MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da bi krenuo u posao sa malinom na 30 ari treba da imaš dobru njivu, traktor, prskalicu ili atomizer, kultivator sa frezom i kosom, malo kvalitetniji trimer, podrivač, sistem kap po kap... Treba obezbediti vodu za zalivanje. Treba spremiti oko 400 bagremovih direka i kosnika koji se nabavljaju po 2,5 €... Sve su to velika ulaganja.
Ako se desi da je odgovarajuća parcela može da se postigne, sa primenom stajskog i veštačkog đubriva, od 3 do 5 kg po dužnom metru. Nažalost, prosečan rod po hektaru u Srbiji je između 6 i 7 tona.


Prvo se gleda ko prica,pa onda sta prica.Svi su zaradili neke silne hiljade,a cim prodje malina dinara nemaju.Svi imaju prinose od 20 tona po hektaru,niko manje ,neki cak i vise,zavisi koliko se popije piva ispred prodavnice
 
Prvo se gleda ko prica,pa onda sta prica.Svi su zaradili neke silne hiljade,a cim prodje malina dinara nemaju.Svi imaju prinose od 20 tona po hektaru,niko manje ,neki cak i vise,zavisi koliko se popije piva ispred prodavnice

Znači nije realna cifra od 3-6 hiljada evra PROFITA od 30 ari malinjaka godišnje (zavisi od cene i sezone)?

Ne vidim nikoga da je izneo cifre osim mog komšije. Sve se priča u nekim oblacima. Ima li ko tačne računice? Ja za svoj sat vremena tačno znam koliko sam plaćen (koliko tražim). Zašto se ovde sve uvija a samo se žali na zaradu drugih u lancu????

A možda je to i biznis tajna?? E, pa onda kako mislite, da mi diletanti podržimo malinare kad se bune??? Ponavljam, ima mnogo nelogičnih stvari a odgovori na moja konkretna pitanja su nekako izmakli. Zato, odgovorno tvrdim, da zarada sa malinama i nije baš tako mala kao što neki ovde kažu nego je baš solidna i čak i dobra za ove uslove ovde.

Koliko poljacima, italijanima, turcima, nemcima, austrijancima nude za otkup?
 
Još nešto bi pitao. Kako vidim malina na 1ha da i od 200 do 250 kila meda. Ima li malinara koji kombinuju te dve grane? Da li plaćate pčelarima za oprašivanje i da li ima neko i košnice bumbara u svojim malinjacima?
 
EPO

Maloprodajna cena varira 5% +- cega, na koji proizvod mislite na malinu??? Koliko maline moze da se proda kroz kanal maloprodaje??? Dosta maline kao sirovina zavrsi u proizvodima vise faze prerade a to je ono sto mi nemamo, imate vi Ariljci par pametnih ljudi koji imaju proizvode od malina, ali oni su jos u povoju... Vise takvih nam treba, pokrenite se malo nemojte samo iznositi pausalne ocene....
Ako mi proizvodjaci treba da preradjujemo malinu onda ok,samo sta mozemo da zalozimo za kredit od 100000e jedino ovaj izgoreli obraz,njivu,traktor,itd,pa onda bi morali da placamo kojekakve strucnjake da nam prodaju gotov proizvod od koga bi nam ostalo NISTA,JER BI ONI OPET ZARADILI 200%....e zato gospodo pravite proizvodne pogone a mi cemo nastaviti proizvodnju.Kasno je nama da ulazimo u kojekakve spekulacije nismo mi rodjeni za to.Ali otprilike nema boljitka dok seljak i radnik ne uzmu stvari u svoje ruke.....jos ovo da vam pojasnim avec su ostali forumasi rekli svi mi imamo bar po 2 posla i vise da bi opstali sa svojim porodicama...pokrenite vase poslovne partnere u preradu voca mi vam necemo traziti deo KOLACA jer nismo ucesnici u radu,kao sto vi ne ucestvujete u nasem pa hajde da jedni druge POSTUJEMO....ANDREWpitaj prof.Nkolica ako se ne varam on je rekao da kg maline kosta oko 70din,ali znam druge njegove kolege koji tvrde da je proizvodnja po kg 110din.....a sad bar ja necu da krijem dao sam do berbe 100000din na 20 ari bez dnevnica mozda sam mogao proci i sa manje ali nije bitno ZIVI BILI
 
Cena proizvodnje maline kosta 1,2 evra,trenutno se otkupljuje po 1,7 evra,ako predpostavimo da sa 30 ari ima 5000 kg dolazimo do podatka da je profit sa tih 30 ari ili 5000 kg oko 2500 eura.Evo odgovora da ne mislis da je neka tajna.Tajna je na drugoj strani.
Cena kaja se pominje od 70-100 dinara je trenutna godisnja ulozena sredstva bez uracunatog podizanja malinjaka,potrebne zemlje,mehanizacije i dr. stvari bez kojih ova proizvodnja ne moze,samo sto se ta sredstva kupe i ulozi se jednom i sluze koliko i malinjak,pa se retko pominju kao trosak aa u stvari to je ozbiljna investicija koja ima svoju amortizaciju.Tako da cena od 1,2 evra pokriva kompletnu cenu godisnjeg uloga i trajnog uloga u mehanizaciju i zasad.
 
Još uvek nedostaje precizan podatak koliko sati je utrošeno u tom malinjaku od 30 ari koji ostvaruje profit od 2500 EUR vlasniku. Pričam o broju sati vlasnika. Ili je i to uračunano u trošak od 1,2 EUR po kg?

Ako je vlasnik namirio svoje sate u toj ceni od 1,2 onda je 2500 eur na 30 ari još uvek vrlo, vrlo dobra zarada.
 
Трошкови

Ево неких података о трошковима и приходу по 1 хектару засада малине у нама суседној земљи.Напомињем да су то трошкови који су по трошковнику признати у ЕУ.
Имагинарни засад малине има 2800 садница гајених уз наслон са размаком садње 2,8х0,4 м1
-Претпостављени принос би био 12000 кг са ценом од 2 евра по килограму.
-трошкови набавке минералних ђубрива 210 евра
-заштитна хемијска средства за заштиту биља 560 евра
-набавка нових гајбица за брање плода малине цца 8 кг 626 евра
-накнада берача у берби(8кг/сат) 5200 евра
-резидба 180 сати 875 евра
разни ситни трошкови 210 евра
-трошкови властите механизације 425 евра
у ове трошкове улази:
-растутање вештачког ђубрива 2х;
-распршивање хемијских заштитних средстава 6х
-малчирање 6х
-превоз 2х

Овде је имагинарни принос узет као минимални принос а сви смо свесни да је стварни принос(бар код нас) далеко изнат поменутог па се онда у нашем случају и укупан приход мења и постаје далеко виши.
 
Još nešto bi pitao. Kako vidim malina na 1ha da i od 200 do 250 kila meda. Ima li malinara koji kombinuju te dve grane? Da li plaćate pčelarima za oprašivanje i da li ima neko i košnice bumbara u svojim malinjacima?
Momce
Vi ste u oblacima.....ja cu vam dati tacne podatke rada u malinjaku
U MALINJAKU SE RADI KOLIKO GOD JE TO POTREBNO A NE ODREDJEN BROJ SATI....Ni mi sami neznamo koliko ce nam kada biti satnica
Vi pravite kalkulacije u bezproblematicnoj proizvodnji...u idealnim uslovima..
A sta cemo kada nastanu problemi koji su nezavisni od vaseg rada...vremenske nepovoljnosti ,pojava bolesti,zaraza,susenje....naprimer meni ce jedan malinjak dosta podbaciti zbog proslogodisnjih klizista,a sve sam isto radio kao u ovom sto je dobar,pa cak i vise.....KOLIKA JE TU RACUNICA

Ono sto jos vredja je to sto pises za koliko druge oblasti rade....Dali mislis da smo mi malinari srecni zbog toga
A dobro znate koje unistavao godinama i privredu i ekonomiju u celini.....RASPRODAVAO sve sto se prodati moze u bescenje...i dan danas nevode ni malo racuna o sopstvenom trzistu,nestite domacu proizvodnju....Ppa je sada tako sivilo iz kojeg se tesko iscupati......MI MALINARI ZASIGURNO NISMO
 
crnjevo : hvala na odgovoru. A koliko ste sati radili u tih 20 ari malinjaka?
Ako bih ti to rekao verovatno bih od sramote prekinuo proizvodnju,ajde jos da ti kazem da sam imao 5 prskanja po planu referentnih ustanova....DRUZEne se ljutis ali ovo nije tema za tebe,samo jos ovo sa 20kvadrata graska zaradicu 20e a posao lak,shvati mi radimo malinu zato sto je siguran otkup a da je drugacije pre bih radio grasak,boraniju itd....... Majstor Gero ne vredi prikazivati tabele,nismo mi dorasli tome,oni se hvataju povrsina pod malinom a ne shvataju da nema kolicine i da ce ona stagnirati u narednim god...po prici malinara iz Tresnjevice kod ARILJA bez mnogo rada pre 30ak god imao je prinos po aru 382kg e tada je dragi moji TRGOVCI bilo zarade...NIJE ZLATO SVE STO SIJA
 
Pa uglavnom je bilo na 30 ari 3 tone ove godine,a na dosta mesta nije bilo ni toliko.Jedino sto retko ko hoce da prizna koliko stvarno nije imao_Ove godine se posrecilo po nekom ko je imao novi zasad,a stari zasadi retko koji je izglavio ulozeno,mislim na djubrivo i radnike za ovu sezonu samo.Mnogo je krljano prehrane preko lista i kroz sistem na propale malinjake bez ikakvog efekta,tako da je bilo i minusa.Ali to niko nece da prizna ,nego svi kukaju na cenu ,a na prinos ne kukaju,zbog sramote,sto je kao komsija imao vise,a u stvari kod svih je isto.

I jos je jedna stvar zajednicka,svi kukaju na radnike,kao malo naberu a skupi,pa problem je u tome sto radnik ne moze poneti od kuce maline,nego mora imati kod gazde sta da nabere
 
crnjevo :

Ja ništa ne znam ko je šta uništavao i uopšte se ne bavim time i ne interesuje me. Ali sam siguran da bi moglo iz 10 godina bavljenja malinarstvom da se izvuče neka informacija? Mene te informacije prvenstveno interesuju iz ličnog interesa jer bi dizao malinjak ako je profit adekvatan. Moj komšija se svake godine hvali a ove je baš posebno srećan i veseo.

U svakom poslu ima teška i malo teža godina. Posebno u poslovima gde smo sami investirali značajna sredstva. Ali ste malinari baš posebno glasni i to ama baš svake godine. Baš iznenađen jer niko ne zna koliko je sati potrošio u svom malinjaku? Kako onda vrednujete svoj rad i kako znate koliko ste plaćeni za svoj trud?????

xsale : šaljem vam PM
 
Neznam sto mi ovo treba ...al ajdee.?

Da Vas podsetim ,imali smo proslu god poplavnu,nastavak god. sa dosta padavina do kraja miholjskog leta ,cela zima vlazna ,VEOMA nepovoljne temperature mart - april i prva dekada maja. Stoga malinjaci su bili u VEOMA velikom problemu sa korenovim sistemu.
Znaci da je bilo potrebno uloziti NADCOVECANSKE napore i umece da bih se spaslo sto se spasti moze .
Zbog svega toga sam 35 intervencija imao oko prehrane kpk-folijarno i naravno osnovna =331 h = oko 40 dnevnica .Znalci znaju sta pricam ,oni drugi ce da se ismejavajuuuu al neka.

Lastari --- 1222 h =236,600 din + 30 000 ostali trosk.
Zastita --- 48 h Zastita i prehrana =909 000 din. bez neplacenog a utrosenog rada.
Korovi---- 1411 h 258 816 din + 61 600 din ost. trosk.
Ostali radovi----- 554 h a placeno 34600 din ostalo je neplacen rad . + 86000 nabavka sredstava . (popravka stubova .ankera ,letve,zaliv ,zice itd)

Sto znaci kad kompo sve sabere i moj rad sa clanovima porodice ( sto moju dnevnicu sam racunao kao majstorsku ,zasto ne ...a sto nebi racunao kao PROFESORSKU dnevnicu ,veca je ili Exspertsku dnevnicu ,sto je u svetu VEOMA placena....al to ako nekad oborim svetski rekord u prinosu po m/d) =2 277 116 din ulog do berbe i prehrana kpk-folijarno do polovine berbe.

Berbaaa --- 9774 h = 977 dnevnica = 2 056 900 din +171 000 sladoledi ,sokovi,ice i pice. dve gice ...da je ostala cena 285 din do kraja i da cejzlusi nisu usitnili malinu ....sigurno bi bila festa sa trubacimaaa:veseljak::

Nabrano -----4.576 kg/m/d = din. Oprostite al nije za javnost.

Prosecna cena mi je bila 250 + ? din za Miker . Tri hladnjace su pratile 30 + din vecu cenu od Vilameta. Zahvaljujuci tome postigao sam zadovljavajucu cenu..D a nije bilo toga bio bih VEOMA nezadovoljan.

U skoli su me ucili da u svakoj ,proizvodnji je minimum na dinar + dinar ...a kad padne na 1 dinar -08 dinara DOBRO razmisli da u narednih 6 meseci gasis proizvodnju ....nerentabilna...? Sto znaci da sam imao Vilamet verovatno bih razmisljao o budaku.

Sto znaci manite se komsijski hvalospeva da su zaradili ovoliko ili onoliko a vec odmah posle berbe na crticu uzimaju jeftinu rakiju u obliznjoj prodavnici ...do sledece berbeee.

Jos da dodam ....secate se malinjaka iz Majura ...prva berba = 6.01 kg /m/d ...ocekivao sam prema potencijalu mnogo viseee? ...na kraju je usitnila ...sto..?

Al da Vas podsetim ..lik je u brazde za sadnju natrpao max stajnaka ,kreca ,trifendera .mikorize i 1.5 t /ha jare komplex. + dva tretmana Ridomil i neznam sta jos mozda ZENGAL + dva tretmana od crve......Sto znaci ful-fulova....? + dva creva za zaliv u redu... Stoga me i cudi kako nije postigao svetski rekord.....u pocetku berbe potencijala je biiilooo...al ?

Neki malinjaci imaju problem sa potencijalom kao ja.... dve zene mi malo a tri previseee...:haha:
 
crnjevo :

Ja ništa ne znam ko je šta uništavao i uopšte se ne bavim time i ne interesuje me. Ali sam siguran da bi moglo iz 10 godina bavljenja malinarstvom da se izvuče neka informacija? Mene te informacije prvenstveno interesuju iz ličnog interesa jer bi dizao malinjak ako je profit adekvatan. Moj komšija se svake godine hvali a ove je baš posebno srećan i veseo.

U svakom poslu ima teška i malo teža godina. Posebno u poslovima gde smo sami investirali značajna sredstva. Ali ste malinari baš posebno glasni i to ama baš svake godine. Baš iznenađen jer niko ne zna koliko je sati potrošio u svom malinjaku? Kako onda vrednujete svoj rad i kako znate koliko ste plaćeni za svoj trud?????

xsale : šaljem vam PM
MA UDJI U PROIZVODNJU....Tad neces biti protiv nas,vec jedan od nas....:haha:
 
@ sale ...svaka ti je ko u Njegusa i na svom mestu ....jedino folijarna prihrana IMAAA efekta ...ne mnogo al imaaaa ... uverio sam se tako sto sam tri reda + tri reda preskakaoo.
 
tasoo :

Uopšte nisam protiv malinara ali je sve vrlo konfuzno. Ima ljudi koji se hvale velikim prihodima i zaradama. U živo ni jednog malinara nisam sreo da bi mi rekao da je mala zarada. A onda čitam ovde šta se sve piše i postaje konfuzno i vrlo liči na toliko puta ponovljene kafanske priče, da ne kažem srpske! - gde se po mom iskustvu za malo rada očekuje mnogo i odmah. Nije to naslovljeno na nikoga specifično ovde ali šta se sve piše nekom diletantu sa strane ponekad izgleda smešno, ponekad tragično a ponekad čak i bedno.

Meni lično je u interesu da svi što više zaradimo i podignemo sve nas na neki viši nivo ali mi posle nekoliko kontakta sa seljacima postaje jasno, da je ona stvar o poštenom seljaku, lažna. Ne bi da generalizujem ali ima mnogo sitničara, malih skitnica koji bi da te obrnu za jedan dinar a na drugoj strani ne liše se da proveravaju tuđe novčanike i iza leđa svašta pričaju a da nemaju pojma kako današnji svet funkcioniše.
 
Ja sam samo izneo moje misljenje sta treba uraditi da bi svima u lancu bilo bolje. Ovako dok prodajemo samo sirovinu nikome ne moze da bude bas dobro koliko bi hteli.
 
Ja sam samo izneo moje misljenje sta treba uraditi da bi svima u lancu bilo bolje. Ovako dok prodajemo samo sirovinu nikome ne moze da bude bas dobro koliko bi hteli.
Lepo napisano....ALI mi moramo prodavati sirovinu....bar za sada...
Hladnjacari su ti koji mogu da podignu produkt na visi nivo
andrew
Ko vam je rekao da nema zarade.....samo sto ona stalno varira...od minimuma do maximuma....kao i u svakom poslu
 
Kada je malinjak zdrav tada prima hranu i korenom i preko lista. Obolelom ni čajevi ne pomažu. Moja računica sa prinosom Vilameta od 100 kg po aru bi ubila u pojam prijatelja iz Šapca pa je necu ni iznositi. Dok ne probaš neznaš kako je. Pa da on ne lupa glavu mnogo ja sam mu preporučio da zemlju ne prodaje vec podiže malinjak ali neko je post obrisao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh