Teranje krava

Bez pregleda možemo samo da nagađamo.
 
Moj je rodzak kupio kravu na tretom telenju, otelila se za jedan mesec zimi u januaru. Kravu su cuvali zajedno sa teletom 6-meseci i za taj period nije ulazila u estrus ni jednom. Zvali su veterinare ali niko nije utvrdio razlog zasto se ne vodi, a svi su potvrdili da je zdrava, da nema ciste jajnika ni neku upalu.
Kad je gazda resio da je proda kasapima sreo je njenog prvog vlasnika koji mu preporucio da saceka, da proda tele, a krava ce da se vodi za 20-30 dana.
Iako je vlasnik bio skeptican poslusao je preporuku i krava se zaista vodila za dvadesetak dana.
Kasnije je veterinar objasnio da je mozda tele koje je bilo sa kravom feromonski utjecalo da se kod krave produzi anestricni period i da od te zivotinje neostavljaju telad za junice jer je nasledna osobina.
 
imao sam takav slican problem veterinar je pokusao sve zivo ,ispirao je ,davao hormonske injekcije uzeo mi skoro pola junice i na kraj nista od nje nije bilo. kad je swve isprobao dosao je na ideju da je pustimo sa bikom, i tako ja uzmem jednog bika iz tova pustim ga on je njusi al nece da skace ,ona skace na njega reko ne valja bik sledeci put uzmem drugog bika medjutim ista stvar, kad mi je prekipelo zovnem ujaka kasapina i resim joj problem. njoj ni jedan veterinar ne bi pomogao jer oko jajnika je imala mnostvo sitnih gnojnih cistica tako i ti care probaj sa bikom i ako on ne uradi nista onda joj nema pomoci.
 
imam problem sa nekoliko krava,sve imaju redovno teranje 2 meseca od teljenja ali posle povadjaju 2-3 puta
i dosta mi produze laktaciju!
inace su sve grla oko 30 litara!
ima li neko kakav savet ili misljenje!:ppozdrav:
 
а и ако грла имају ту литражу, није страшно што се тиче дужине лактације

панкин
јел и код вас скупљају техничари празне дозе ?
 
E moj druže takvih problema sam imao i ja dok nisam promenuo veterinara.Većina njih neobraća pažnju na sluz koju krava izbacuje prilikom estrusa,a dovoljno je da u sluzi ima primese gnoja veličine čiodine glave i krava će povadjati.Imao sam ovakav slučaj i sa junicom čak sam i bika puštao pa nije vredelo,ostala je steona posle subestralnog osemenjavanja.
 
cika jovo u nekim slucajevima je laktacija ok ali sam imao jedan slucaj gde je junica krenula sa 25l i trazila 2 puta redovno
posle toga na svakih 2-3 meseca taman kad treba da se pregleda,i nista posle svih injekcija i nekoliko ispiranja,na kraju
ostane i laktacija je trajala 16 meseci,sto je stvarno dugo!
Sad pre mesec ipo se otelila drugi put 28l i videcemo kad ce uci u ciklus!
Pozdrav!
 
pozdrav kolege.jutros sam u pet primetio da trazi bika moja krava sada joj je cetvrto tele.zarmisljam kada da zovem veterinara da je semeni dal popodne ili ujutru?sta vi mislite.ova zadnja cetiri trazenja nekako sam bio sigurniji kada da zovem ali sam sada nesto neodlucan posto mi trazi bas rano jutros znaci pocela je negde nocas?
 
Poslepodne,neka pregleda koliko je zreo folikul na jajniku,pa neka po tome osemeni,ako je tvrdji nek osemeni veceras i ujutru,ako je mekan jako onda je dovoljno samo veceras,a ti pazi kad ce da prokrvari,pa se ravnaj po tome dal je zakacila il nije....
 
Послеподне, кад полако престаје да стоји и почиње да врда
 
Kod mene se desilo pre neki mesec da krava udje u estrus jos za vreme dojenja teleta, mi je ne osemenimo, vec zalucimo tele nekih 10tak dana posle toga. Ona nakon toga nikako da udje u estrus, prodje skoro dva meseca, nista, a u dobroj kondiciji. Dao joj inekciju, nista. Resim ja jedno jutro da je isteram iz stale na livadu i tako i uradim. Ona jurcala, trcala, vitlala dva sata i onda je vratim. Sutradan trazila bika i osemenim je. E sad da li je to sto sam je isterao pomoglo ili je nesto drugo, mogu samo da nagadjam...
 
Sto se tice estrusa posle telenja-ja to radim ovako i dajem vama savet kao veterinar i kao stocar.30 dan posle telenja pregleda se krava,70% krava je potrebno da se ispere posle telenja verovatno ima nekog sadrzaja u materici koji nemoze sama da izbaci,vecinom ispiram sa cistim povidon jodom ili ima mlitavu matericu,sitne jajnike,45 dan se pregleda ponovo i 80% je u fazi zutog tela,dajem inekciju da bi trazila i treci dan osemenjavam.tako da se cescom kontrolom smanjuje taj servis period koji je problem u mlecnom govedarstvu....
 
Nije,to su hormoni koji se koriste za lecenje kod aciklije,anestrije,piometre....ja sam ranije izbegavao davanje hormona,al veruj mi da ti je isplativije dati inekciju i skratiti ciklus kod prazne krave i lakse za osemenjavanje kod problematicnih krava kod kojih slabije mozes uociti estrus,koje imaju produzen ili skracen estrus....
 
Nazad
Vrh