MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
poznavalac_prilika :

Ne da si samo izneo svoje mišljenje nego si pokazao i obrazložio kako bi trebalo da se radi. Shvatiti malinjak kao biznis. To je prvo i najvažnije.

A ne slažem se da je profit samo u prerađivanju. Može se i od surovine vrlo dobro zaraditi. Radio sam softver za praćenje ulaznog i izlaznog materiala u fabrici koja proizvodi električne komponente. Samo da kažem jer više ne bi trebao ali 25% profita fabrike je bilo u otpadnoj surovini ;)

Isto tako ako iz malih površina može jedan čovek da pristojno živi ili čak iznad proseka onda je to sasvim u redu. Sve dok je iznad proseka on gura napred, više i bolje od svojih sugrađana. Svi ni neće 100% da se posvete poslu nego su dobro tu gde jesu. Takvih je većina. Ja bi recimo na 1,2-1,5 hektara digao malinjak i ako bi uspeo delegacijom svoj rad da svedem na minimum - recimo na 300 sati godišnje i da pokupum profit oko 10 000 EUR ja bi bio vrlo, vrlo zadovoljan jer je to od prilike koliko sad zarađujem poslom koji traži intelektualan napor i buđenje u 3 ujutru bez obzira gde si i šta radiš a ne smeš biti pijan recimo. Čak bi bio zadovoljan i manjom satnicom za tih 300 sati sve dok ne ide ispod 10 EUR neto.
 
Ево неких података о трошковима и приходу по 1 хектару засада малине у нама суседној земљи.Напомињем да су то трошкови који су по трошковнику признати у ЕУ.
Имагинарни засад малине има 2800 садница гајених уз наслон са размаком садње 2,8х0,4 м1
-Претпостављени принос би био 12000 кг са ценом од 2 евра по килограму.
-трошкови набавке минералних ђубрива 210 евра
-заштитна хемијска средства за заштиту биља 560 евра
-набавка нових гајбица за брање плода малине цца 8 кг 626 евра
-накнада берача у берби(8кг/сат) 5200 евра
-резидба 180 сати 875 евра
разни ситни трошкови 210 евра
-трошкови властите механизације 425 евра
у ове трошкове улази:
-растутање вештачког ђубрива 2х;
-распршивање хемијских заштитних средстава 6х
-малчирање 6х
-превоз 2х

Овде је имагинарни принос узет као минимални принос а сви смо свесни да је стварни принос(бар код нас) далеко изнат поменутог па се онда у нашем случају и укупан приход мења и постаје далеко виши.

Postovani deda- lalo ... Ovi podacci su bez veze

1 ha ima 3100 m/d na rastojanju medjurednom 3 m sto znaci 3100 x3 =9300 sadnica miker a 12 400 vilamet

na 1 m/d treba vezati 6 lastara = 18 600 kom

i sve ostalo je bez veze:ppozdrav:
 
Precizni podaci se nikad ne mogu dobiti jer zavisi od vremena i mesta zasada,povrsine... najjeftinije je racunati na 10 ari. Ali ako ima 10ha onda imas dosta radnika pa trebaju prenocista,kuvari,veseraj... tako da svako ima razlicitu satnicu i troskove. Ima 1000 faktora koji spustaju,penju cenu proizvodnje kao u svakom privatnom poslu. Taman sam oporavio maline od suse 2011 i evo opet kraj.izdaci ne predvidjeni.lete evrici za polivanje
 
Precizni podaci se nikad ne mogu dobiti jer zavisi od vremena i mesta zasada,povrsine... najjeftinije je racunati na 10 ari. Ali ako ima 10ha onda imas dosta radnika pa trebaju prenocista,kuvari,veseraj... tako da svako ima razlicitu satnicu i troskove. Ima 1000 faktora koji spustaju,penju cenu proizvodnje kao u svakom privatnom poslu. Taman sam oporavio maline od suse 2011 i evo opet kraj.izdaci ne predvidjeni.lete evrici za polivanje

Po mom mišljenju precizni podaci za svaku godinu posebno u 10 godina mogu dati realne podatke. Nije sad ta grana privrede baš tako različita od ostalih. Pčelari isto tako imaju velike razlike svake godine u prinosu i troškovima pa ipak sam u 2 sekunde kolegi pčelaru izbacio prosek, trend na različitim lokacijama i još neke sitnice sa sve grafičkim prikazom.
A verujem da ima malinara koji precizno pišu sve. Ako ima nekog ko ima precizne podatke za bar poslednjih 5 godina neka mi pošalje pa ću vrlo brzo sam videti da li se isplati ili ne a verujem i njemu ću pomoći oko optimizacije proizvodnje...
 
poznavalac_prilika :

Ne da si samo izneo svoje mišljenje nego si pokazao i obrazložio kako bi trebalo da se radi. Shvatiti malinjak kao biznis. To je prvo i najvažnije.

A ne slažem se da je profit samo u prerađivanju. Može se i od surovine vrlo dobro zaraditi. Radio sam softver za praćenje ulaznog i izlaznog materiala u fabrici koja proizvodi električne komponente. Samo da kažem jer više ne bi trebao ali 25% profita fabrike je bilo u otpadnoj surovini ;)

Isto tako ako iz malih površina može jedan čovek da pristojno živi ili čak iznad proseka onda je to sasvim u redu. Sve dok je iznad proseka on gura napred, više i bolje od svojih sugrađana. Svi ni neće 100% da se posvete poslu nego su dobro tu gde jesu. Takvih je većina. Ja bi recimo na 1,2-1,5 hektara digao malinjak i ako bi uspeo delegacijom svoj rad da svedem na minimum - recimo na 300 sati godišnje i da pokupum profit oko 10 000 EUR ja bi bio vrlo, vrlo zadovoljan jer je to od prilike koliko sad zarađujem poslom koji traži intelektualan napor i buđenje u 3 ujutru bez obzira gde si i šta radiš a ne smeš biti pijan recimo. Čak bi bio zadovoljan i manjom satnicom za tih 300 sati sve dok ne ide ispod 10 EUR neto.

Malo je onih koji hoce da razumeju sta ja pisem, svi vise vole da "neko drugi bude kriv". Ja na stvari ne gledam tako, ja se uvek trudim da sam sagledam svoje greske i da idem napred, jer covek se uci dok je ziv. Ovde ljudi zele sve a niko ne bi da rizikuje.
 
Evo vrlo precizan podatak za poslednjih mesec dana.Imam malinu Miker na 16 ari povrsine,mlad je zasad i bila je odlicna. Berbu sam poceo 19 juna,sad je vec pri kraju.Od 19 juna do danas imao sam 27 radnih dana po 24 sata dnevno sam provodio u malinjaku,da nije zalosno bilo bi smesno. Objasnicu:u nasem kraju pojavile su se neke ekipe koje kradu maline,pa kad vlasnik ode kuci oni lepo dodju pa mu "pomognu"u berbi,ja posto imam u malinama staru kucu preuredjenu u vikendicu odlucim da cuvam maline.Tako danju berem a nocu cuvam i zalivam posto imam kpk sistem,navijam sat nocu da me budi da ne ukradu i mene zajedno sa malinama. I tako dodje 12 juli-Petrovdan-vasar kod nas u Brusu,ja reko praznik je nece valjda niko da krade maline,odem ja na vasar a tamo pecenje vruce,a spricer ladan pa udri,a onako umoran i neispavan nisam dugo izdrzao nego pijan dodjem Kuci i legnem i zaspim,ne odem u maline da cuvam ili bar obidjem. Kad ujutru odemo da beremo a ono 4 reda obrana,samo se bele peteljke.Merio sam kilazu iz sledeca cetri reda tog dana su dala 81 kilo. Da ne duzim vise 27 radnih dana ,neka bude po 20 radnih sati na dan,ajde da kazem da sam ona 4 sata kako tako spavao,dok je sistem kpk sam radio za mene,to je 540 casova rada mene kao vlasnika malinjaka SAMO u berbi koja jos traje ali od juce ne cuvam vise. A satnica da se dodje do berbe,i ona posle berbe ako bi se pisala i racunala,pa svi vlasnici malinjaka bi otisli u aut. Ja se ne zalim i ne kukam ne kazem da u malini i pa cak i u kupini koju takodje radim nema zarade ali savetujem svakog ko hoce da podize zasade da zaboravi na racunanje svoje satnice
 
Po mom mišljenju precizni podaci za svaku godinu posebno u 10 godina mogu dati realne podatke. Nije sad ta grana privrede baš tako različita od ostalih. Pčelari isto tako imaju velike razlike svake godine u prinosu i troškovima pa ipak sam u 2 sekunde kolegi pčelaru izbacio prosek, trend na različitim lokacijama i još neke sitnice sa sve grafičkim prikazom.
A verujem da ima malinara koji precizno pišu sve. Ako ima nekog ko ima precizne podatke za bar poslednjih 5 godina neka mi pošalje pa ću vrlo brzo sam videti da li se isplati ili ne a verujem i njemu ću pomoći oko optimizacije proizvodnje...

Ko je lud da pise kad ode par sati da radi pa otera kisa... mi to radimo takoreci napamet.pisemo krupne izdatke.dao ti pole cifre pa gledaj
 
То што сам понудио као некакав приказ калкулације производње малине у једној,нама суседној држави чланици ЕУ може да се нађе на званичном порталу дотичне државе и они тако раде и обрачунавају порез на приход. У тачност обрачуна и разлоге таквог обрачуна не бих да улазим.
Хтео сам само да потстакнем дискусију у бољем правцу не би ли неко од произвођача изнео своју стварну калкулацији производње ове воћне врсте,наравно ако је упоште има јер знам да већина то не ради уз бојазан да се не открије стваран приход, и при том крије и стварне трошкове производње.
Није моје да о томе судим има ко то треба да ради.
 
Trecina ostaje ili ti 30% znaci ako ima 100t ostaju 33t cisto. Ako je cena 1,5e/2e

- - - - - - - - - -

33,3% tacnije

- - - - - - - - - -

Ako se sve racuna i ako se sve plati da neko uradi. Zastitari ne rade za 2000 din,svaki deo posla ima svoju cenu.neke stvari nemaju cenu kao sto je rhzik sad od suse tu nema spasa,rizik naplate... dok ne oberes uzmes kredit da platis radove do branja.pa ga sad racunaj kolika je kamata i dali ces da dobijes kredit za finansiranje do berbe.zato su sve sitni proizvodjaci
 
Trecina ostaje ili ti 30% znaci ako ima 100t ostaju 33t cisto. Ako je cena 1,5e/2e

- - - - - - - - - -

33,3% tacnije

- - - - - - - - - -

Ako se sve racuna i ako se sve plati da neko uradi. Zastitari ne rade za 2000 din,svaki deo posla ima svoju cenu.neke stvari nemaju cenu kao sto je rhzik sad od suse tu nema spasa,rizik naplate... dok ne oberes uzmes kredit da platis radove do branja.pa ga sad racunaj kolika je kamata i dali ces da dobijes kredit za finansiranje do berbe.zato su sve sitni proizvodjaci

Na papiru svaki posao izgleda lepo, koliko u realnosti stvari mogu da se odrade i da se sve ispostuje da bude kao sa papira to je vec nesto drugo.
 
Ko je lud da pise kad ode par sati da radi pa otera kisa... mi to radimo takoreci napamet.pisemo krupne izdatke.dao ti pole cifre pa gledaj

Pa lud ne piše ;) Šala ali istinita. Pametni pišu ;)

Ne bi bilo loše da bi svakih 15 minuta pisali i svaki dinar.

Morala bi tu i država malo da poradi na tome da bi mogli oporezivati prihod od malina (i praviti projekciju budžeta) a i isplaćivati subvencije. Svaki ozbiljan gazda koji svoj rad shvata kao biznis bi morao da zna u paru sve kao i odgovorna i ozbiljna država.
 
Pa lud ne piše ;) Šala ali istinita. Pametni pišu ;)

Ne bi bilo loše da bi svakih 15 minuta pisali i svaki dinar.

Morala bi tu i država malo da poradi na tome da bi mogli oporezivati prihod od malina (i praviti projekciju budžeta) a i isplaćivati subvencije. Svaki ozbiljan gazda koji svoj rad shvata kao biznis bi morao da zna u paru sve kao i odgovorna i ozbiljna država.

Ovde dolazimo na jedan "opasan" teren, previse je u celom poslu "sive zone". Tu mislim i na stranu koja proizvodi i na stranu koja preradjuje i izvozi. Ali to je problem drzave, ako zeli moze to veoma lako da resi, potrebno je samo malo politicke volje.
 
Malo pre odem do prodavnice ,kad tamo isti oni sto sede preko cele godine ispred ,piju pivo i pametuju sta bi bilo kada bi bilo ,nikada nista nisu radili ogrebu se za koje pivo ,i njim je to uspeh sve oni najbolje znaju .
 
Evo pozivam andrew-a da proseta do mene 15-km i uzivo da se uveri u stanje malinjaka ...pokazacu mu u kompu svaki sat radne aktivnosti obavljene i u zimskom periodu i na + 38 c i skoro svaku sitnicu nabavke prihod -rashod.... i siguran sam da ce da prestane sa ovakvom retorikom o malinarstvu..... a on ce detaljisati i poznavaocu -prilika ..... tako ce i on smanjiti dozivljaj i ton o malinarskim BLAGODETIMA -i MUKAMA.

Niko od nas malinara ne kuka..... samo smo blago nezadovoljni na podelu kolaca od malineee....?

Ja NEMAM problem ...ako mi neko plati malinu 1.5 eura .....a tu istu malinu moj rodjak iz Bg.ili Panceva kupi svojoj porodici po 3 eura .... !

Al ako je prinudjen da je plati po 6-12 eura .... tako se smanjila i potrosnja malne..... verujte mi da dobijem ospiceeee..?
 
Po mom mišljenju precizni podaci za svaku godinu posebno u 10 godina mogu dati realne podatke. Nije sad ta grana privrede baš tako različita od ostalih. Pčelari isto tako imaju velike razlike svake godine u prinosu i troškovima pa ipak sam u 2 sekunde kolegi pčelaru izbacio prosek, trend na različitim lokacijama i još neke sitnice sa sve grafičkim prikazom.
A verujem da ima malinara koji precizno pišu sve. Ako ima nekog ko ima precizne podatke za bar poslednjih 5 godina neka mi pošalje pa ću vrlo brzo sam videti da li se isplati ili ne a verujem i njemu ću pomoći oko optimizacije proizvodnje...


andrew - zini da ti kažem koliko zaradjujem na malini. Reci ti nama čime se ti baviš i koliko zaradjuješ pa da komentarišemo. Pošto vidim da nisi ozbiljan u nameri da sadiš malinu ja ti neću reći svoju računicu. Nastupio si na ovom forumu nekako pristrasno i zavidnički nastrojen. Ako se zaista želiš baviti malinom onda kao čovek potraži mišljenja nas koi se time bavimo godinama. Ti kao ne bi sadio ali si tu tek tako da nam soliš pamet i pridikuješ kako se bogatimo i kako bi malinu trebali da predajemo i po 100din. Bar sam te ja tako shvatio. Ideš onom starom ,, da komšiji crkne krava,,. Pusti komšije da dobro zaradjuju ili kreni i ti njihovim stopama.

Kažeš ima tu dosta nejasnih stvari. Pa tebi ima ali nama koi celu proizvodnju i probleme oko plasmana maline ispišemo na više desetina strana deluje previše da ti sve napisano ponovo objašnjavamo. Uzmi polako pa čitaj od početka i naći ćeš sve što te zanima.
Da ti ja predočim svoju zaradu.
Kakav je tvoj cilj?
Možda si poslat od strane ministarstva poljoprivrede.
Možda si od strane udruženja hladnjačara.
Zašto bih ja takvima predočio svoju zaradu te da mi takvi onda dogodine odredjuju sa koliko bi mogli da me zadovolje.
 
Kako niste svesni da botovi postoje nas svim relevantnim forumima?

Rade sve svesno i sa namerom,jer su zato placeni.

Tako je i ovaj dosao sa pricom da mu svi ovde polozimo racune,pa je onda krenuo da nas plasi porezom.

Opametite se ljudi i ignorisite ih.

Nista nije slucajno,prvo je poznavalac pripremao teren,pa je sada upao drugi igrac u igru.

Sve planski i sa namerom.

Nadam se da mi nece opet uleteti onaj pametnjakovic iz Ljubovije sto glumi Poleta sa pricom momcino i slicno.

Ako on zeli da mu poznavalac i slicni organizuju nesto,zamolio bih da to rade preko privatnih poruku.

Hvala.

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Evo pozivam andrew-a da proseta do mene 15-km i uzivo da se uveri u stanje malinjaka ...pokazacu mu u kompu svaki sat radne aktivnosti obavljene i u zimskom periodu i na + 38 c i skoro svaku sitnicu nabavke prihod -rashod.... i siguran sam da ce da prestane sa ovakvom retorikom o malinarstvu..... a on ce detaljisati i poznavaocu -prilika ..... tako ce i on smanjiti dozivljaj i ton o malinarskim BLAGODETIMA -i MUKAMA.

Niko od nas malinara ne kuka..... samo smo blago nezadPa to me je iznenadilo jer niko od malinara ne kuka. Čak mi onako sve predstave kao idealno a onda pročitam i slušam kako premalo zarađuju jer sve pokupi neko drugi. Malo je kontradiktorno. Menovoljni na podelu kolaca od malineee....?

Ja NEMAM problem ...ako mi neko plati malinu 1.5 eura .....a tu istu malinu moj rodjak iz Bg.ili Panceva kupi svojoj porodici po 3 eura .... !

Al ako je prinudjen da je plati po 6-12 eura .... tako se smanjila i potrosnja malne..... verujte mi da dobijem ospiceeee..?

pole, hvala na odgovoru u privatnoj poruci. Zovem ove nedelje pa ćemo popričati u živo.

andrew - zini da ti kažem koliko zaradjujem na malini. Reci ti nama čime se ti baviš i koliko zaradjuješ pa da komentarišemo. Pošto vidim da nisi ozbiljan u nameri da sadiš malinu ja ti neću reći svoju računicu. Nastupio si na ovom forumu nekako pristrasno i zavidnički nastrojen. Ako se zaista želiš baviti malinom onda kao čovek potraži mišljenja nas koi se time bavimo godinama. Ti kao ne bi sadio ali si tu tek tako da nam soliš pamet i pridikuješ kako se bogatimo i kako bi malinu trebali da predajemo i po 100din. Bar sam te ja tako shvatio. Ideš onom starom ,, da komšiji crkne krava,,. Pusti komšije da dobro zaradjuju ili kreni i ti njihovim stopama.

Kažeš ima tu dosta nejasnih stvari. Pa tebi ima ali nama koi celu proizvodnju i probleme oko plasmana maline ispišemo na više desetina strana deluje previše da ti sve napisano ponovo objašnjavamo. Uzmi polako pa čitaj od početka i naći ćeš sve što te zanima.
Da ti ja predočim svoju zaradu.
Kakav je tvoj cilj?
Možda si poslat od strane ministarstva poljoprivrede.
Možda si od strane udruženja hladnjačara.
Zašto bih ja takvima predočio svoju zaradu te da mi takvi onda dogodine odredjuju sa koliko bi mogli da me zadovolje.

Nisi me shvatio. Meni kao i celokupnom društvu je u interesu da je ama baš svaki proizvod prodamo skuplje - posebno one koji se izvoze. Onako dok svi radimo za malo i malo imamo zar ne?
Nemam za šta da budem zavistan komšiji ili da mu priželjkujem da mu crkne krava. Upravo suprotno. Drago mi je a i sam sam srećan kad neko svojim radom dobro zaradi. To znači da napreduje, to znači da će potrošnja biti za promil viša u lokalnoj kako i široj zajednici, a to znači boljitak za sve.

Tržište određuje koliko ćete naplatiti svoj proizvod. To je ono što pokuša poznavalac_prilika da vam objasni u ovih 90 i više stranica. Za većinu posla je to tako. Ja se borim sa programerima iz Indije i Kine na globalnom tržištu. Kao pojedinac nisam u mogućnosti da blokiram put ili da se pojavljujem u medijima i kukam te pretim. Moram da ćutim i radim. A svaki dolar, dinar i evro ima trag pa ne mogu ni da mutim i nekome prodam svoje znanje i rad za keš. Prosečna satnica mi je 30 evra bruto. Neto to izađe 15 evra kad platim poreze i troškove. Ja smatram da zaslužujem i da bi trebao da dobijem više ali tržište kaže da je moje znanje i proizvod toliko vredno i toliko me plaća. Mogu da se žalim, da kritikujem da besnim ali ja to ne radim. Ćutim i radim.

Moj cilj je da pre nego što se upustim u dizanje malinjaka ostvarim preciznu sliku i sakupim što više informacija koje su mi potrebne da bi efektivno radio i na kraju dobro zaradio. Mene ne interesuje tvoja zarada da bi ti virio u novčanik. Meni je iz egoističkih namera bitno da dobijem sliku koliki profit bi mogao ostvariti na mom parčetu zemlje da bi dopunio SVOJ novčanik.

Iako sam možda nastupio malo drugačije i dirnuo u osje gnezdo nemojte to shvatiti kao soljenje pameti. Nije mi bila namera da se svađam. Ponekad pisana reč nastupi drugačije nego što je mišljeno. Da spustim sada lopticu, tako reći.

Kako niste svesni da botovi postoje nas svim relevantnim forumima?

Rade sve svesno i sa namerom,jer su zato placeni.

Tako je i ovaj dosao sa pricom da mu svi ovde polozimo racune,pa je onda krenuo da nas plasi porezom.

Opametite se ljudi i ignorisite ih.

Nista nije slucajno,prvo je poznavalac pripremao teren,pa je sada upao drugi igrac u igru.

Sve planski i sa namerom.

Nadam se da mi nece opet uleteti onaj pametnjakovic iz Ljubovije sto glumi Poleta sa pricom momcino i slicno.

Ako on zeli da mu poznavalac i slicni organizuju nesto,zamolio bih da to rade preko privatnih poruku.

Hvala.

- - - - - - - - - -

Ne tražim od nikoga da položi račune. Ali da bi se dobila objektivna slika neke stvari treba staviti na čisto. Paušalno se priča kako hladnjačari mlate velike pare, priča se o džipovima i svašta nešto. Vrlo rado se zaviruje u tuđi novčanik a o svom(koji je najbitniji) niko ne bi da govori.

Daj Bože da postanem malinar već ove godine. Daj Bože da se povežem s ljudima koji znaju znanje pa da mi pomognu a ja im vratim ili novčano ili mojim znanjem (ako im slučajno treba). Ali sve treba biti transparentno bez uvijanja. Samo tako se može postići podrška šire javnosti. Sve dok se među narodom priča ovako a na televiziji i na forumima pljuje druge učesnike u lancu biće problema i nailaziće padobranci a vama će to ličiti kao da plaćenici pišu. Možda i ima plaćenika ali ja sam daleko od toga. Premalo su agitpropi plaćeni da bi ja svoje vreme traćijo na to ;)
 
Ma trecina ostaje ako je veca povrsina ako je porodicno onda ostaje 90% da se ne racuna rad.samo napred novi malinari.obidjite malo malinjake i videcete isplativost.obavezno prvo kod nekog u nadnicu da se naucite i zaradite. Da nema zarade nebi ovoliko doktora,profesora,pandura napustalo posao.haha cena sveze u rasini 190 +prevoz. Cena originala 220/240.
 
Hvala

Ma trecina ostaje ako je veca povrsina ako je porodicno onda ostaje 90% da se ne racuna rad.samo napred novi malinari.obidjite malo malinjake i videcete isplativost.obavezno prvo kod nekog u nadnicu da se naucite i zaradite. Da nema zarade nebi ovoliko doktora,profesora,pandura napustalo posao.haha cena sveze u rasini 190 +prevoz. Cena originala 220/240.
Citam unazad nekoliko strana (iskreno nisam mogao sve od pocetka kao sto neki savetuju), ali evo ovo mi je dalo nadu da ipak pocnem ozbiljno razmisljati da krenem u neku proizvodnju(mozda za pocetak malu..20tak ara) malina.
kazem dalo mi je nadu, jer sam u ovome sto sam video na forumu, malo bio razocaran ovakvim vasim pricama, i prepucavanjima...
Voleo bih da ne blatimo jedni druge, a svako nek se nadje u svojoj prici i neka prosto radi i, ako je vec i ovde na forumu, podeli sa nama neukima ono sto misli da moze reci (ne mora bas svaku tajnu).
Hvala.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh