MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Malina otkupljena po 177 din,a prodaje se samo po 380din,ne znam kako mogu da se uklope uopšte.Kad budu počeli da klasiraju malinu,i budu počeli da odvajaju kvalitet od loma,smatraću da su prestali da nas kradu. Godišnja zarada od 1000000 evra,na 100000 kg ,je bolja solucija od kanabisa,zato su sve strukture umešale prste,a najlakše je skidati kajmak sa tuđe grbače.Hladnjače koje su propale,propale su zbog nestručnosti i što je bankama dozvoljeno da rade šta hoće. Ove godine nije imalo razloga da cena bude manja nego prethodne,već je zbog potražnje trebala biti veća.Koja to firma prikazuje dobit,jedino ona kojoj trebaju krediti...a knjige se stručno srede.Izvozna cena se nikad neće znati,jer se ne prodaje krajnjem kupcu,već izvezu sami sebi,pa tek onda prodaju.
 
Malina otkupljena po 177 din,a prodaje se samo po 380din,ne znam kako mogu da se uklope uopšte.Kad budu počeli da klasiraju malinu,i budu počeli da odvajaju kvalitet od loma,smatraću da su prestali da nas kradu. Godišnja zarada od 1000000 evra,na 100000 kg ,je bolja solucija od kanabisa,zato su sve strukture umešale prste,a najlakše je skidati kajmak sa tuđe grbače.Hladnjače koje su propale,propale su zbog nestručnosti i što je bankama dozvoljeno da rade šta hoće. Ove godine nije imalo razloga da cena bude manja nego prethodne,već je zbog potražnje trebala biti veća.Koja to firma prikazuje dobit,jedino ona kojoj trebaju krediti...a knjige se stručno srede.Izvozna cena se nikad neće znati,jer se ne prodaje krajnjem kupcu,već izvezu sami sebi,pa tek onda prodaju.

100 % tacno
 
ljudi kad je takva racunica 1000000 (milion evra) na 100000 kg , ato je 100% tacno kaze cegovac onda pod hitno da se proizvodjacima vrati ona hladnjaca sto im je drzava poklonila na ulazu u ivanjicu...... da eko voce zadruga zamrzne i preradi i izveze sama svoju malinu..... da se iskoristi ono sto drzava placa uslugu zamrzavanja i skladistenja (jevna skladista bilo pre 2 godine) i da najzad proizvodjaci zive od svog rada i zarade sve "jer njima crveno zlato i pripada" ....tako ce noc zameniti dan srpskom malinarstvu.....spremite se proizvodjaci kako vanseriski i u nasem interesu prica poznavalac prilika... spremite menagere prodavce administraciju sertifikate ::novac::za izvoz... nasih 5 minuta je doslo.... zaradicemo na 100tona 10000000 (milion eura) pa to je vise nego fantasticno...
 
Poslednja izmena:
ljudi kad je takva racunica 1000000 (milion evra) na 100000 kg , ato je 100% tacno kaze cegovac onda pod hitno da se proizvodjacima vrati ona hladnjaca sto im je drzava poklonila na ulazu u ivanjicu...... da eko voce zadruga zamrzne i preradi i izveze sama svoju malinu..... da se iskoristi ono sto drzava placa uslugu zamrzavanja i skladistenja (jevna skladista bilo pre 2 godine) i da najzad proizvodjaci zive od svog rada i zarade sve "jer njima crveno zlato i pripada" ....tako ce noc zameniti dan srpskom malinarstvu.....spremite se proizvodjaci kako vanseriski i u nasem interesu prica poznavalac prilika... spremite menagere prodavce administraciju sertifikate ::novac::za izvoz... nasih 5 minuta je doslo.... zaradicemo na 100tona 10000000 (milion eura) pa to je vise nego fantasticno...
pogrešio sam 100 vagona
 
jel i cegovac pogresio ili je i dalje 100% tacna ta sjajna racunica....dajte prave i proverene informacije taman sam se napalio na sigurnih postojanih proverenih sigurnih 100% molim te cegovac reci da nisi pogresio ostavi me jos malo da sanjm jahte djipove hotele od nekoliko zvezdica provod....sneg pada hladno je napolju nemoj me buditi iz ovog lepog zimskog sna....
 
100 posto je se odnosilo na pricu cene u odkupu od 170 din,izvozu od 400 din,a prikazana dobi 2,5 %.Smesno

- - - - - - - - - -

Koliko sam ja razumeo generalni stav je da se dobit od prodaje podeli 60 prema 40 u korist proizvodjaca,kada se oduzmu troskovi proizvodnje proizvodjaca i troskovi hladnjacara.Na ovaj nacin je trebala da bude formirana cena za proslu godinu.
 
jel i cegovac pogresio ili je i dalje 100% tacna ta sjajna racunica....dajte prave i proverene informacije taman sam se napalio na sigurnih postojanih proverenih sigurnih 100% molim te cegovac reci da nisi pogresio ostavi me jos malo da sanjm jahte djipove hotele od nekoliko zvezdica provod....sneg pada hladno je napolju nemoj me buditi iz ovog lepog zimskog sna....

Ja ne sanjam nista i nemam nista protiv da hladnjacari zarade pare i voze sta voze itd,i to je njihov biznis i treba da dobro zarade,ja imam protiv lazi izvozne cene,prikazivanja pozitivne nule itd,otimacine od otkupa maline,sanu malinara da podignu protiv gradne mreze(od cega).Da je srece da je ovo uredjeno kao sto sam gore napisao i da drzava ne dopusta bankama da nas pljackaju sa kamatama gde bi smo bili.Jedan posao je dobar ako su obadve strane zadovoljne,ako ne od posla nista.A posla jos uvek ima jer ljudi kod nas nemaju da uloze u nesto novo,malinjak stoji te stoji,malo ga obradi,pa sta uberes,hladnjaca koliko plati,plati,bolje ista nego nista i tako to funkcionise.Da u ovoj drzavi postoje poslovi i sredstva dostupna,svi bi se batalili malina i presli na nesto drugo,ali od toga nista jer je i drzava bankrot.Ko nije radio maline(pogotovu vece malinjake) ne zna o cemu pricam,koliko je tu rada ulozeno,borba sa vremenskim uslovima,borba sa beracima itd.

- - - - - - - - - -

cegovac i ti i mrkva.... sto mi ovo uradiste sa mojim snovima...... i kaze "onda prestao je san jos uvek prokljinjem taj dan " Kiki" u pesmi "Kako si lepa" naravoucenije "svet je lep kada sanjamo -hajede zajedno da sanjamo "-Kiki Lesandric
https://www.youtube.com/watch?v=K7CDxC0v0tY

Ipak su tebi snovi blizi,ti si hladnjacar i u dosta boljoj si poziciji od proizvodjaca.Problem je i sto mi ovde generalizujemo hladnjacare.Mali hladnjacari,a takvih je 90% su posrednici,i oni nisu predmet kamiona i aviona,njima je dosta bolje od proizvodjaca ali nema tu aviona i kamiona.Onih 10% ojadise malinare,a i vas male hladnjacare.Takoda ja razumem i vas sto se bunite jer samo onih 10% skida kajmak svima nama,ali oni se ne oglasavaju,niti imaju potrebu za tim,moze im se,jebu nas,jebu vas,mi se raspravljamo i svadjamo,a oni kupuju avione i kamione.
 
ovde u le ima proverena informacija da je jednom hladnjačaru ostalo čisto 10.000e od voća u toku sezone uzajmio pare od ljudi da je napravi,vratio dug i ostalo 10.000e čisto za jednu sezonu,priča je sto posto proverena,neću da navodim lokaciju.
 
ovde u le ima proverena informacija da je jednom hladnjačaru ostalo čisto 10.000e od voća u toku sezone uzajmio pare od ljudi da je napravi,vratio dug i ostalo 10.000e čisto za jednu sezonu,priča je sto posto proverena,neću da navodim lokaciju.

Uvek nam je tudje sladje. Ako vi mislite da zaista tako moze da se zaradi, odmah idite i vi uradite isto...

Ali kod hladnjacara ima i ona narodna, "Vidi momka vidi mu kaputa sve na kredit rano moja ljuta".

Da iko od vas zna da cita finansijske izvestaje lako bi mogli da vidite i kolika su kreditna zaduzenja pojedinih firmi sto kratkorocna sto dugorocna, ali vas to ne zanima, ta strana medalje nije zanimljiva, zanimljiva vam je samo ona lepsa strana medalje, ali nazalost zivot nije uvek bas lep.

- - - - - - - - - -

100 posto je se odnosilo na pricu cene u odkupu od 170 din,izvozu od 400 din,a prikazana dobi 2,5 %.Smesno

- - - - - - - - - -

Koliko sam ja razumeo generalni stav je da se dobit od prodaje podeli 60 prema 40 u korist proizvodjaca,kada se oduzmu troskovi proizvodnje proizvodjaca i troskovi hladnjacara.Na ovaj nacin je trebala da bude formirana cena za proslu godinu.


Vi samo gledate dobit, ima li gde u vasoj racunici, amortizacija objekta, vracanje preskupih kredita i drugi prateci troskovi a ponekad i nepredvidjeni (kada nesto prestane da radi, kada kupac iz nekog razloga reklamira robu i sl.)

Druga stvar, koliko hladnjaca ima u Srbiji sad slobodnu robu, tj robu da nije vec prodata i da ceka vreme kada ce biti isporucena? Da li znate po kojim su cenama ugovarane kolicine maline iz prosle godine?
 
Gledam ja sve to.I ja imam amortizacije ali ih niko ne racuna(naravno mnogo manje u skladu sa ulaganjem),imam kredit koji uzimam pred berbu jer svako vece treba isplatiti berace,hraniti ih mesec dana(pare cu naplatiti u novembru),imam kredit za traktor jer kada sam 2010 poceo da radim malinu imao sam samo dedovinu,a posebno su mi bitni ti drugi posebni troskovi(2012 u drugoj godini pogodila me je takva susa 100 dana nije bilo kise a temperature oko 40 da mi se 20 ari posusilo,a 80 ari 2013 nisam imao sta da berem jer su lastari slabo odraslii nisam imao racun da platim radnike jer biim ucinak branja bio veoma slab odnosno meni bi veoma malo para ostalo da nisam imao racun da to radim a uredno sam obradjivao malinjak,prskao ,frezerirao,zakidao zaperke,djubrio,itd.Prosle godine od tih 80 ari 65 je bilo vrh a ove ako bog da svih 80.Tako da rizik cuvanja robe u hladnjaci i rizik proizvodnje pod vedrim nebom je neuporediv.Ja gledam samo dobit sto je i normalno jer zato i radim i przim se po suncu dok drugi lade jaja ispred hladnjace.Dobit treba da imaju svi u lancu i da bude rasporedjena na posten nacim uzimajuci u obzir sve troskove i proizvodjaca i hladnjacara(ALI TO NIJE TAKO) i nemojte toliko braniti jacu stranu ove price.

Poznavalac prilika zasto u svojim postovima nijednom ne spomenuste da i proizvodjaci imaju iste te ne predvidjene troskove.
 
Naravno da i proizvodjaci imaju troskove i naravno da i oni treba da zarade ali treba da zarade srazmerno riziku koji preuzmu na sebe. Stavite na papir sve sto vi ulozite u proizvodnju sa jedne strane a sa druge strane vidite koliko ulaze u posao jedna hladnjaca i koliki rizik preuzima hladnjaca. Cesto hladnjace rizikuju jako puno da bi zaradile nekoliko procenata i tih nekoliko procenata ne bude na kraju bas toliko koliko pojedinci misle jer svake godine po nekoliko velikih hladnjaca propadne i to hladnjaca sa jako ozbiljnim menadzmentom i pristupom poslu.

Sto se tice vas, stvar sa susom bi ste resili da ste imali sistem za navodnjavanje, no dobro mozda niste imali mogucnosti za tako nesto. Nazalost poznajem proizvodjace koji voze luksuzne automobile a nemaju sistem za navodnjavanje, nemaju protivgradnu mrezu, jednoj recju ne razmisljaju o poslu dugorocno a takvim ljudima je svaka cena mala pogotocu kad ih ne daj boze zadesi neka prirodna nepogoda, a sa danasnjom tehnologijom svaka prirodna nepogoda moze da se predupredi.

Najvece plantaze jabuka u Srbiji imaju sisteme da navodnjavanje, protiv gradne mreze i gomilu drugih savremenih stvari koji im omogucavaju sigurnu i stabilnu proizvodnju.

Ja u svkojim postovima ne branim ni jednu stranu, jer sam rekao jos na pocetku da nijedna strana ovde ne igra fer i posteno nijedna strana ovde ne razmislja o poslu dugorocno zato su obe strane u problemima u kojima se inace i nalaze, samo te probleme neko primecuje selektivno braneci jednu ili drugu stranu. Ako se upustite malo dublje u analizu videcete da nijedna hladnjaca nije bas u tako sjajnoj situaciji kako vi mislite. Obaveze su velike, rizici takodje a svake godine sve je teze i teze raditi. I proizvodjaci su na istim mukama, nedovoljno sredstava, nedovoljno ulaganja u proizvodnju i tako mnogi samo prezivljavaju od jedne berbe do druge, cesto zaduzujuci gotovo ceo rod a da uopste malina nije ni stigla do branja.

Izlaz sam vam napisao kako mozete da popravite svoj polozaj, resenje je krajnje jednostavno ali mora da se radi. Ali pocnite to vec danas jer ako pocnete sutra onda ste vec jedan dan izgubili.
 
Hladnjače koje su posrednici dobijaju 0,15€ do max 0,2€ centi po kilogramu, s tim što mu kutije i vreće plaćaju njegovi kupci. U tih 0,2€ hladnjačar mora da plati struju, radnike na prijemu, radnike na prebiranju i pakovanju, košta ga održavanje rashladnih uređaja, palete, paletni ramovi, paletni viljuškar, porezi, haccp i ostali standardi i dr. U Arilju retko koja hladnjača posrednik dobije 0,2€. Ako mislite da ćete napraviti pare tako što ćete napraviti hladnjaču i raditi samo malinu, onda se grdno varate, tako je nećete ni otplatiti. Moj otac i ja se još razmišljamo šta da radimo za hladnjaču, dal da pravimo ili ne, jer mi smo svesni da to nije med i mleko, mnogo je zajebanije nego što ljudi misle. Veću zaradu ima malinar sa 0,5ha dobrog malinjaka nego posrednik koji otkupi 100 000kg maline, zato smo i odlučili da zasadimo 1ha-1,5ha pored kuće.
 
@ Poznavalac_prilika Sistem za orosavanje je uradjen u jesen 2013,ali kasno da se spase malina.Ali sve su to ulaganja od drugih izvora prihoda.

@ Aco.paun Ja i kazem da i nas proizvodjace i male hladnjacare jebe onih 10% sto izvozi.Oni ne propadaju!
 
@ Poznavalac_prilika Sistem za orosavanje je uradjen u jesen 2013,ali kasno da se spase malina.Ali sve su to ulaganja od drugih izvora prihoda.

Ako su to ulaganja iz drugih izvora prihoda onda pod hitno prekinite da se bavite malinom jer je to kako vi objasnjavate vase ekonomsko samoubistvo. Da je sve tako kako pricate odavno bi vi prestali da se bavite malinom, ali ja vas pitam koja je profitabilnija kultura od malina za brdsko planinski deo Srbije gde su usitnjeni posedi i gde je iskljucena upotreba neke velike mehanizacije zbog same konfiguracije terena?

@ Aco.paun Ja i kazem da i nas proizvodjace i male hladnjacare jebe onih 10% sto izvozi.Oni ne propadaju!

Tih 10% sto izvozi nisu najbolji, nisu najpametniji nisu oni izmislili posao sa malinom, oni su samo ulagali u marketing u razne strane i domace menadzere isli su na razne manifestacije umrezavali su se i tako su dosli do ljudi neophodnih da bi se bavili izvozom. Svaka mala hladnjaca moze to da uradi, ali mora puno da ulaze, da rizikuje, mora da se posveti poslu i mora tacno da zna sta zeli u poslu da postigne. Retki su oni koji ozbiljno prilaze poslu, uvek je lakse sedeti i kukati kako neko drugi uzima novce umesto nas.

Nemojte kukati nad svojom sudbinom, nemojte kriviti druge za vase neuspehe, pocnite da radite bolje i vise od drugih kako bi ste ih stigli i prestigli. To je jedino i pravo resenje.
 
Pa od cega da se ulozi kad je mlad malinjak,ne dolaze pare odma po sadnji.Samoubistvo nije jer ja ulazem to jest vi upravo mi to i preporucujete,unapredjujem svoj malinjak i borim se.Nadam se da rezultati nece izostati.Drugo ti koji izvoze imaju kapital od miliona eura sto je za jednog proizvodjaca ne moguce.Nemojte brkati babe i zabe.Ja i da napravim hladnjacu,opet moram njima dati malinu i opet nista nisam dobio osim 0,2 evra za skladistenje.Ne moguce je napraviti veliku hladnjacu koja ima kolicinu za izvoz.Ne kada je mozda bilo moguce,svercovalo se ikralo na sve strane pa su nikle i hladnjaace.
 
Pa od cega da se ulozi kad je mlad malinjak,ne dolaze pare odma po sadnji.Samoubistvo nije jer ja ulazem to jest vi upravo mi to i preporucujete,unapredjujem svoj malinjak i borim se.Nadam se da rezultati nece izostati.Drugo ti koji izvoze imaju kapital od miliona eura sto je za jednog proizvodjaca ne moguce.Nemojte brkati babe i zabe.Ja i da napravim hladnjacu,opet moram njima dati malinu i opet nista nisam dobio osim 0,2 evra za skladistenje.Ne moguce je napraviti veliku hladnjacu koja ima kolicinu za izvoz.Ne kada je mozda bilo moguce,svercovalo se ikralo na sve strane pa su nikle i hladnjaace.

Put od hiljadu milja pocinje sa prvim korakom. Dosta mi je vise defetizima, ja ne volim defetizam, ja sam borac i kada gubim i kada dobijam. Kazete da je mlad malinjak, svaka cast, prvi korak ste napravili imate svoj cilj i sigurno cete to sto zelite ostvariti.

Ne izvoze samo ti sto imaju kapital od milion eura, izvoze i drugi samo vi ne znate, mnogo firmi iz Srbije izvoze, neke su vece neke su manje, svako radi onoliko koliko moze. Ja sam vam zato dao resenje kako i vi mozete da dodjete do kapitala od milion ili cak nekoliko miliona eura, ali morate da radite, veliki novac ne pada sa neba, veliki novac se zaradjuje. A vi sad da napravite hladnjacu kako kazete i da udjete u posao sa istom zeljom i entuzijazmom kao sto sada ulazite kada podizete svoj zasad ja vam garantujem da bi vec prve godine uz prave ljude mogli da izvezete odredjenu kolicinu robe.

Nemojte robovati predrasudama, u danasnje vreme svako moze da zaradi, pitanje je samo koliko zeli da se posveti poslu.
 
stvarno nevidim razloga da se sveza malina predaje tim velikim hladnjacarima koji zaraduju po 1 milion eura na 100tona ili 100 vagona (kako se mrkva ispravio u svojoj 100% sigurnoj racunici pisao sam o ovome i 2011 i 2012) sada me je umornog od svega nasledio "poznavalac prilika" i u tome mu se javno preko ovog foruma zahvaljujem ......
Argumenti:
-organizuje se kao EKO voce zadruga (takve zadruge treba da "vrcaju" svuda po malinarskoj Srbiji) iz Ailja.... zamrzne se proizvodnja sveze maline usluzno svih zadrugara i prodaje malina kad to odgovorni zadruge odluce (o tome i organizaciji prodaje je najbolje pisao "poznavalac prilika" ovih dana)
-vrati se nazad hladnjaca u ivanjici koja je drzava napravila za proizvodjace (kostala 0 eura proizvodjace tog kraja) a koju niko ili skoro niko nije koristio svih ovih godina....
-koriste se usluge "javnih skladista" zamrzavanje i cuvanje (veliki deo troskova pokrivala drzava)
-naprave se (iz kredita sa hipotekom iz vlasnistva zemlje i malinjaka-sa rizikom naravno ) mini hladjace i onda prodaje malina proizvedena za 400 dinara/kg
-zamrzne za 0,15 eura ili 0,20 usluzno (kod mnogih malih i srednjih hladnjaca u srbiji) pa skladisti u javnim skladistima-ili u istim hladnjacama pa prodaje za cenu od 400 dinara (cegovic)

Usput ostalo mi je nekih 1200 kg orginala od prosle godine (koje sam zamrzao) vilameta pa molim cegovca da ih kupi po 400 dinara (poslati ponudu na pp) prodajem odmah po toj ceni....
voleo bih najvise na svetu da ideje poznavalaca prilika i srpsko zadrugarstvo zazivi to bi bio najveci moguci interes svih proizvodjaca maline (zahrije trnavcevic je o tome 30 godina pricao i molio sve nas) ali do realizacije tog sna poslusajte :
"Hajde zajedno da sanjamo "-Kiki Lesandric
https://www.youtube.com/watch?v=K7CDxC0v0tY
 
Poslednja izmena:
Ama ljudi sto rece Pole svi ste za ponesto upravu!
Nastankom politicke anarhije,koja je proizvela jos vecu privrednu,ekonomsku,ponajvise trgovinsku pa ako hocete i drustvenu anarhiju,koja nazalost vecini nedonosi nista dobro,a realno ni drzavi u celini.
Mi kao da smo rodjeni da unistimo sami sebe.Primera na pretek.POHLEPA,GRAMZIVOST,SEBICNOST,ZAVIDNOST.
Ali tako je kako je!
O udruzenju-
Svaki pocetak je tezak,pa i njihov.Ako budu iole uspesni,vremenski ce ojacati,naucice mnogo stosta,imace i marketing,i menadzment i plasman itd...i nemoze se sad od njih ocekivati da budu savrseni i funkcionalni u potpunosti,a ako ne prirodno i logicki ce se raspasti. U tom slucaju (sto im ja apsulutno ne zelim) oni najslabiji ce platiti najveci ceh!?
O sposobnom menadzeru-
To ce ici malo teze,takav sposoban koi ima veze,sposobnost probijanja na trziste ,cilja vece kompanije i firme gde mu je dobit veca,mislim da mu tako slabasno udruzenje nije bas interesantno,a nesposoban i nestrucan udruzenju nije ni potreban. Ali sacekajmo malo,nemojmo suditi i osudjivati unapred.
Poznavalac prilika-
Ni male pare nepadaju sa neba i one moraju da se zarede,mislim na "normalne" ljude,tu milosti nema.
Za mnogo toga ste upravu,i iz vaseg ugla je to tako,mi (barem oni koji to mogu) treba da ucinimo nesto da nebi padali na milost ili nemilost drugima.
Ali rekao bih da iz ugla proizvodjaca nemate kako bih rekao taj opus stvari. Problema na pretek,cesto slabi i zavisni od tekuce proizvodnje,su nemocni za bilo sta.
Mislim da postojecim stanjem svi gubimo!
A da se u poslovanju sve i svasta radi pokazuje i sinosnja emisija na tv prva "goli zivot" preporucujem da ga mnogi pogledaju jer u mnogome se moze poistovetiti sa nama,a tek sta i koliko toga nije izneseno pred kamere.??

- - - - - - - - - -

A Vladanu Spasojevicu bih rekao- Iako ima nesavesnih proizvodjaca sto se tice zastite i kulture branja maline,VECINA hoce i zeli da radi onako kako treba (ranije sam pisao koliko je to mali napor i malo vodjenje racuna),ali hoce da budu bar malo respektovani za to,(mislim na cenu) jer nemozete traziti od proizvodjaca maksimum a da za uzvrat nedobiju nista.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh