Peletiranje stajskog đubriva

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.367
Lokacija
Apatin
Kako se u nekim predelima ne može nabaviti svež stajnjak, došlo se na ideju da se on peletira i tako dostavlja do zainteresovanih kupaca. Peletiranjem stajskog đubriva količina vlage se u njemu spušta na nivo ispod 20%.

Koliko sam video imaju neke stvari iz uvoza, ali da li neko to ovde proizvodi.

Stajsko đubrivo – organsko peletirano đubrivo - izvor agroplod.rs

Peletirano organsko đubrivo

Kako bi se prevladali problemi sa nestašicom stajskog đubriva koja je uslovljena smanjenjem stočnog fonda i sve manjom produkcijom stajskog đubriva, na našem tržištu su se pojavila komercijalna pakovanja stajskog đubriva. Njegov značaj je utoliko veći ukoliko nam je poznata činjenica kako peletirano stajsko đubrivo u svom sastavu nema niti može imati štetne primese poput sjemenki korova, uzročnika bolesti i štetnika. Skladno tome, razbacivanjem peletiranog organskog đubriva nipošto ne možemo raširiti štetne korovne vrste, kao što je to slučaj s kupljenim „domaćim“ stajskim đubrivom. Osim toga, prošle je godine zabeleženo nekoliko slučajeva oboljevanja poljoprivrednika od bruceloze a sve zbog činjenice da su kupili i razbacivali neadekvatano tj. zaraženo stajsko đubrivo.
Kada se u obzir uzme činjenica da se đubrivo nalazi u vidu peleta odnosno malih granula, promjera 2-5 mm, postaje jasno da se time olakšava njegovo rasipanje po proizvodnim površinama. Drugim rečima, stajsko đubrivo sada možemo razbacivati jednostavno i lako, slično mineralnim đubrivima. Na našem tržištu možemo pronaći tri varijante navedenog đubriva i to: goveđe đubrivo u kombinaciji s konjskim, čisto kokošije đubrivo i kombinaciju goveđeg, konjskog i mineralnog đubriva. Naime, zbog činjenice da su se cijene mineralnih đubriva udvostručile nabavljen je oblik peletiranog organskog đubriva (goveđe + konjsko) koji u svom sastavu ima i primesu mineralnog đubriva prikladnog za jesensku primjenu u voćnjacima i vinogradima.

manure-pellets.jpg
slika sa sajta the-organic-gardener.com
 
Video sam dosta slepera ,stajskog od pilica vuku za Banat, a vukli i po okolini 300 evra sleper,neverujem da im se isplati paletirati,dosta jake farme verovatno bi paleirali da je isplativo,no ko zna mozda ce poceti.
 
Ima i domaće proizvodnje

pelete-djubrivo.jpg slika sa sajta farmasrebrnakoka.com

Na forumu svetbiljaka.com se prodaje pakovanje od 200 grama po ceni od 110 dinara.

To je nešto domaće, a iz Italije peletiranog organskog đubriva stiže baš dosta. Mogu se izguglati još neki rezultati.
 
kakva su iskustva sa FERTOROM i sl. peletiranim đubrivima??? mogu li ta i sl. đubriva i u kojoj meri zameniti stajnjak???
 
Mi smo ga koristili ove godine ali veoma malo. Nismo imali delove za upoređivanje pa nismo sigurni da li je delovalo. I ova godina je bila sušna. Stavljali smo peletirano đubrvo i u kompostne gomile da malo 'radi'. Za nas je to bolje rešenje jer ne možemo da nabavmo prirodno stajsko đubrivo jer je skupo. Traže nam 5000 za prikolicu svinjskog. Imamo nameru da ga i dalje koristimo.
 
Šta se može nabaviti od ovog peletiranog djubriva po našim radnjama? Ja sam nalazio samo kokošije peletirano oko 80din/kg u poljo apoteci
 
Da li je neko koristio, koje i po kojoj ceni..kakva su iskustva? Ako je proporcija ista kao i za mineralno, tj. aproximativno 50kg na 10ari, to bi značilo da za 4500din može da se uzme peletirano, u odnosu na traktorsku prikolicu, koju u mom kraju naplaćuju 7000din ,ovčiji ,sa njihovim prevozom, a na 10ari jedna prikolica nije ništa, plus korovi.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ja sam prosle godine u bn selu video da peletiraju kokosji stajnjak,kad sam bio da kupim pelet za grejanje.,i jedno mi takodje nije jasno,kilogram je kilogram,da li u djubrivu ili u peletu,pa ni nije jasno kako 50 kg peleta,moze da zameni prikolicu djubriva,koje je tesko bar 2tone..
 
Pa zbog toga sam i naveo proporciju mineralno/pelet.tj. 1:1 Ako za ,proizvoljno, tj. približno, 10ari je dovoljno 50kg NPK (nebitno koje formulacije), analogno tome je potrebna ista količina i peleti ? Po ovom što čitamo ovde, pelet je superiorniji u odnosu na organsko đubrivo u mnogo čemu?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Tacno to sto Jebritka kaze,kod nas su iz susednog sela prodavali pilicari ,sleper po 300 evra i to fest natovaren ,e sad je otkupio celu proizvodnju lik sto ga paletira.nek stane u sleper 25 do 30 tona i neka ga prodaje maloprodaji i za 50 dinara po kg ,pa on ima zaradu od 10 hiljada evra po sleperu,ako sam dobro izracuno al mislim da jesam.
 
Ne zalazimo u poslovanje dotičnog privatnika, već nas interesuje kvalitet i isplativost istog u odnosu na organsko. To što je država uništila selo i stočarstvo, pa za jednu traktorsku prikolicu treba izdvojiti trećinu prosečne plate u Srbiji ne znači da ne trebamo koristiti alternativne verzije istog, ako je po kvalitetu identično organskom djubrivu.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Po mom misljenju organsko moze samo da bude bolje od tog paletiraog,posto pri paletiranju se dostizu visoke temperature,sto bi znacilo da mu ubija dosta hranljivi vrednosti.

- - - - - - - - - -

Sad tek vidim da sam pisao o ovome i 2015 ,i delimicno sam bio u pravu onda.
 
Peletirano ne može zamjeniti organsko zbog same mase,organsko ima veču količini materije.Peletirani ima večji omjer mineralnh tvari od organskog jer je sabito.Peletirani ne može zamjeniti mineralno jer mu je omjer oko 4-4-4,kako koje.Ako nemaš organsko,peletirano je dobra opcija,to je đubre koje je odmah dostupno biljci i gliste ga vole znači da je dobro za zemlju.
,
 
Organskog peletiranog skoro da i nema na našem tržištu. Peletirani živinski stajnjak sa klasičnih farmi ,nije organski .Taj stajnjak nije dekontaminiran rezidua lekova.Klasične farme najmanje što koriste je kokcidiostatik u konc. Što u organskoj proizvodnji ne može da prodje a za ostalo da i ne pišem.
 
Nazad
Vrh