Herbicidi u kukuruzu

Interesuje me dali mogu Da prskam sa grid75wg pošto sam prskao i prošle godine na istoj njivi u pitanju je kukuruz.pozdrav
 
Pre vise godina za Acetohlor su pisali u uputstvu da se moze inkorporirati na 2-3cm kad su izrazito susni uslovi a cini mise da je pisalo da moze i na tek iznikli kukuruz ali u ovo zadnje nisam siguran.Ako je tako mogli bismo ga u duzem vremenskom periodu koristiti.Ako neko pouzdano zna neka napise
 
kod nas na bivšoj ekonomiji su na zglobnim IMT 5270 imali velike cisterne a na setvospremačima postavljena grana sa diznama i za kukuruz su prskali tako i ujedno inkoporirali
 
I mene zanimaju iskustva od prosle godine sa Bajerovim monsunom.
Trava udarila samo tako, bojim se da ce dikamba biti neefikasna u takvom herbarijumu pa opasno razmisljam o Calistu, Laudisu i slicnim preparatima.
 
na par njiva cu ici kombinaciju 2,4 D a kasnije nikosulfuron , trenutne cene specija >
nikosulfuroni:
talisman 1400 din/l, a kanister od 10 l je oko 11500 din,
nikosav 1050 din/l
siran 1050 din /l
fortress 980 din/l

2.4 D:
lentemul -nema nigde,verovatno ga necu uspeti nabaviti, a nekako najvise volim s njim da radim
maton 650 din/ l
esteron 700 din/l
 
Tako je, svi ovi 2,4 D su predvidjeni do 5 lista, i ne valja kasnije da se radi sa njima, jer kukuruz vec pocinje da odredjuje prinos, i prskanje sa njima u kasnijoj fazi moze da dovede do trenutnog poleganja useva ( tkz pijani kukuruz) . To je u praksi, ono sto se desavalo drugima. Nama se nikada ovo nije desilo, jer me ne mrzi da prodjem njivom i prebrojim listove, i ne mrzi me da nosim digiton i preracunam tacnu koncentraciju.
Meni odgovaraju zato sto cu da idem na njivama gde ocekujem napad sirokolisne trave(npr predusevi zito i suncokreti), prskanje oko 3-4 lista i dodam prvu dozu nikosulfurona . A to su njive na kojima nema sirka iz rizoma(jer ga je prosle godine sredila pantera u suncokretu), pa ce verovatno i ova doza nikosulfurona biti i dovoljna.
 
Mislim da Dikamba više neće kod mene nikad , čini mi se da me dobro zeznula prošle i pretprošle godine . Poštovan je i rok i koncentracija al mi se činilo da ga dobro zakoči . To mi se i dokazalo na jednoj njivi gdje je kukuruz bio jednak , a dio koji nisam prsko Dikambom, kasnije je pobjegao dobro . Jest da je to bio drugi hibrid al više neću da rizikujem , ako treba za širokolisne korekcija iće Kalisto.
 
Prošle godine sam prskao uslužno prijatelju iz susednog sela 4ha kukuruza u parcelama gde nije rađen tretman posle setve (na crno). Biljke (ZP 677) su bile od 5-og do 7-og lista i jedva sam video gde su redovi od svih mogućih korova. Išlo se sa 1.25l talismana, 2l kambia, 2kg. murtonika i dve kesice ektravona (okvašivača) po hektaru. U berbi nije bilo korovu ni traga.
 
Ja sam tri godine isao nikosufuron+dikamba i to u gornjoj granici,bio sam zadovoljan,ove godine kod nas ta kombinacija kosta oko 3000din/ha.Medjutim gledao sam skoro nekog strucnjaka da korovi postaju imuni posle 2-3 godine.Zato sam razmisljao o Monsoon-u koji kosta 5000 za ha(on ide 1.5-1.8l/ha a cena je 2800 l i uspesno suzbija sirokolisne i sirak iz rizoma) ili da dikambu zamenim Callistom koji je malo skuplji ali ga mnogi hvale.Ajde sad budi pametan?
 
Nazad
Vrh