Herbicidi u kukuruzu

Pa suncokret i inače šta god da omiriše od tih preparata za širokolisno u kukuruzu, gotov je. Verujem da ga i Monsun nosi i kad ima pola metra, nikakav ozbiljan korov nije, što te zabrinjava? Jel bilo prosipanja iza kombajna pa ga ima u trake, ili ga je vetar polomio?
 
Imam jednu parcelu ove god. kupljena, puna palamide, cicka... Jednom recju ogledno polje. Totalisao sam posle setve, ali pocinje da izlazi nova palamida. Radicu monsoon om split, ali sam u dilemi koliko dikambe da dodam u prvom, a da to bude bezbedno.

Inace, ne radim nikad na crno, ali uvek kvalitetnija hemija oko 5-6 og. lista i jedno medjuredno kultiviranje.
 
Opet ne razummem zašto kudite 2,4 D, em jeftino em tuče sve širokolisne korove. Ko je sa njim imao problema taj treba da naoštri motiku a prskalicu da proda!
 
A šta je kerecak? Kereće grožđe? ZAustavi ga u porastu, pa u drugoj turi može da se tuče nečim što ga skida.
 
2.4D 20 i kusur godina zavrsava posao i sve dok nisu izasli novi preparati nije bilo price o smanjivanju prinosa i o njegovoj stetnosti,sto se suzbijanja korova tice deluje na skoro sve sirokolisne korove a veoma zanimljivo je to sto deluje na jednu travu neznam joj ime izgleda kao neka metlica nalik cetinaru. Ja nisam koristio dugo godina Maton i ostale 2.4D preparate ali nekada jesam i brao sam kukuruz i to sasvim dobar.Evo sada na primer za crno prskenje u Jagodini nije moglo nigde da se nadje preparati na bazi Acetohlora. Genijus,Acetomark,Acetohlor,Deltacet,Acetosav i ostali. ove godine su nudili mont i terbis i jos neke. izlazi stalno nova hemija i treba sve to prodati.
 
Acetohlor je zabranjen kolko znam tako da ga niste ni mogli naci. Sad ima S metolahlor (Mont,recimo)
Ove godine cu raditi neke parcele sa 2,4 D pa cemo videti :)

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
E to mi je kombinacija za ovu godinu,gledao neke oglede,valja! Al ja bućkam preparate,u istoj količini a.m. kao u Calaris pro :ppozdrav:
I meni to nije jasno.Sa Calarisom se ide oko 650gr po hektaru terbutilazina i oko 100gr po hektaru mezotriona.To dodje da za 1ha treba 1.3litre recimo rezona ili terbisa.Na tim preparatima pise da su do treceg lista a u Calarisu pise do 8 lista.
Nesto tu meni ne stima....
 
Aktivna materija: Mezotrion 50 g/l + Terbutilazin 326 g/l
Formulacija: SC – koncentrovana suspenzijaSC – koncentrovana suspenzija
Pakovanje: 1l
Proizvođač: Syngenta
Karenca: OVP
Plodored: ukoliko dođe do preoravanja useva, može se sejati samo kukuruz. U jesen iste godine mogu se sejati strna žita, a uljana repica uz prethodno duboko oranje. U proleće naredne godine nakon dubokog oranja mogu se sejati kukuruz, strna žita, soja, suncokret i krompir. Dve godine nakon primene mogu se sejati šećerna repa, grašak, pasulj, spanać
MDK(mg/kg): 0,05

Primena:
[TABLE="width: 100%"]
[TR="class: bg-4, bgcolor: #8DC63F"]
[TH="align: center"]USEV / ZASAD[/TH]
[TH="align: center"]KOLIČINA PRIMENE[/TH]
[TH="align: center"]VREME PRIMENE[/TH]
[/TR]
[TR="class: bg-sec-4, bgcolor: #056835"]
[TD="class: bg-4, bgcolor: #8DC63F, align: center"]Kukuruz[/TD]
[TD="align: center"]2,0 – 2,3 l/ha (20 – 23 ml/100 m2) + 150 – 250 ml EtalFix Pro[/TD]
[TD="align: center"]Od 2 do 8 lista kukuruza (post-em), odnosno faze (11-18 BBCH-skale)[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


- - - - - - - - - -

[TABLE="class: detailsTable, width: 480"]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Klasa[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Herbicidi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Opis[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Selektivni translokacioni herbicid za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova u usevima kukuruza i suncokreta[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Proizvođač[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Galenika-Fitofarmacija[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Aktivna materija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Terbutilazin[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Formulacija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]koncentrovana suspenzija[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Delovanje[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Terbutilazin je selektivni translokacioni herbicid iz grupe triazina. Biljke ga usvajaju korenom i translociraju u stablo i listove. U korovskim biljkama dovodi do inhibicije fotosinteze prekidanjem fiksacije CO2 i produkcije ATP i NADPH2. Svoje delovanje ispoljava u vidu hloroze i nekroze listova.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Karenca[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Obezbeđena vremenom primene - kukuruz (merkantilni i silažni), suncokret[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Doza/ koncentracija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]1,5 - 2,5 l/ha[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Primena[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]kukuruz merkantilni i silažni, suncokret[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Sadržaj
aktivne materije[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]500 g/l[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Pakovanje[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]1 l[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Rezon
 
[TABLE="class: detailsTable, width: 480"]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Klasa[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Herbicidi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Opis[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Selektivni translokacioni herbicid za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova u usevu kukuruza[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Proizvođač[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Galenika-Fitofarmacija[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Aktivna materija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Mezotrion[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Formulacija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]koncentrovana suspenzija[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Delovanje[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Mezotrion je selektivni herbicid iz grupe triketona. Biljke ga usvajaju lisnom masom i korenom i potom translociraju ksilemom i floemom. Inhibira biosintezu karotenoida, inhibicijom enzima 4-HHPD-a. Simptomi su beljenje listova, a zatim nekroza meristemskog tkiva.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Karenca[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]Obezbeđena vremenom primene - kukuruz[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Doza/ koncentracija[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]0,15 - 0,25 l/ha[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Primena[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]kukuruz[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Sadržaj
aktivne materije[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]480 g/l[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: label, align: right"]Pakovanje[/TD]
[TD="class: separator"][/TD]
[TD="class: value"]250 ml, 1 l

Skaut[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Skaut.

- - - - - - - - - -

I meni to nije jasno.Sa Calarisom se ide oko 650gr po hektaru terbutilazina i oko 100gr po hektaru mezotriona.To dodje da za 1ha treba 1.3litre recimo rezona ili terbisa.Na tim preparatima pise da su do treceg lista a u Calarisu pise do 8 lista.
Nesto tu meni ne stima....
Sa rezonom bi to islo i preko 1000gr terbutilazina.
 
E to mi je kombinacija za ovu godinu,gledao neke oglede,valja! Al ja bućkam preparate,u istoj količini a.m. kao u Calaris pro :ppozdrav:
I ja nesto razmisljam da izmesam posto imam terbisa viska a imam i nesto nikosulfurona za uskolisno,pa razmisljam o kombinaciji litar-litar i jos nesto da uzmem,npr.Chief u kolicini 0,5 po hekt.
Koliko sam pratio a pratim,samo hormonski preparati su strogo ograniceni primenom do XXX lista,a za ostale je preporuceno do XXX lista jer tada najbolje odrade posao a mogu i kasnije a da ne ostete rod.Jesam li u pravu??:sta:
 
Rezon,Terbis,Zeazin.(terbutilazini)...,jel sigurno skidaju ambroziju??

Ja moram i nikosulfuron,kod nas ima ljulja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh