Vosak od sojinog ulja

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.439
Lokacija
Jagodina
Zna li neko nesto o vosku od soje...Ja sam nacuo nesto ali ne mogu pronaci po internetu nista konkretno,pa ako neko zna molio bih da pomogne :D
 
Evo jedan citat sa neta - izvor nsseme.com

Proizvodi od soje

SVEĆE – dobijene su od sojinog voska, koji je hidrogenizovano sojino ulje . Sojin vosak je pronašao Michael Richards ( 1992 ), kao jeftiniju varijantu od voska koji prave pčele . U odnosu na parafinske svede, imaju niz prednosti : jeftinije su, od prirodnog materijala, duže gore, lako se čiste fleke, proizvode 90 % manje neprijatnog mirisa .

Pregled važnijih voskova - izvor etericnaulja.net

Kao što se vosak jojobe obično klasificira u biljna ulja, premda je vosak, tako se vosak soje krivo klasificra među voskove premda nije vosak, već se radi o zasićenim trigliceridima iz ulja soje. Potpuno bez mirisa i okusa, snježno bijele boje i temperature taljenja na 50 °C, vosak soje ima i drugačije primjene od drugih voskova. Jedna od njih je zanimljivost izrade svijeća za masažu, budući da gori bez dima, a sama toplina plamena tali vosak na temperaturi koja ne peče kožu, već je samo ugodno topla. Kremama daje kompaktnost, ali i vrlo ugodnu i laganu teksturu; filmogen je, ali nije težak za kožu. Daje kremama i balzamima estetski dopadljiv sjaj.

Мирисне свеће од сојиног воска - izvor senmisoaps.blogspot.com

Ovo je nekoliko linkova, deluje da je to zanimljiv proizvod od soje i da je u svetu dobro prihvaćen.
 
Bas zbog tih ukrasnih i mirisnih sveca i mene zanima,naime trebao bih nabaviti cediljku za hladno cedjenje ulja,pa bi mi ulje od soje ostajalo,a posto nisam u finansiskoj mogucnosti da kupim odmah i masinu za bio-disel,razmisljao sam o preradi tog ulja u vosak izradu sveca od pcelinjeg i sojinog voska,ukrasnih u mirisljavih sveca za dekoraciju...
 
Nazad
Vrh