Herbicidi u kukuruzu

Hvala na odgovoru!
Ja inače u prvom prskanju idem samo sa herbicidom sa uskolisne korove,ali sad imam jednu parcelu gde je moguće da će se pojaviti Abutilon,pa bih zbog toga prskao i sa nečim za širokolosne.
 
Sad sam nešto malo čitao... AM Mezotrion (Skaut,Intermezzo) ne ide posle setve pre nicanja,nego kasnije kad nikne,je l tako?
Šta biste mi onda preporučili za prvo,a šta za drugo prskanje?
Kombinaciju Siran i Agrodimark,Abutilon bukvalno ni ne oseti,u to sam se uverio.
 
Kod mene ide jedno prskanje do maks 5 lista.Mezotrion 0.2l/ha,Terbutilazin 0.8l/ha,Nikosulfuron 1.25l/ha i Rimsulfuron u zavisnosti od formulacije.
 
Sve ostale korove uglavnom lako rešavam,a najviše mi je taj abutilon problem i to samo na jednoj parceli. Prošle godine sam prskao totalom u avgustu,ali imam strah da će se opet pojaviti. Sutra bih išao u nabavku herbicida,ali ne smem da rizikujem da prskam samo posle nicanja.
 
Da mezotrion za abutilon , ako ga ima baš dosta onda bolje mezotrion na crno . Ao ga skidaš kasnije preko lista onda ne zaboravi okvašivač za njega je jako bitan.
 
Ove godine imamo Ultra hibrid kukuruza, koliki vremenski period bi morao biti izmedju primene Focus Ultra herbicida i herbicida za sirokolisne korove tipa Dikamba ili 2.4 D,zato sto se Focus ultra ne mesa sa drugim herbicidima ?
Mozda je pitanje glupo,ali prvi put nam je ove godine. :ppozdrav:
 
Hoce li adengo totalno ubiti samonikli suncokret u kukuruzu ako je suncokret 10-15 cm visok?
Moje iskustvo kaze da adengo ne ubija ninkedan korov koji je preko 10cm,zato ja ipak s njim prskam samo njive gde su korovi ispod 5cm,a gde ima vecih idem total i terbutilazin nakon setve,pa cekam za adengo u trecem peru..

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
razmisljam da posle kise predjem neke kukuruza sa 2,4 + terbutilazin, samo ne znam jos koliko cega da sipam.
Razlog je taj sto je vec u vreme setve bilo ponika korova na tim njivama, a drugi razlog je sto imam obe vrste herbicida od lane.
 
Ove godine imamo Ultra hibrid kukuruza, koliki vremenski period bi morao biti izmedju primene Focus Ultra herbicida i herbicida za sirokolisne korove tipa Dikamba ili 2.4 D,zato sto se Focus ultra ne mesa sa drugim herbicidima ?
Mozda je pitanje glupo,ali prvi put nam je ove godine. :ppozdrav:

Odradis prvo za sirokolisne po preporuci Dikamba do 5 lista ili 2,4d do 3 lista ( meni se do tad najbolje pokazalo, kad preraste bude biceva). Za Focus Ultra sacekaj sto duze da izadje sirak iz rizoma kako treba 8-9 list mozda i kasnije ako sporije sirak nice zavisi od vremenskih uslova, ali nemoj da bude sirak preveliki. Prosle godine je bilo toplo prolece pa je izasao ranije.
Ja nisam radio Ultra kukuruz ali je moj rodjak sejao par puta zbog rizomskog sirka a ne seje suncokret ili soju da moze da ga unisti, pa su to njegova iskustva.
A mislim da moze Focus ako ces u splitu par dana nakon primene herbicida za sirokolisne korove bitno je samo da se ne mesaju, ali za ovo nisam sto posto siguran jer ovaj rodjak nije radio tretmane blizu jedan uz drugi.
 
Da li se moze mesati Laudis sa nekim mezotrionom i rimsulfuronom?
Moze se mesati,ali saMezotrionom po meni nema potrebe.Sa Nikosulfuronom ili sa Rimsulfuronom isto moze. Ako vec imas Laudis nemoj ga kvariti sa nekim generikom,nego udri sa Eqvipom u pravo vreme. Skupa varijanta , ali najsigurnija za kukuruz,i najeb za sve korove koje znace:ppozdrav:
 
Ovo sve pitam zbog dejstva na sirak. Ekvip slabo radi, dok laudis radi sirak vrlo dobro. Mislio sam da dodam pola doze laudisa zajedno sa rimsulfuronom za sirak, ne znam da li je neko radio? Sirokolisno idem mezotrion+zeazin. Jos kad dodam laudis nece ostati ni kukuruz:haha:
 
Equip ubija sirak , u dozi koju preporucuje proizvodjac , koristio nekoliko godina jer motivel nije vise ono sto je bio, dok ga laudis samo osamuti , pobjeli i poslije opet ozivi , jedina prednost laudisa da ide u vecem kukuruzu.
 
Kako mislis slabo radi? Naprotiv,najbezbedniji herbicid za kukuruz, a jako lepo odradi sirak, zajedo sa Laudisom ,koji je prvenstveno protiv sirokolisnih korova, ostaje cista njiva, samo je najskuplja kombinacija.Nadam se da sam u pravu, javi ce se neko da me ispravi, ako sam pogresio,
 
Kod nas je sirak neprijatelj br 1. Ekvip malo ga osamuti, pobeli, i posle ide dalje. Dok sa laudis ko je radio bilo je odlicno. Ostao po koji rizomski samo. Ekvip je sulfonil-urea valjda zato slabije radi. Ovo kazem za moj kraj, gde je sirak postao rezistentan.
 
Kako mislis slabo radi? Naprotiv,najbezbedniji herbicid za kukuruz, a jako lepo odradi sirak, zajedo sa Laudisom ,koji je prvenstveno protiv sirokolisnih korova, ostaje cista njiva, samo je najskuplja kombinacija.Nadam se da sam u pravu, javi ce se neko da me ispravi, ako sam pogresio,
Jeste da je skupo ali radi posao. Laudis sam koristio kao korekciju posle nikosulfurona i 2.4D i mogu samo da potvrdim da je očistio sve široke trave a sirak je pobelio pa se posle vratio u život (ima negde na forumu moja slika posle laudisa). A takođe sam radio i equip i sirak nije imao šansu.
 
Nazad
Vrh