Poljoprivredne etno masine i alati.

Овај пржионик за кафу(и свашта још)је права ствар.Може и на ринглу електричног шторета.Кафа испржена у њему још и личи на кафу,једино нема квалитетне сирове кафе у продаји па је настала нова мука за нас кафопије.Понекад се нађе које паковање Босна(минас крупни) кафе из Аустрије па настане краткотрајно весеље ал` брзо прође .На жалост.
 
Nekad se vise,ili bar teze radilo na selu.Ipak je sve bilo mnogo kvalitetnije,zdravije i ukusnije.Od kafe,preko mesa,do voca i povrca.Moj otac je kao mali pio vodu iz Dunava,dok nije presao na vino:osmeh:,a danas bi to bilo samoubistvo.Danas smo robovi racuna za struju,internet,mobilnu i fiksnu telefoiju,kablovsku TV,gas,struja,voda,kanalizacija i samo vijamo te proklete pare,nebi li odrzali korak sa savremenim svetom.S druge strane imamo kafu,mleko i sve ostalo iz kojekakvih flasa,kesica i plastika.Nema vise onog mirisa kafe,koliko god ju je trebalo mleti i prziti.Dvoje dece sede jedno pored drugog i ne igraju se,vec dopisuju mobilnima.Za sve to smo dobrim delom i sami krivi.Mladje generacije ne mogu ni da pomisle kako se nekad tesko i primitivno radilo.Ipak mnogi koji to pamte zale za takvim zivotom.Zato sam i pokrenuo ovu temu,da se neki podsete,neki nauce,a u svakom slucaju da se neki predmeti i alati sacuvaju od zaborava.
 
Самовезачица са слике нашег члана Владе из Надаља би и у данашње време била врло корисна машина а користила се скоро до осамдесетих година прошлог века.Фабрика Bautz,koja je производила овакве машине се налазила у Крајови у Румунији и била је позната по напредној технологији,за оно време.Један примерак овакве самовезачице је био у власништву Ћифиних у Долову и при крају седамдесетих је још била у погону. Радила је као Шафхаузен.
 
Od svih starudija sto imam jedino neznam zasta su ova klesta. Ako neko zna neka napise.
yyu8UIv.jpg
 
Morao bi pitat ćaću, al otprilike po sjećanju kako mi je pričao služila su za pridržavanje vinove loze koje se kalemi, a kroz ove proreze se povezivalo tankom žičicom, pa kad klješta otpustiš ovo ostane sjedninjeno.
 
Nešto slično se radi u Bezdanu danas, moderna garderoba, ali su mašine i tehnika stare. Jedino ih vadi što im je proizvod prvoklasan.

 
Vise su se druzili,postovali pomagali itd itd.Sta li ce tek biti s nasom decom :sta: ::samo bes::Ne igraju se na vazduhu i ne trckaraju,vec vise na racunarima,tabletima i mobilnima.::lose::
 
Vide od tebe, jerbo i ti samo trčiš za poslom umesto da dođeš da se družimo uz pivo.
 

Ako nista drugo gledali su se u oci dok su razgovarali samim tim i reci su birali, a ovi danas komuniciraji preko raznih drustvenih mreza ne birajuci sta ce reci. Da sede kao ta devojcica sa babama da slusa i uci to je misaona imenica. Danas cim se rode pametniji su od oca. To kazem i svojoj deci.
 
Iz ovoga je bio pravi,zdravi hleb,bez aditiva i kojekakvih posasti 21 veka.Nisam ni protiv domace strudle iz ovakve furune.:osmeh:
109529981565427683695138.jpg
 
Nazad
Vrh