Herbicidi u kukuruzu

Pazite sa monsunom ako imate palamide. Onda bi trebalo ici u split i na maksimalnu dozu. Sirak iz rizoma unistava njonjavo kao i svaki herbicid u kukuruzu.

Kome su relativno ciste njive nema potrebe da placa skupe herbicide na bazi tembotriona i mezotriona za sirkolisne korove kad moze za daleko manje novaca resiti problem.

@sale ratar
Apsolutno se slazem sa vama. Sirku u kukuruzu nema leka, vec samo u soji/repi/suncokretu tuci sa brdom preparata od kojih svaki ce dobro uraditi. Opet ponavljam treba izbegavati kopije kao kletoks i slicne, jer mogu da ne urade zadovoljavajuce posao.
 
Efikasnost novih herbicida za suzbijanje divljeg sirka u kukuruzu
Malidža Goran, Rajković Miloš
Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad



[h=3]Sažetak[/h]U dvogodišnjim poljskim ogledima ispitivana je efikasnost novih folijarnih herbicida u suzbijanju divljeg sirka iz rizoma i semena u kukuruzu. Ispitivane su sledeće gotove kombinacije herbicida: nikosulfuron + dikamba + diflufenzopir-Na (Celebrity plus), rimsulfuron + nikosulfuron + dikamba (Cordus plus), nikosulfuron + mezotrion (Elumis 105 OD) i foramsulfuron + tienkarbazon-metil + ciprosulfamid (Monsoon active). Efikasnost ispitivanih herbicida bila je na nivou ili bolja od efikasnosti standardnih herbicida. Poseban osvrt dat je na efikasnost preparata Monsoon active, primenjenog sa i bez prethodne primene novih preparata Merlin flexx (izoksaflutol + ciprosulfamid) i Adengo (izoksaflutol + tienkarbazon-metil + ciprosulfamid). Veći prinosi kukuruza ostvareni su ukoliko je preparatu Monsoon active prethodila primena preparata Merlin flexx i Adengo. Razlog nije bila bolja ukupna efikasnost u suzbijanju divljeg sirka posle primene Monsoon active, već smanjenje konkurentskog uticaja korova do momenta njegove primene.

http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?query=ISSID%26and%2610343&page=5&sort=8&stype=0&backurl=%2Fissue.aspx%3Fissue%3D10343
 
Opet ponavljam treba izbegavati kopije kao kletoks i slicne, jer mogu da ne urade zadovoljavajuce posao.
Moze a i ne mora bit!
Desavolo se da i ovaj omane, BASF - Motivell
I ljudi sa 1-5kj kukuruza kupovali su nega, nece da reskira za to malo pa 3000+din/l, a ljudi sa 50+kj uzimali kopije jer su tir puta jeftinije i isplati mu se da reskira, tako je i dan danas, svi zadovoljni...
 
Moram da kažem da sam jesenas pričao sa čovekom koji radi zaštitu u nekoj zadruzi, oko 4000 ha. Ne radi ni za jednu hemijsku kompaniju. I pitam ga ima li razlike u korišćenju kopija i originala. Rekao mi je da su 2005. isprobavali i da se utvrdilo da je razlika bila 1t po ha, nešto malo manje, u korist originala. I od tada koriste isključivo originale. Manite se razlike u ceni po litri preparata. Nije Švaba lud. Razlika u korišćenju kopije i originala za suzbijanje sirka je oko 1000 din po jutru. Što je, koliko? 60 kg kukuruza po jutru? Ja verujem da toliko više rodi.
 
Od Pinusa koristim samo nekoliko preparata, dobri su ali sto se tice kukuruza i palacida , cena mu jebprevisoka u odnosu na Syngentin original Banvel.
 
Moram da kažem da sam jesenas pričao sa čovekom koji radi zaštitu u nekoj zadruzi, oko 4000 ha. Ne radi ni za jednu hemijsku kompaniju. I pitam ga ima li razlike u korišćenju kopija i originala. Rekao mi je da su 2005. isprobavali i da se utvrdilo da je razlika bila 1t po ha, nešto malo manje, u korist originala. I od tada koriste isključivo originale. Manite se razlike u ceni po litri preparata. Nije Švaba lud. Razlika u korišćenju kopije i originala za suzbijanje sirka je oko 1000 din po jutru. Što je, koliko? 60 kg kukuruza po jutru? Ja verujem da toliko više rodi.
Ja sam to pisao prosle godine jer sam radio oglede na svojim njivama i isto to uvideo,pojedini su se smejali i govorili da radim za pojedine kuce tipa Bayer,Singenta...
 
Ja sam to pisao prosle godine jer sam radio oglede na svojim njivama i isto to uvideo,pojedini su se smejali i govorili da radim za pojedine kuce tipa Bayer,Singenta...

Prica ciste gluposti taj zastitar iz zadruge , 90% svih aktivnih materija za pesticide uopste se danas proizvodi u Kini, dok se u Evropi vrsi samo prepakivanje.Evo uzmimo u razmatranje jedan Syngentin fungicid u pitanju je Shirlan 500 , ko gaji krompir i

jabuku zna o cemu govorim. Prodaje ga i pakuje Syngenta, proizvodjac koji je sintetisao aktivnu materiju je ISK ISHIHARA, kompanija iz Japana.Istu aktivnu materiju pakuju u Magan i Cheminova i Galenika, upotrebljavao sam sve i uvek imao isti ucinak, pomenucu i cene, original je 8500, Cheminova 7200 a Galenika 6500 dinara. Prema tvojoj prici taj zastitar radi najverovatnije u Delta agraru, pa koriste preparate koje oni direktno i uvoze.Po onoj narodnoj sto je babi milo, to joj se i snilo.
 
Niti radim u delti niti uvozim za bilo koga sta nit me interesuje koja je cija aktivna materja,a jako dobro znam sta sam isprobavao na njivama i kakvi su rezultati bili.Sto se mene tice prskaj psenicu protiv rdje i antirostom ako ti je volja....meni sasvim sve jedno.

- - - - - - - - - -

Sta ce mo sa galenika, pinus, agrosava, hemovet i td. dali ste i njih ispitali il samo na kineze bacate akcenat?
Neznam za navedene kuce nisam isprobavao nista,konkretno radio sam Siran protiv originala.
 
Nije stvar u aktivnoj materiji nego u protektantima , kojih obično i nema , razlika je i često u mehanizmu aktivacije , reaktivacije , postojanosti .
Renomirane firme koje su uložile ogromna sredstva i izmislile materiju , rade na isti način 10-20 god prije pojave generičkih , a ovi novi manje poznati brendovi imaju različite dobavljače i pitanje je kad će jednom da se zalomi loš kvalitet .
 
Niti radim u delti niti uvozim za bilo koga sta nit me interesuje koja je cija aktivna materja,a jako dobro znam sta sam isprobavao na njivama i kakvi su rezultati bili.Sto se mene tice prskaj psenicu protiv rdje i antirostom ako ti je volja....meni sasvim sve jedno.

- - - - - - - - - -

Neznam za navedene kuce nisam isprobavao nista,konkretno radio sam Siran protiv originala.

Ja nisam ni rekao da radis u delti, verovatno nisi najbolje procitao moj post.

Izvini , greskom sam citirao tvoj post umesto onaj od Strahinje M.
 
Poslednja izmena:
Prica ciste gluposti taj zastitar iz zadruge , 90% svih aktivnih materija za pesticide uopste se danas proizvodi u Kini, dok se u Evropi vrsi samo prepakivanje.Evo uzmimo u razmatranje jedan Syngentin fungicid u pitanju je Shirlan 500 , ko gaji krompir i

jabuku zna o cemu govorim. Prodaje ga i pakuje Syngenta, proizvodjac koji je sintetisao aktivnu materiju je ISK ISHIHARA, kompanija iz Japana.Istu aktivnu materiju pakuju u Magan i Cheminova i Galenika, upotrebljavao sam sve i uvek imao isti ucinak, pomenucu i cene, original je 8500, Cheminova 7200 a Galenika 6500 dinara. Prema tvojoj prici taj zastitar radi najverovatnije u Delta agraru, pa koriste preparate koje oni direktno i uvoze.Po onoj narodnoj sto je babi milo, to joj se i snilo.

Kao prvo, nema nikakve veze gde se proizvodi aktivna materija. Proizvode se gro u Kini, ali ko što neko napisa gore, stvar je u svemu ostalom što se nalazi u preparatu.

Kao drugo, nema ama baš nikakve veze sa Deltom niti sa nekom drugom firmom. Radi čovek u istoj firmi već jako dugo, znam ga dugo i nemoj mi pričati da će Galenikin preparat odraditi isto ili bolje od Syngentinog. U stvari, ovde se ni ne postavlja pitanje efikasnosti. Ja stojim iza toga da mi Siran i Kletox odrade posao odlično. Ovde je reč o selektivnosti tih generika. Svi će oni suzbiti sirak, ali je pitanje koji će manje naškoditi usevu. Kako si ti to ispitao Shirlan? Samo efikasnost. Šta misliš sa čime radi Marbo (Maglićka čipsara) zaštitu krompira? Sa Galenikom? Znam ljude koji tamo rade i koji su isprobavali i isprobavaju svake godine nešto novo. Mogu samo reći da su se zadržali na originalima različitih kompanija.
 
Sto se tice te cipsare u Maglicu neka rade zastitu sa cime hoce, to je njihov problem.Uveren sam da taj njihov zastitar sigurno ne daje svoj novac kada uzima preparate, jer na kraju to neko drugi placa.
Da daje svoj novac sigurno bi razmisljao drugacije, ovako samo potpise i to je to, moze cena da bude nazidana i 20-30-40%, njega to uopste ne interesuje ili cak dobija procenat za te svoje eksperimente.
Sto se tice Shirlana i tih drugih kopija mogu da kazem da isto rade posao, stvar je licnog izbora gde ce ko da uzme.

Hvala Bogu, sto su se pojavile kopije iz Kine i drugde, sta mislite koja bi bila cena originala da nemaju konkurenciju???
Kompletan glifosat se proizvodi u Kini, prepakuje u Evropi, i koristi kao totalni herbicid, jos nisam cuo da je bilo ko imao sa njime problema u smislu smanjene efikasnosti ili selektivnosti.
Na kraju krajeva zasto dati veci novac za istu stvar, samo pod drugim nazivom?
 
Nazad
Vrh