovegodine radimo u zakup .Čičak je u fazi nicanja a palamida se već zeleni. Odavno nisam video toliko klijanaca čička.Kad marker otvori brazdu samo se žute klijanci.Biće posla i za Callisto.Najverovatnije da ćemo uz acetosav ( za koji dan) dodati samo maton ili nešto slično (0,5 l/kj).Spremio sam total ali je maton jeftiniji .

Komšija, to što nazivaš čičkom nije čičak niti ima bilo kakve veze sa njim. Taj opaki korov sa kojim mi u Severnom Banatu muku mučimo zove se pravilno boca, ako već hoćeš da koristiš narodni naziv. Najbolje je zaštitaru reći latinski naziv, a to je xantium strumarium. Kvaka je u tome što ovu zgadiju može uspešno da suzbija samo mali broj herbicida(piše lepo na ambalažama preparata) i na to treba jako paziti.
Čičak(arctium lappa) je osetljiv na herbicide i veoma retko se nalazi u našim njivama kao korovska biljka.

Ja planiram ovih dana da iznenadim izniklu i neizniklu bocu Lumax-om koji, kako tvrdi proizvođač, može uspešno da je suzbije. Deluje i zemljišno i folijarno, a može da se aplicira posle setve, a pre nicanja useva ili u manjoj dozi čak i nakon nicanja. Moram da uzmem tako nešto jer je kukuruz posejan pre desetak dana(pre onih kiša). Da li neko ima iskustva sa tim preparatom ili možda neki bolji predlog protiv xantium strumarium-a(boce, tj. takozvanog čička)? E lepo ne mogu da spavam od njega!
 
Poslednja izmena:
Slažem se, ovo je xantium strumarium (boca) . U ovom delu Banata a verovatno i šire nisam nikada čuo da je neko rekao da mu problem u suncokretu pravi boca ,nego čičak.
 
Evo, sad sam se vratio od zaštitara koji mi je rekao da nema tog Lumax-a jer se slabo traži, a rekao mi je i to da ni jedan zemljišni herbicid ne može uspešno da suzbija najtvrdokornije korove kao što su palamida i boca, a ja na toj parceli drugo ništa i ne očekujem da mi se pojavi osim te dve i možda još i tatula i poponac. Toga je bilo prethodnih godina, a jedino je boca uspela da zametne seme pre totalisanja strništa u septembru. Mater jej njenu, bila je desetak centimetara visoka, jedva lišće da joj vidiš, a plodovi sve načičkani na vrhu! Čini mi se ni manje ni više plodova nego na dobro razvijenoj odrasloj biljci, e to ti je grčevita borba za opstanak vrste! Što kulturne biljke nisu takve?

Tako da odustajem od zaštite posle setve, a pre nicanja(ili u nicanju), nego će ići upravo tako nešto od drugog do šestog lista kao taj laudis ili nešto slične namene(bentazon, dikamba) iz domaće ponude uz konsultaciju sa zaštitarom. Za ovo što je već izniklo(što bi imalo prednost u odnosu na kukuruz) ide možda već danas motikan u čvrstoj formi ili čak biba(baštenski, ručni špartač), budući da je niklo na flekice i to pretežno u međuredu.
 
Poslednja izmena:
Laudis ti je odlican ZA KOROVE KOJI SU IZNIKLI,znaci sve sto nikne posle tretiranja ostace,zato ti je moj savet CALISTO uz obavezno okvasivac ATPLUS bez obzira sa kojim preparatom za uskolisne ces da kombinujes.2 meseca posle tretiranja nesme ni jedan sirokolisni korov da izadje,garantujem ti.
 
Pogledao sam u prospektima i uporedio Calisto i Lumax. Oba proizvodi Syngenta. Imaju sličnosti po tome što deluju oba i kontaktno i rezidualno i mogu da se primanjuju pre ili nakon nicanja, samo je taj Calisto užeg spektra dejstva, ali piše da uspešno suzbija to što meni treba izuzevši jedino poponac.
 
Ta, ko kaže da mora biti baš taj Lumax. U svakom slučaju sačekaću nicanje, tj. masovnije nicanje korova jer ako ni jedan zemljišni herbicid ne može da suzbije bocu i palamidu, to znači da i ovi koji mogu, suzbijaju je jedino folijarno, tj. kontaktno.
 
Poslednja izmena:
Ove godine cu probati Merlin, cuo sam da je dobar, a i dosta ga reklamiraju. Probacu i Gardoprim plus gold. Kakva su vasa iskustva sa Gardoprimom. Hvala unapred.
 
Sta preporucujete od muhari. Kukuruz nice, korova jos nema.
Nije se stiglo da oprska na povrsini od 2 ha.
Moze samo problem da pravi muhar.
Nesto efikasno, normalno povoljno od uskolisnih korova.
 
Nazad
Vrh