Herbicidi u kukuruzu

Ja sam prekjuče poprskao kukuruz, koristio sam Cambio+Siran+Slavol+Okvašivač (neki Cosmos čini mi se)+Direct za pipu. Djelovanje je bilo savršeno, korov je već juče bio polumrtav.
 
@dukej
Zasto Zeazin u 5. listu?

To je preporuka najmanje dva zaštitara, Danila Beatovića iz Agrosave, i Malidže sa NS instituta. Danila sam lično slušao zimus na predavanju u našoj zadruzi, a preporuku Malidže sam video u zadružnoj poljoapoteci (tj. u oni kažu da je njegova preporuka pa se tu ograđujem). Čak kod Malidžine preporuke stoji doza od pune litre po hektaru Zeazina (kod Danilove preporuke piše 0.8 l/ha).
Pošto na Zeazinu piše da ide najkasnije do 3. lista kukuruza, bila mi je čudna ta preporuka pa sam se raspitao i kod zaštitara u PSS Vrbas, i on mi je rekao da slobodno može, da je dobra preporuka, sa napomenom da ako je kukuruz 3.-4. list može puna litra Zeazina, a ako je peti list da se onda smanji na 0.8 l/ha. Posebno sam insistirao na tome da u uputstvu Zeazina piše da je do max. trećeg lista, ali sam dobio uveravanja da je sve više puta provereno u praksi i da može da se koristi, kao i da je odlična kombinacija.
U vreme kad sam ja prskao, samo najrazvijenije biljke (mali procenat) su imale prelomljen peti list, kod najvećeg broja biljaka je taj peti list bio još uvek uspravan u točiru. Obilazio sam kukuruze, na njima ne vidim nikakve promene, trava je gotova, nadam se da neće biti nekih problema...
 
@dukej
I meni je Dr Malidza savetovao terbutilazin aktivnu materiju, medjutim ipak se nisam odlucio, jer po iskustvu zna da zeza psenicu posle. Kako ne znam sta cu na jesen sejati, necu da imam ogranicenja. Zeazin, rezon, terbis - jeftin a efikasan preparat.
 
Ja sam išao sa Terbisom i Zeazinom na crno 2l/ha.Nadam se da će biti padavina koje će ga uneti u dublje slojeve pošto na te parcele ide pšenica na jesen.
 
Nisam do sada na laksem zemljistu kod mene primetio da smeta psenici ( ni posle suncokreta ni posle kukuruza) .Za kukuruz idem redovno 1,8 l /ha , a za suncokret 1 l /ha ... nikakvih negativnih posledica. Terbutilazin je najbolje koristiti u splitu, tj. pola ukupne planirane doze preko zemljista posle setve pre nicanja , a drugi deo do 4-5 lista , najbolje pratiti velicinu korova u ovom slucaju. Ili odraditi tako da pripremis zemljiste nesto ranije i sacekas oko 7-10 dana sa setvom, pa posejes i posle 3 dana isprskas na pre pola doze pre nicanja , korovi provereno do tad vec izbiju i onda ih doceka terbis,isti taj tretman radi i zemljisno. Kasnije se doda jos te pola doze i dobar deo sirokolisnih je resen. Ova metoda iziskuje malo taktiziranja i strpljenja ... kao i vremena da se sve to odradi jer mora da se dupliraju prohodi. Onaj ko nema vremena za to treba da ide klasicno .
 
Koliko je vremena potrebno kukuruzu da usvoji kombinaciju Laudis+equip? Kolega je sinoc prskao i posle sat vremena je pala kisa i to dobra, pa se razmislja da ide ponoviti prskanje.
 
Meni ove godine na svojim parcelama litra laudisa po ha uradila skoro sav posao, sada ponegde korekcija protiv izniklog sirka. Na drzavnim parcelama gde je ostalla botanicka basta korova litra i po laudisa plus pola litre nikosava i litra ekvipa sve pocistila. Takoodje radjeno split aplikacijom.
 
... a nije te puno ni koštalo .

Laudis 2200 din litra, ekvip 1600 i nikosav 800 din. Misljenja sam da i max 5000din po ha za zastitu nije mnogo para ako to odradi stvarno posao i na jesen vozis kroz suv kukuruz i cistu njivu. Jer stvarno evo prosle jeseni sam omanuo na dve parcele. A malo sam i stedeo, reko spartanjem cu da sredim nesto korova nije prljava njiva. Kad ono dosle kise i u jesen trave i kukuruz na toj parceli nikada da spusti vlagu. Za jedno 4% vlage vise je imao u odnosu na druge parcele.E zato neka kosta malo vise ali isplati se.
 
Ovde je laudis 3100 din, a ekvip 1800din. Ja sam isao jednu njivu po preporuci zastitara sa 1,5l ekvipa po jutru posto je bilo dosta sirka. Videcemo sta ce biti na toj njivi.
 
U vezi primjene Terbutilazina u kasnijoj fazi . I kod mene neki ljudi rade tako , ali šta konkretno bi trebalo da uništava preko lista ? Dali iskida izniklu ambroziju i proso ili muhare ?
 
Jutros obilazio i nisam zadovoljan. Monsun sa pola doze slabo delovao. 7 dana od prskanja, kukuruz ima 7 listova pa planiram veceras/sutra da ponovim sa 60% pune doze. Druga njiva gde ima 5 listova maton odlicno uradio posao na palamidi u 3 pera sto sam prskao. Tu mozda nece ni trebati korekcija, mozda se provucem sa 400din/kj sto kosta Maton:osmeh:
 
Moje iskustvo sa prošlogodišnjom primenom Monsuna: širokolisniu travu je oduvao besprekorno, sirak je bio pocrveneo i propao je nadzemni deo. Ali rizom je očigledno preživeo jer je posle bilo retrovegetacije (možda zbog obilja vlage prošle godine). To se pogotovo sad vidi na sojištima (jer menjam plodored soja kukuruz na svim njivama) gde ima dosta sirka, dok u kukuruzu (prošlogodišnja sojišta) sirka ima samo u tragovima (da ne kažem baš da ga uopšte nema :osmeh: ).
 
Prskao sam jednu njivu koja je bas bas zakorovljena rizomskim sirkom,Prvo prskanje je bilo Talisman 1,3 L na ha i drugo monsun aktiv 1,7 l na ha.Danas je uradjeno drugo prskanje a prvo pre 8 dana,dali ce imati nekog efekta na kukuruz,i dali ce barem stopirati sirak?
 
To ćeš sam videti i podeliti iskustvo sa nama.Možda grešim ali nisam pročitao u ovoj temi da je neko mešao nešto sa Monsoon-om.
 
Pozdrav kolege molim za malu pomoc,danas sam bio do zastitara i po preporuci sam uzeo herbicid Lodin(akt.materija Fluroksipir) kukuruz je trenutno u 6-om listu,kako je danas pala obilna kisa u njivu mogu tek za dan-dva,hoce li biti problema ako je kukuruz u sedmom listu?Procitao sam uputstvo na ambalazi,medjutim preparat je vise namenjen za tretiranje sirokolisnih korova u psenici,kukuruz nije naveden kao opcija.Zastitar mi je preporucio 1l preparata na povrsinu od 2ha uz utrosak vode 200l po ha pa me takodje interesuje dali dovoljna doza od 0,5l po ha?
 
Nazad
Vrh