Herbicidi u kukuruzu

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Lokacija
Nova Pazova
U današnje vreme kada se obrađuju velike količine zemlje, ratarstvo se jednostavno ne može zamisliti bez njih. Ja se držim uglavnom Bayer-ovih proizvoda. Prošli sezonu sam prvi put koristio Equip u fazi 4-6 lista, i uz jedno špartanje posle toga, rezultati su bili izuzetno dobri. Pre Equipa sam koristio Merlin u kombinaciji sa Agrosavinim Acetosav-om posle setve pre nicanja i to se takođe pokazalo dobro, ali samo kada nije sušna godina, u tom slučaju sam vršio još jedan tretman Motivell-om na parcelama na kojima je bilo potrebno.
Vaša iskustva....
 
Ja bas i nisam nesto odusevljen Equipom.Prosle godine sam ga primenio u kombinaciji sa Cambiom i imao sam retrovegetaciju uskolisnih korova. Sirokolisni su bili unisteni. Doza je bila 1l/kj Equipa i 1l/kj Cambia. Uzrast uskolisnih korova nije bio toliki da je on mozda uticao na retrovegetaciju. Pretpostavljam da je zbog doze i da se kod upotrebe Equipa mora ici na max. dozu od 2.5 L/ha.
Nekako mi se vise svidja Motivel i gledacu da ako budem morao da koristim herbicide za uskolisne korove da to bude on.
Medjutim, ne volim da uskolisne korove resavam u kukuruzu vec gledam da to resim plodoredom pa ako bas treba onda to radim u soji. Ne samo zbog ekonomskog faktora vec i zbog drugih stvari.
 
Ja moje njive "čistim" posle pšenice (2Xoranje ili total) ali desi se da se neka njiva "provuče".
Prošle godine sam na jednoj njivi radio sa kombinacijom Equip 1l/kj i Cambio 1l/kj.
Pokazalo se kao dobra kombinacija.Posle prskanja jednom sam ošpartao i gotovo.
Više volim varijantu da prskam "na zeleno" jer tu vidim šta imam od korova ali je to skuplje od prskanja "na crno".
I još jedna veoma važna stavka je da "na crno" zavisi od kiše a to se nikada ne zna kada će biti.
 
Posto se od skora bavim poljoprivredom i ne mogu bas nesto da se pohvalim da sam preterano uspesan u primeni herbicida odnosno "otrova", njive su mi dosta zakorovljene jer ih deda bas nije odrzavao. Cime vi prskate vase njive i u kojoj fazi kukuruza koja velicina, broj listova? :sta: Ja sam do sad prskao sa Equipom i Matonom, rezultati nisu bili losi ali nisam bas zadovoljan. :sta:
 
@banePA

Za sve herbicide uopšteno važi pravilo da se mogu upotrebljavati do petog lista kukuruza uključujući i ona prva dva.
Neki, na primer Motivel, Calisto mogu da se primene do osmog lista.
U ovoj temi imaš i herbicidne ogleda koju je dukej postavio pa sam možeš da pogledaš koji herbicid kako deluje.
:ppozdrav:
 
Ја се држим опробане комбинације Banvel + 0.05 lit Tarot. Не тврдим да је ово најбоља комбинација, код мене се до сад показала најбоље. Иначе Motivel који је по мени превише нахваљен има особину да не сузбија у потпуности усколисне корове него их само заустави у порасту "окамени" - уколико после третирања дође до обилних падавина ретровегетација је загарантована. :kisa: :nono:
 
U ogledima:
Tarot 25 WG 0.05 l/ha +Trend 90 0.1% + Plamen 2 l/ha----------retrovegetacija sirka i to bujna
Tarot Plus WG 0.370 l/ha + trend 90 0.1%---------------------- ima retrovegetacije ali nije toliko bujna.
 
jel zna neko kako se krecu cene herbicida za ovu god jel su vece u odnosu na proslu Motivel, Eqvip, Cambio...
 
Dobio sam mail danas od Bayer-a, za koji dan postavljaju novi cenovnik na njihov sajt.
 
U organizaciji Agrozavoda iz Vrbasa danas je Bayer održao prezentaciju svojih proizvoda.Bilo je i nekih novina ali naj važnija
od svih novina je da cenovnik danas treba da se završi i u ponedeljak objavljuju na sajtu.
koliko su nam rekli cene bi trebalo da budu slične prošlogodišnjim sa povećanjima ne većim od 2-5 %.
Ostaje nam da vidimo.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
kod mene je ustaljena verzija 2l gvardijana 1,5l atrasina i ja miran cjele godine , e prosle godine sam nacuo da ce bit susna i nisam tako radio vec sam pustio korove da izrastu pa sam i tukno u glavuu :udri: sa 1l motivela i jednom flasicom kalista ja mislim da je u pitanju 2,5 deci svisu pocrkali :haha: . Jel ko radio sa LUMAKSOM kazu da je dobar :bravo:
 
Nazad
Vrh