Herbicidi u kukuruzu

Prskao sam pre 3 dana kukuruz sa Laudisom, i ostalo mi je u prskalici nekih 80ak litara tecnosti. Planirao sam ali nisam smeo ipak da gazim neki kukuruz koji je vec oko 13-14tog lista, pa odlucih da odustanem.
Istocio sam tecnost u kanistere, i sad se pitam da li to moze da stoji tako i ceka sledecu godinu, ili da se resim ovog preparata?
 
Nemam strnjista, ove godine imam samo kukuruz, a sledece ce biti soja.
Pitam se: posto u originalnom pakovanju postoji sigurno voda, da li dodatno razblazeno sredstvo moze kao takvo da se cuva, ili se ipak nesto desi sto to poremeti.
 
Moram da pohvalim Adenga da je uradio odlicno posao i drzao parcelu cistu celu sezonu,gledajuci komsiske njive kako su pune korova i to semenskog,pa mi nista drugo i ne preostaje nego da se uhvatim u kostac sa nekim novim semenom trave.
 
Koja kombinacija herbicida vam se pokazala dobro prosle godine ?? Ja iz revolta nisam hteo da Adengo koji mi se odlicno pokazao placam skuplje nego sto je trebalo jer su maltene dnevno menjali cene kao da je inflacija (a imao sam lepu ponudu u februaru ali jbg cekao sam).
Radio sam sa 2 kombinacije:
1. Dikamba 0.5l/ha+terbutilazin 0.8l/ha+ nikosulfuron 1.2l/ha i skinuo je trenutno korove odlicno ali da li zbog suse u aprilu i maju verovatno nije niklo sve sto treba da nikne pa dosta padavina u junu pa je tad i niklo je nesto sirokolisnih kasnije kad je kukuruz vec zatvorio redove. Sve u svemu nije bilo strasno prljavih njiva ali nisam 100% zadovoljan.

2. Mezotrion 1l/ha (Agromarketov OD)+ terbutilazin 0,8l/ha + nikosulfuron 1,2l/ha. Ovom kombinacijom sam dosta zadovoljniji, od sirokolisnih sem malo poponca na par mesta nije izaslo nista do zetve, od uskolisnih na strnistima kao predusevu nista a na kukuruzistima je sporadicno nikao sirak i na par mesta je bilo muhara. Ali nista alarmatno, uglavnom su strnista ostalo cista do zetve a na nekoliko kukuruzista je bilo poponca, sirka i muvara kako gde.

Do proleca imam vremena da prikupim informacije i razmislim da li ce ici sve kombinacija br 2 ili cu Adengo zavisno od cene ili nesto trece. Vidim Syngenta ima mezotrion sa s-metolahlorom mozda bi to moglo malo da oduzi nicanje uskolisnih korova narocito na kukuruzistima kao sto se javljalo sporadicno ove godine.
 
Jel si siguran da mezotrion ide 1l/ha. Trebalo bi 250 ml na hektar. Ja glasam za njega, već godinama ga koristim. Ima i zemljišni efekat.
 
Koliko mi je poznato mezotrion bas i nema neko - znacajno - zemljisno dejstvo... Inace i ja koristim i zadovoljan sam (dosta je selektivan... jedino poponac "pobegne"...).
 
Bas kao sto Matic kaze,ja sam radio sa 5-6 listova,posto su korovi vec dosta izasli. Ove godine cu raditi Calaris pro,posto mi nude povoljno,pa ne moram da buckam.
 
Nazad
Vrh