Herbicidi u kukuruzu

Zakup njiva, dosta prljava, prolećno oranje, spremano simultano sa oranjem, posejan kukuruz, oprskan Adengom. Kiše posle prskanja je bilo jako malo pa ipak izgleda da je Adengo odradio posao sa širokolisnim korovima jer ih nema. Ali ima divljeg sirka iz rizoma, on izgleda kao malo zaustavljen od Adenga. Da li ima smisla sad ga prskati sa Nikosavom, da li će ga sirak usvajati zbog dejstva Adenga? Da li će možda sam Adengo kad dođu kiše srediti taj sirak pa da ne mora sad da se prska? Jedan zaštitar je rekao da Nikosav neće biti usvojen i da bi jedino Laudis možda odradio posao?

Nije moja njiva, ja nemam nikakva iskustva sa Adengom pa pitam za drugara...

- - - - - - - - - -

Pisao sam već da sam jedva nekako oprao prskalicu dan nakon što sam završio prskanje sa mezotrionom (Intermezzo), terbutilazinom (Zeazin) i Nikosavom. U prskalici se sve bilo okorelo, kao kreč se uhvatilo i na bure, i na sito, i na pokolopac... Prao sam je u 4 vode, tj. uspem 30tak litri vode i propustim kroz dizne, potom isperem bure pa ponovo isto (i tako 4 puta). Međutim nije se sve skinulo sa zidova bureta. Onda sam nasuo puno bure do čepa čistom vodom i otišao u atar i sve izduvao kroz dizne. Potom sam otkačio prskalicu i celu je prao puromatom bar pola sata, i spolja i iznutra. Naravno i sva sita i dizne posebno.

I opet se sve nije skinulo sa bureta, ostalo je delimično tog belog u vidu tufni po buretu. A jutros sam hteo da prskam sirak u soji. Rizikovao sam i odradio prskanje, i kad sam se vratio pogledao sam bure i sad je čisto. Ne znam šta je rastvorilo te tufne, da li Flupisor kojim sam prskao ili lepak Inex koji sam stavio zbog rose. Sad me živo zanima da li će se odraziti ti mali ostaci herbicida od prskanja kukuruza na soju. Problem je što ne znam od čega su bile te bele naslage, da li od terbutilazina ili mezotriona, al i jedno i drugo nije dobro po soju...

Čitam u prethodnim postovima o problemu sa prskanjem mezotrionom i pranjem prskalice. Ja sam prošle godine imao tu muku a nisam znao o čemu se radi - sad znam! :osmeh: p.s. citirani post je iz prošle godine
 
Imam vec kupljenu kombinaciju maister (foramsulfuron 30 g/l, jodosulfuron-metil-natrijum 1 g/l + protektant izoksadifen-etil 30 g/l) i banvel tj dikambu. Sta bih jos mogao da dodam u prskalicu za sirak iz rizoma? Ili ce ga maister definitivno srusiti? Pise u uputstvu da je namenjen za sirak iz senema i sirak iz rizoma.
 
Ja sa greskom oprsko sa tenderom [s metalohlor] bio je u petom listu.Nista se nije primetilo na kokuruzu.A sipo sam po litre na 20 i nesto ari,sto je skoro vise od duple doze.
 
Ma znam ,al basta neka je u pitanju,zurili da oprskamo,pa greskom ubacili tender,al eto nije kokuruzu smetalo.
 
men se nakrivio kukuruz prskao sam sa monosan .sad i nikad vise.a jeba u onog sto mi prodao ce se naceka za pare.
 
XD,na fb citam neki lik isao 2 litre po hektaru 2.4D + jos 2-3 a.m u 4-5 listu,i pita kao sta nije u redu sa mojim kukuruzom :haha:.Ja stvarno nzm zasto se tako igrate sa hormonskim herbicidom u vidu vecih doza ,i iznad 4 lista,jos posle kazete kako ne valja.
 
Nazad
Vrh