Herbicidi u kukuruzu

Mi smo prošle godine pravili sopstveni ogled, za sirak. Jedan deo prskan sa nikosulfuron a.m.(Nikogan) , drugi deo sa Cordus 75WG, a treći sa Equip-om. Podjednako su uradili, jer vreme nije bilo odgovarajuce za pun efekat. Prilikom prskanja je bilo lepo vreme, sucano i toplo, ali je nakon par dana zahladilo. Uradili su sirak solidno, ali dugo je trajalo zbog lošeg vremena. Interesantno mi je bilo to što su bili podjednaki po pitanju efekta, pa sam nekoliko puta obilazio parcelu celom dužinom, da budem siguran. Doze su bile Equip 2l/ha, Cordus 40g/ha, Nikogan 1,22l/ha (0,7l/k.j.)

Poslato sa LYA-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Kod nas u RH je tek ove godine od syngente izaslo sredstvo calaris pro. Zastitari mi govore da moze i u 8. Listu ici a da ne umanjuje prinos. Je li to tocno? Nor dikamba do 6. Lista i nikako dalje. Osim toga kakav vam se on pokazao naspram jednog laudisa?jer cijenom je dosta povoljniji. Skida li on korov koji naraste 15-20 cm? Npr ambroziju?
 
Calaris ti je isto sto i mesavina kalista i terbisa,tj.mezotrion+terbutilazin. Moze do 8.lista,dodas jos nesto za uskolisne i super radi posao
 
Calaris ti je isto sto i mesavina kalista i terbisa,tj.mezotrion+terbutilazin. Moze do 8.lista,dodas jos nesto za uskolisne i super radi posao

E hvala na odgovoru e sad ovako imam slatkovine na nekim njivama rjesava li on nju? Ako ne jel nju rjesava mustang? Cini mi se da je on na bazi matona a vidim da ga hvalite. Rjesava li calaris divlji mak i bocu (osjak)? Ili ipak ne. I jos 1 mozda glupo pitanje ako je zbilja tako dobro sredstvo onda nema smisla ici sa laudisom vise zar ne?
 
Uf apsolutno se ne snalazim sa imenima trava koje pises. Calaris ti resava najsiri spektar korova.
 
Nije izaslo niti ce. Na svim predavanjima u vezi herbicida dominira tema kako nema novih aktivnih materija. Moj licni osecaj je da gmo lobi to sve potencira. Sada je Liberty prica na redu.
 
Verovatno si u pravu. A da kod nas ima toliko monokulture kao u SAD recimo, vec bi uveliko na sav glas pricali o rezistentnosti korova na sve herbicide (ovako se za sad pominje najvise sirak i jos 1-2 korova u nekim delovima zemlje cini mi se) i kako bi GMO spasao nasu poljoprivredu (Vodja bi imao 2-3 sata monologa na RTSu i Pinku :osmeh: ). Ovako mislim da nas od neke sire rezistentnosti relativno spasava bar za sad plodored i sto vecina radi bar 3-4 kulture, doduse po pisanju drugih a i u razgovoru sa ljudima van foruma sam shvatio da ima i gde se seju kukuruz i soja u nekoj duzoj monokulturi ali mislim da je ta brojka za sad jos uvek nije alarmantna.
 
Taj monolog sa 104 podizanja naocara i 89 prekestanja ruku ne bi mogao da gledam. Dijareja me hvala od dugog sedenja:osmeh:
 
Napisat cu latinske nazive uglavnom boca/osjak je cirsium na latinskom. Nju dikamba rjesi a sad jel ju i ovaj sy rjesi to je pitanje
Cirsium arvense-palamidu rešava ali ambrozija od 10 cm nema šanse...samo Laudis ili dikamba do 5. lista i to gledati prognozu ako najavljuju zahladjenje računaj i do tone i po ha razliku u prinosu

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ja sam spržio ambroziju i veću sa mezotrionom i terbutilazinom , a to je to zar ne , nekad sam i slike pokazivao.
Može u dosta slučajeva je spali (jer deluje kontaktno u vidu izbeljivanja i nekrotiranja) ali se dešava da se neke biljke oporave i puste bočne grane pa bace seme. Slično kao i expres tehnologija u suncokretu

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Znam da je ambrozije je bilo i preko 20cm a to je bila kasna sjetva , te velike sporadične ambrozije su preživjele presjetvenu pripremu i kasnije se digle ispod zemlje . Nisu izbijelile nego su kao spaljene brenerom postale crne i potpuno krepale.
 
Jel velika razlika ako se Adengom odradi pre nicanja ili u fazi nicanja u odnosu na 3 list ?
 
Nazad
Vrh