Teranje krava

Imam jednu molbu, ako je neko raspolozen, da mi pojasni kad je momenat da se osemeni junica-krava. Procitao sam temu ali mi se cini da nisam sve najbolje shvatio. Kad primetim prozirnu sluz koliko nakon toga treba semeniti. Nisam nikada radio sa kravama, a resih da u ovo nesretno vreme pocnem. Sinoc sam primetio na jednoj junici kao da ima malo sluzi, jutros je bas bila sluzava I nemirna. Pustim jednog bika on je njusio lizao I nista, pustim posle drugog on je pokusavao da skoci ali mu ona neda. Predpostavljam da sam poranio. Sad ako sam ja shvatio termin bi trebao da je veceras. Posto nisam bio kuci nisam mogao zvati veterinara. Da li sam upravu ili ne. Ako gresim kad bi trebalo semeniti. Probacu I ujutru da pustim bika da vidim da li ce ga pustiti. evo I slike junice od pre par meseci
20141205105448.jpg
 
Не мора бити да је слуз потпуно релевантан знак за одређивање времена али је један од знакова.Значи од момента када се примете сигурни знакови гоњења па до осемењавања показало се да је најбоље време 8-12 сати.Знакови су,љиге-слуз,скакање на друге краве,мањак млека,неће да једе,неће да пије воду,риче.....
 
Не мора бити да је слуз потпуно релевантан знак за одређивање времена али је један од знакова.Значи од момента када се примете сигурни знакови гоњења па до осемењавања показало се да је најбоље време 8-12 сати.Знакови су,љиге-слуз,скакање на друге краве,мањак млека,неће да једе,неће да пије воду,риче.....

Jede I pije stalno normalno. Nikad nije rikala, cak ni kao tele kad sam je zaljucio. Nema na koga da skace, jer je odvojena od bikova, da oni ne bi skakali na nju. Junica je tako da ne moze da umanji mleko. Pre 3-4 meseca sam primetio prvi put sluz kad se bik odvezao I pokusao da skoci, sprecio sam ga, ona je tada stojala kao ukopana. Posle toga sluz se javljala na svake 3 nedelje. Bude prozirna I posle toga vidim da je crvena. Znaci ja ne mogu da uocim ni jedan drugi simptom sem te sluzi. Zato sam pomislio da li po tome moze da se zakljuci kad je momenat osemeniti je. Tj. koliko nakon pojave bistre sluzi.
 
Može i preko sluzi, kada uočiš sluz, posle 12 sati osemenjavanje, kad bude umesto sluzi, krv. To znači da je teranje gotovo i da je trebala da se osemeni pre 12-24 časa.. Ako ima krvi, ne mora da znači da nije ostala streona, ali zabeležiš datum i pažljivo posmatraš, ako bude sledeći put tražila...
 
Može i preko sluzi, kada uočiš sluz, posle 12 sati osemenjavanje, kad bude umesto sluzi, krv. To znači da je teranje gotovo i da je trebala da se osemeni pre 12-24 časa.. Ako ima krvi, ne mora da znači da nije ostala streona, ali zabeležiš datum i pažljivo posmatraš, ako bude sledeći put tražila...

E to me je zanimalo. Hvala kolega. Uocim ja I sluz I krv samo nisam znao u kom trenutku semeniti. Zato sam je I isprobavao sa bikom da ne cimam coveka dzabe. Znaci ako primetim ujutru, uvece da je osemenim i obrnuto.
 
Surdonja@
Jos jedan pokazatelj trazenja je i karakteristicno uleganje ledjima kad joj prilazis od pozadi ,i jos kad prodjes od napred i sakom protrljas po maramici(djerdanu) i vrhu grudne kost hoce da ulegne i pokusa da skoci....
 
Znam za uleganje, I juce kad joj stavim ruku na ledja ona se oteze, ali nije htela da pusti bika da skoci. Mada ujutru je tek I pustila sluz. Sinoc je koliko sam shvatio trebalo semeniti. Jutros je bila nemirna I pokusavala da skoci na mene dok sam je odvezivao, ali se opet izvlacila ispod bika. Znaci ako je sinoc bio termin (26.01) sledeci put bi trebalo da trazi 15-16. Februara. Hvala svima na savetima!
 
Oko 15 februara pusti ti nju sa bikom u jedan boks i nista ne brini on ce to odraditi u pravom casu.
 
Imam ponovo problema sa ovom prvotelkom sto se nedavno otelila... Naime znate da je imala problema sa papcima pa smo mi nedelju dana posle teljenja izveli napolje i orezali papke... E sad je pocela da krvari i da iz nje izlazi zgrusana krv,jutros sam to prvi put primetio a papke smo joj sredili pre 2-3 dana.. Sad se plasim da nije slucajno od toga sto smo pozurili i podigli je onim kaisevima pa se to desilo?????

Neznam sta da radim sutra moram da zovem veterinara....
 
Kod mene prvi put da trazi ovako rano, jedna se otelila 7 dana pre nje i ona ne trazi jos, kod mene obicno traze 2 meseca od teljenja pa na dalje.
 
Moze li se negde u Srbiji naruciti seme Angusa,Belgiskog goveceta ili neke druge tovne rase?
 
Nazad
Vrh