Herbicidi u kukuruzu

Stoje ko u mladoženje :ppozdrav:

Danima citam o tom terbutalizinu u kasnijoj upotrebi.Cutao sam ali moram sad da napisem.Prosle godine je prskan kukuruz u 5 i 6 listu sa 1l i 1.2l po ha.Dolazili su iz te semenske kuce da ga prate .To je jedini kukuruz koji je dobio 'gusciji vrat'.E sad jedina razlika je bila taj terbutilazin.....ovo je istina a Vi radite kako hocete.
 
Meni Plamen 0,75 l po hektaru, nije uspeo da umlati Abutilon, kod nas poznatija kao Lipica. Isto kao i prosle godine kada je isao 0,5 l, samo uvrne list ali nestrada, vise neznam nisam pametan. Inace Talisman pocistio uskolisne kao da ih nije bilo.
 
Veliki pozdrav svima Potreban savet: Na 2h kukuruza svakojakih korova od pirevine,palamide svega i svacega ima, samo mene sto nema,imali li leka?Unapred vam se zahvaljujem Kukuruz je 3-4list
 
U sredu i četvrtak sam prskao kukuruze (5-6 list) sa hemijom za širokolisnu travu. Nisam stavljao Nikosav jer nije bilo uskolisne trave, računao sam oprskaću ga Nikosavom za 7-10 dana ako izađe uskolisna trava. Danas gledam, kukuruz već ima 7 punih listova i osmi kreće. Šta sad raditi, do kad može da se primeni Nikosav, ili da batalim to prskanje i samo ošpartam kukuruze?
 
Veliki pozdrav svima Potreban savet: Na 2h kukuruza svakojakih korova od pirevine,palamide svega i svacega ima, samo mene sto nema,imali li leka?Unapred vam se zahvaljujem Kukuruz je 3-4list
Maton 0, 6 plus 1,2 litra Zeazina na300 litara vode,do 5 lista posle nekoliko dana kad izadje 7 list idi Nikosavom 1,25lit.na300l. vode sve pocisti provereno
 
Cime da ponovim prskanje sirak nije crkao muci se i bledi ali je jos uvek ziv isao sam sa nikosulfuronom 1,25l/ha u 4 listu kukuruza,a sada je kukuruz vec u 6 i pocinje da gura 7 list?
 
Ja sam prskao kukuruz kombinacijom Siran 1l+Tiger 25 OD 50ml+Motikan 1l. Parcela je 1ha. Prezadovoljan sam rezultatom, muvar je unisten,misevkinja takodje,palamida je zuta i poparena, i uveliko se susi, neka trava je poplavela i pocrvenela, i krece da se susi. Prskano je kada je kukuruz bio 3-4 list, a sada je kukuruz 6-7 list...
 
@Tomo VS
Napravio si gresku koju si mogao da predupredis da si pazljivije citao sta pisemo. Nikosulfuron slabo deluje kada je hladno. Ti si prskao, pa je doslo zahladjenje. Ako je kricino, ostaje ti samo Ekvip, o dozi sa zastitarom (ali zaista nekim ko je strucan, moje iskustvo je da od 5 njih 1 zna takve stvari precizne, kriticne, korektivne) se konsultuj.

Samo jednu njivu sam radio sa Hemonik-om (VST nikosulfuron), ostalo nisam jer temperature su bile niske i znao sam da nece delovati. Tu sam isao sa 0.8l/ha i prskao sam po danu, kada je sunce sijalo potpuno bez oblacica je bilo i temperatura bila oko 20-22 stepeni. Sada je jedno 12-14 dana. Semenski sirak sam dobro odneo, a rizoma i nemam jer je predusev repa u kojoj sam ocistio sirak. Kukuruze mi deluje da nisam ustopao (bili su 4-5 list) prskanjem po vrucini. Prskao sam u najtoplijem delu dana, kako bi korov sto bolje usvojio preparat.
 
Poslednja izmena:
oprskan kuruz to jest korov oko 10 sati, i sad se oblaci nadvili kao da će pljusak.
kuruz već ima 6-7 listova.
kontaktni je herbicid.

bude uspjelo špricanje i ako kiša padne?
 
Treći dan nakon prskanja ogumci, palamide i poponca
IMG_20160523_200129.jpg
IMG_20160523_200203.jpg
 
Danima citam o tom terbutalizinu u kasnijoj upotrebi.Cutao sam ali moram sad da napisem.Prosle godine je prskan kukuruz u 5 i 6 listu sa 1l i 1.2l po ha.Dolazili su iz te semenske kuce da ga prate .To je jedini kukuruz koji je dobio 'gusciji vrat'.E sad jedina razlika je bila taj terbutilazin.....ovo je istina a Vi radite kako hocete.
Možeš malo da pojasniš,umoran sam da čitam između redova :ppozdrav:
 
Jel se ljubi Laudis sa nikosulfuronom i rimsulfuronom,može li se mešati?
 
Moze da se mesa. Radio sam to 2012. godine. 1.75 Laudis + 30g rimex + 0.6l Nikosav sve po Ha.
 
Taj guščiji vrat može biti iz raznih razloga . Može biti u vizi hormonskih herbicida ali na samo nekim hibridima . To znam provjereno jer sam imao jedne godine 3 hibrida zajedno sijana u istu njivu , radjeno dikambom dosta kasno i Pionir P12 nekadašnji sav se u bičeve pretvorio , a dkc neki i F38 ništa . Najčešće je to ipak osobina plus nagli porast .
 
Momosarić a prinos na toj njivi ,šta su imali da pokažu ti sa obešenim vratovima?
 
Razvili se za par dana i kasnije je prinos bio redovan . Jedino što sam primjetio da je taj kukuruz imao strašno mnogo ispadanja klipa na zemlju iz komušine , ali to je isto valjda bila osobina tog inače odličnog hibrida P12 . Samo možda nemislimo na istu deformaciju , ti vjerovatno imaš kukuruz u 5-7 lista koji se malo uvrće i obara prema zemlji , a ovo kod mene se ispoljilo kasnije u 10-12 lista u vidu uvrnutog vrha koji gleda prema gore i izgleda kao bič ili neka vrsta kaktusa neznam kako se zove , listovi nisu razaviti nego idu uvis ali uvrnuti .
 
Prskao sam sa 0.4lit/kj dikambe na vreme u četvrtom i peti u točiru ne bi smeo da se uvrće i obara,ali sam pitao jer me interesuje šta se desi s njim kad se pređe optimalni uzrast za hormonce.
 
Nazad
Vrh