Herbicidi u kukuruzu

hteo bi da posejem pasulj pored kukuruza ali je izasla sirokolisna trava pomalo.da li ce da smeta ako ga posejem i odmah sutradan isprskam matonom?da li ce da smeta pasulju?ako kasnije bude padavina?
 
@mindjusar
Tako to ide. Sada smo se svi navukli na total. Moze im se.

@MomoSaric
Koliko je rentabilno prskati na crno, ako posle ides i u korekciju sa skupim preparatima? Zar nije jeftinije samo ici "korekcijom" kao jedinim tretmanom?
 
Nista tako efikasno ne suzbije muharike kao taj acetohlor.
A zna se da ta muhar,dosta depresivno deluje na kukuruz.
Posle se tesko mozes sa istom boriti.
 
Totala pre 7-8god 3l/kj nosilo i kupinu,sad ni 6l/kj,a i cena je otišla i spram evra u p.m.,alavi su svi STRAŠNO,svi bi na seljaku da se bogate

Sa 200 din pre par godina otisla na preko 500 din. Pa naravno, poljoprivreda je jedina u ovoj zemlji koja koliko-toliko radi, i sto da ne uzmu pare..........

Bas cu pogledati u registru racuna iz ranijih godina kolika je bila cena.
 
Poslednja izmena:
Две године после примене на третираним површина могу се сејати шећерна и
сточна репа, спанаћ, грашак и пасуљ.

COpy- paste iz kataloga.

Ako tek nakon 2 godine sme da se seje grasak i pasulj onda zabluda i delema je velika dali sejati nakon kukuruza koji je tretiran Callistom soju koja je u jakom srodstvu sa graskom i pasuljem.
Ja sam sejao nakon kukuruza soju i bio je tretiran Callistom ali nisam nista lose primetio kasnije u soji.

I samo da se nadovezem na kopije i orginale. Godinama sam koristio umesto Pivota i Ritam Galenikin i kineski Sledor koji su bili idealni a u pola cene. Perfektno su odradili posao, sto ipak ne znaci da su sve kopije tako uspesne i dobre.
 
Ja imam takav slucaj ove godine,ide mi soja gde je bio kukuruz koji je radjen Callistom i na dosta mesta sam se raspitivao,i bukvalno niko nije smeo da garantuje 100% da ce biti ok,vec su rekli nebi trebalo da bude problema.Naglasili su mi da ako je 2-3 godine bio kukuruz i uvek radjeno Callistom tu soju nikako da ne sejem.
 
Koko se svi pravite fini i svi koristite Originale...da ne lajem!!

- - - - - - - - - -

1) Vidim da ne vredi o nekim svarima polemisati. Naivno je misliti da proizvod proizveden u hali 10 sa 10 kod nas u može biti isto selektivan kao i proizvod iz Nemačke/Švajcarske. Naravno, imaju i Kinezi dobra kola, al nekako svet više vozi ona druga.

2) Za glifosat mogu samo da se nasmejem. "Još nisam čuo da je bilo ko imao sa njime problema u smislu smanjene efikasnosti ili selektivnosti". Ova rečenica znači samo da ne znaš šta znači pojam selektivnost. Ponavljam još jednom, ne sumnjam da generik odradi posao. Ali ono šta treba da nas muči je selektivnost. To je ono, maton je odličan, jeftin, a pohlepne hemijske kompanije prave skuplje stvari jel im se on ne isplati. A to što smanjuje prinos drastično nikom ništa.

Na kraju krajeva, smatram da svako ima izbor i neka odluči hoće da vozi peglicu ili mercedesa. U Silbašu je prosečan prinos kukuruza u dobrim godinama oko 6,5t/kj. Za 60 kg lično mislim da ne vredi rizikovati. Kod nas ima dosta paprike. Ja sam i zaštitar, a imam i svoju prodavnicu. Dešavalo se da čovek kupi "jeftinije" zato što bi da uštedi 100 kg paprike, a na kraju tih 100 ispadnu preko 1000 kg. Neka svako radi kako hoće, mene baš briga. Al ti isti, a ima ih dosta, danas kupuju samo originale.
DAl si ovo sve procitao negde ili si nesto i video-iskusio? Poredis peglicu i mcku, i iste preparate iz razlicitih zemaljal! prenaglio si da bi te neko ozbiljno shvatio...
 
Jel neko čuo za jeftiniju verziju callista?
Jeftinija varijanta Callista je Chif od firme Magan. Prošle godine sam koristio Chif 1l/ha i Sorgum (rimsulfuron) 40g/ha u fazi 4. lista kukuruza. Efekat je fenomenalen nijedne travke na njivi. Svi koji su videli njivu rekli su da će ove godine prskati sa Chif-om. Kukuruz ovu dozu nje ni oseto. DKC 6101 i AS 72 su ostvarili najveći prinos otkako sejem kukuruze, nije stalo u čardak. Prinos oko 12.6 t/ha.
 
Koko se svi pravite fini i svi koristite Originale...da ne lajem!!

- - - - - - - - - -


DAl si ovo sve procitao negde ili si nesto i video-iskusio? Poredis peglicu i mcku, i iste preparate iz razlicitih zemaljal! prenaglio si da bi te neko ozbiljno shvatio...

Ajmo redom.

1) Što se tiče korišćenja originala, nigde nisam napisao da koristim isključivo njih. Prvo lepo čitajte poruke da ne bih u svakom postu ponavljao stvari iz prethodnih postova. Prošle godine sam koristio na njivama Cambio+Siran, Maister i Tarot plus u kukuruzu (o ovome sam pisao prošle godine u sezoni na forumu), a Pulsar + Harmony u soji (Kletox za sirak korekcija). Živo me je interesovalo da li postoji razlika generik/original pa se non stop raspitujem na tu temu od ljudi koji nisu predstavnici hemijskih kompanija. To sam sve napisao u nekom od prošlih postova. Ove godine ću verovatno probati negde Motivel umesto Sirana da vidim razliku, al to samo ako ne budem išao sa nekim preparatom koji sam po sebi suzbija i sirak, tipa Celebrity.

2) Što se tiče poređenja različitih automobila i preparata iz različitih zemalja, pa to i jeste poenta, poredimo Kineza sa Švabom ili Švajcarcem.

3) Dalje, kad sam napisao proizvodnja 10 sa 10 - obišao sam pogone Hemoveta, Agromarketa, Agrosave i Galenike. Ako niste bili ni u jednoj, nemojte molim vas da pišete ništa na tu temu. Iskreno, nisam bio u Bayeru, ali kako je u gore navedenim firmama, u Bayeru je sigurno to savršenije.

4) Prinos matona. Na fakultetu u Novom Sadu rađena su poređenja matona i nekih drugih preparata (ne-generika). U 10 oglednih parcela koje su bile navodnjavane i jedna pored druge, prinos je bio daleko veći na parcelama koje nisu rađene matonom. Čitao, gledao svojim očima i pričao sa ljudima.

5) Paprika. Dobro, u paprici za plamenca na koga sam i mislio, nema generika recimo Coragena za suzbijanje plamenca. Tu sam mislio na izbor preparata Talstar ili Coragen. Znam da nije uopšte ista stvar, ali obe stvari se koriste za suzbijanje plamenca, jednu pravi Galenika, drugu Du pont. Coragen je mnogo skuplji kad se gleda cena po hektru, ali ko god je uzeo talstar prošle godine umesto Coragena, taj nije imao paprike ni za sebe, a kamoli za prodaju. To je lično iskustvo od desetak proizvođača.
 
@mindjusar
Tako to ide. Sada smo se svi navukli na total. Moze im se.

@MomoSaric
Koliko je rentabilno prskati na crno, ako posle ides i u korekciju sa skupim preparatima? Zar nije jeftinije samo ici "korekcijom" kao jedinim tretmanom?

@mindjusar
Tako to ide. Sada smo se svi navukli na total. Moze im se.

@MomoSaric
Koliko je rentabilno prskati na crno, ako posle ides i u korekciju sa skupim preparatima? Zar nije jeftinije samo ici "korekcijom" kao jedinim tretmanom?

Imaš tip zemlje gdje možda nije rentabilno (kažem možda) , ali kodnas ima i zemlje gdje neki korovi niču gusto kao tepih , prije svega što reče kiš muharike , proso , tj koštan , zatim ambrozija , tako da nema govora o čekanju , kasnije ih nije lako sve spaliti a i već su poprilično ugušile kukuruz . Tip zemlje je takav da svake godine ti korovi niču gusto bez obzira što se pršću svake godine . Tu je obaveza acetohlor ili s metalohlor i terbutizalin ili nešto slično prije nicanja .
 
Ne koristim ni ja samo originale da se razumemo, radim sa preparatima tipa siran, bonaca... i u glavnom je ok. Kalisto koristim ali posto je skup kao i mnogi trazim alternativu pa me zanima jeli neko koristio tangentu i kako se pokazala, ako se ne varam to je Galenikin preparat.
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje,kukuruz posejan pre par dana,kolega hoce da prska totalom,ako ga oprska i padne nesto vise kise(spere otrov u dublji sloj zemljista) da li ce to uticati na klijanje i dalji porast kukuruza?Ja mu nisam znao odgovoriti jer ne praktikujem bas taj total u ovakvim uslovima.Unapred hvala na odgovorima.
 
Nazad
Vrh