Herbicidi u kukuruzu

Granule svaka ima svoju specifičnu težinu,to zaboravi,jedino vagica,niklovani okomer ili prilagoditi hektare sa prskalicom pakovanju-pakovanjima granulisanih
A tečni obeležiš-izbaždariš flašu i gas
 
Tako i radim
Callista stane u posudu od 1,5dl tačno 75g
ali sam mislio da možda imaju gotove baždarene posude
nekada se uz sekator u prahu dobijala čaša sa podeocima u gramima
 
Imam u dve njive solodno palamide. Juce sam obe prskao, jednu sa 1l nikosulfurona + 0.4l dikambe(kukuruz u 6. peru), a drugu isto samo puna doza dikambe. Palamide ima od fiseka koji tek izbija iz zemlje do osmog lista. Slikacu za par dana sta se desava s palamidom u obe, pa da uporedimo.
Od ostalih sirokolisnih, tu imam jos i kamilicuuu. :cvetic:
 
Radio sam kukuruze razlicito, zavisno od korova i faze!
Sam Coloseum gde sam koristio u kolicini od 0.4 l/kj nije dao zadovoljavajuce rezultate ako je palamida u pitanju, zaustavljena ali posle 15 dana nije pocela da se susi!
U kombinaciji od 0.2 l/kj Coloseuma + 0.1 l/kj Skauta od kupine pa do palamide, o ostalim korovima da ne pricamo, sve je odneto ko i sale!
Ista stvar kombinacija Monsoona od 0.5l/kj sa Skautom u kolicini od 0.1 l/kj ucinila odlican posao na sirokolisnim, s tim da na visegodisnjem sirku slabije je delovalo!
Zakljucak da Monsoon + Skaut (mezotrion) je mnogo bolja varijanta od Equipa+Mezotriona a ujedno i jeftinija!
Sa Dikambom nisam zadovoljan, u buduce ako stignem do 3 lista kukuruza prskati sa 2.4 d, definitivno vise necu koristiti Dikambu!
Nisam do ove god. koristio Monsoon i sve reci hvale o tom herbicidu! Zahvaljujem se Maticu i Bojceticu koji su me na neki nacin savetovali da probam sa Monsoonom!
 
Pre nekoliko godina sam radio sa Mezotrionom (prvo Callisto, a potom Chief), pa sam onda prešao Moonson, pa sledeće godine na Dikambu i Terbutilazin, a ove godine sam kukuruze (5-6 list) oprskao sa Intermecom i Zeazinom (0.25 l/ha + 0.4 l/ha). Uskolisna trava još nije izašla pa nisam dodao Nikosav i planiram da ga radim za 7-10 dana (ako dotle kukuruz ne uđe u 8. list). Sa svim ovim kombinacijama sam bio zadovoljan a različiti razlozi za izbor su bili od godine do godine. Njive su mi dosta čiste i uvek sam puštao što više vremena da prođe kako bi izašli svi korovi pa mi je kukuruz često prelazio 5. list i zbog toga sam birao odgovarajuću hemiju koja je bezbednija za kukuruz.
 
Imam na jednoj njivi problem, u pitanju je palamida, ono je strasno,kao tepih, ne vidi se kukuruz od nje.. Pre 10 dana sam prskao sa Monsoonom 0.8/kj i prezadovoljan sam kako je odradio posao, samo ovih 0.5 kj mi je problem palamida je i tada bila veca, vidim da je zaustavljena ali nije to to, tamo gde je bila manja ekstra je uradio posao... Sada je kukuruz u 6-7 listu, sa cime bi moga prskati taj deo njive i da se resim palamide...
 
Dali ova kombinacija nosi metvu (divlju ) , nanu , kako je zovete ili mora ići i fluroksipir ?

2. pitanje kakva je kombinacija dikamba i terbutilazin u 5 lista po pitanju palamide ?
 
Odlučio sam se za tu varijantu isključivo zbog palamide ,išao punom dozom kukuruz kreno peti list, pratimo...
 
Juce oprskao cale 1ha Monsunom posle uvece je pocela kisa da pada I evo ne prestaje. Proslo je 7-8 sati od prskanja. Da li ce da ima neko negativan efekat tj stres za kukuruz ?? Znam da ce delovatinna korove jer je ranije pisano da mu potrebno 6 sati bez kise a prosle je I vise.
 
Ja sam se zeznuo, prskao sam Equipom I Plamenom kukuruz, pa sam onda pošto mi je ostalo od prošle ture Laudisa I Talismana duplirao prskanje jedno 8 vrsta I sa ovom drugom varijantom, da li ce biti posledica ?
 
IMT577 svakako će doživeti stres u vidu žutila listova bez obzira na kišu jer je agresivan herbicid.Kiša će mu aktivirati zemljišno dejstvo tako da nemaš brige.Dušane prati situaciju.
 
Prva slika je mesto gde nije radjeno dikamba +nikosulfuron i gde je pre sest dana isao callisto 0,25l/ha+Siran 0,65l/ha.Korovi umiru ali je to sporo za moj pogled.Desno,levo i napred se vidi posao samo 0,5l/ha dikambe u vidu Plamena +Siran 0,6l/ha.
op3f44.jpg

Druga slika je slikana u pravcu prve samo napred gde je radjeno pre 13 dana sa gore pomenutom kombinacijom dikambe i nikosulfurona.
99f52a.jpg

I treca slika je sve to zajedno samo okrenut ka nazad.Stojim u sredini gde je prskalica sa kombinacijom dikamba+nikosulfuron radila a levo i desno su delovi gde nije nego je radjeno mezotrionom +nikosulfuron.Lepo se vidi razlika.
34fn0qa.jpg

Po meni nekad nije bitna samo cena herbicida jer je cesto i ne opravdana.Takodje je bitno raditi kad treba jer i pored skupe hemije u kasnijoj upotrebi korovi iako polumrtvi konkurisu i guse usev.
 
Ja nisam bas zadovoljan sa mojim prskanjem,a isla je kombinacia Nikon 1,25l/ha+Plamen 0,7l/ha prskano je dva dana pre ovih zadnjih kisa 09.05. i u startu se videlo kako agresivno deluje na sve korove ali sada nekako kao da se ta agresivnost izgubila kukuruz raste korovi sirokolisni su obesili usi i polegli do zemlje sredina skvrcena i pobelila,a uskolisni isto izbledeli poneki pocrveneli ali po meni to nije to!Kanda ce morati ici popravni na nekih 12kj drzavne zemlje.
 
Nazad
Vrh