Poljoprivredne etno masine i alati.

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Svedoci smo napretka u svim oblastima,pa i u poljoprivredi.Napredak je doveo do proizvodnje jakih i mocnih masina,kao i savremenih alata.Verovatno mnogi od nas poseduju neku alatku,ili masinu kojom su radili nasi preci.Mladje generacije i ne znaju za cega neki alati sluze,a mozda ih nikad nisu ni videli.Za pocetak evo jednog prostog,a korisnog alata.
109289267824003785103377.jpg
 
Nekada je rucno branje kukuruza bilo nezamislivo bez ovoga moj pokojni deda je isti ovaki imao sa kozom,a ja sam koristio obican ekser sa zavojem i izolir trakom ali sreca ne dugo posto smo napredovali i kupili berac ali nekako budi uspomene na mobe druzenje sada sve automatizovano pa i mi sami pocinjemo polako da licimo na robote.

- - - - - - - - - -

A čemu služi to ćeresalo? Za krunjenje kuruza, ili za bockanje snaša?
Koristilo se dok se rucno bralo da se lakse rastvori ljustika ili perusina na kukuruzu!
 
Samovezačica ili snopovezačica zavisi u kom podneblju, nekad se tako kosilo žito a ta mašina je sama vezala snopove ..........fali tu nešto delova "ponjava" tj; traka, kosa.....

Ima moj stric jednu u životu, čuva je za muzej.....:osmeh:
 
Ispade branko mladja generacija,pa ne zna za rucno branje kukuruza.:osmeh: Ja sam s tim brao.Zna li neko sta je ovo?Doduse nije alat,al se koristilo u domacinstvu.
104304851020472725225414.jpg
 
Staviš unutra slanine i turiš u kaljevu peć pa nakon 10 minuta dobiješ reš pečenu (ugljenisanu) slaninu.
 
Skoro da si blizu.:osmeh: Nesto se tura,mislim unutra,al nije slanina.:haha:I pece se naravno.:osmeh:
 

- - - - - - - - - -

Danas traktor,kao osnovno sredstvo za rad ima i vise stotina konja.:osmeh:Nekad su se konji potkivali i bili osnovno sredstvo za rad.Na slici je kovacki alat za potkivanje.
dscf2102.jpg
 
Svaka čast za temu! Inače kod nas se taj alat (sa prve slike) zove šiljak. Kad uhvatim vremena okačiću i ja par slika.
 
Zna li neko sta je ovo?Doduse nije alat,al se koristilo u domacinstvu.



Ta naprava zvala se i "dolap" za przenje kafe, limari su ga lako pravili od iskoriscenih konzervi. kasnije se pojavio i drugacijeg oblika koji je komotno stajao u "smederevca" kada se skinu one okrugle "ringle". tako poprzena kafa se mlela u ovakvim i slicnim mlinovim:

Jos sam uvek vlasnik dva ovakva mlina a mislim da negde na tavanu iznad lokala (stara kuca) ima i przanj za kafu ali ne kao onaj na sliki nego onakav kakav sam naknadno opisao. Evo ovakav:

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh