Teranje krava

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.139
Lokacija
lika
Pozdrav svima nov sam interesira me kako i sta dati kravi da se tijera.Otelila se prije 11 mijeseci i jos se nije tijerala.Davao sam pgf ili tako nesto ali ja nisam nista primijetio.To mi je kolega nabavio negdje u Bosni donio je dvije inekcije jednu sam dao i nista se nije dogodili drugu nakon 11 dana i opet nista.Sta sad a da zovem veterinara to je pola teleta.Zva sam ga pred prosle godine pa joj.Rece mi 1 covijek da sam trebao dati ekstrumet 2,5ml ako sam dobro zapamtio.Molim ljude strucne da mi kazu sta bi valjalo jer vidim da na forumu ima vise nego strucnih ljudi.
 
Bila je ona u estrusu, samo ti nisi primetio, zato sto ima tzv. "tihi" estrus. Zaboravio sam kako se zove inekcija, moram da vidim pa ti javim.
 
Ma nisam primijetio nista imam dvije krave ali nista nisam primijetio cak sam ih u tom razdoblju svaki dan gonio na seoski bunar da piju vodu vec sam poludio ali nije se"zaskocila"nit stajala da ova zaskace.Sad opet iz pojilica piju i sve je isto.Kazu da je dobra raz za to pa joj vec 4 dana davam neznam sta ce biti.
 
Bez pregleda i ovako napamet jako teško da se nešto može reći precizno. Možda je bila u estrusu a možda i nije. Ovaj period od 11 meseci je jako dug, za to vreme bi trebalo, ukoliko je sve uredu sa matericom i jajnicima da se javi i bez indukcije estrusa. Ukoliko je neki poremećaj materice, npr. endometritis ova terapija koju si primenio nema nikakvog smisla. Mislim da ti je bilo bolje da si zvao veterinara još pre 6-7 meseci, a izgleda da ćeš morati svakako, danas bi imao visoko steonu kravu. Najbolji su ti veterinari koji naplaćuju samo od steone krave, znači ako je i kad dovedu da bude steona onda platiš, a ako ne uspeju nema plaćanja.
 
Toga nema ovdje plati pa trazi kao kod lujke nema konkurencije i to je problem.Predprosle godine je isto tako bilo i ovaj isti kolega mi je u Bosni kupio jednu ali neznam koju inekciju isto nije 7 mijeseci vodila dao sam joj u vrat i za 4 dana je bila poludila bik uradio posao i sad opet muka,a dobra je zato je neprodavam.Cuo sam da ima inekcija koje izazivaju estrus i koje poboljsavaju estrus e sad sta i koja.Rece mi prijatelj da je on nabavio estrumet ako sam zapamtio i dao svojoj kaze poludila je bila u stali.To je sigurno ova sta izaziva a ne poboljsava.Ma slabo se ja u krave razumijem moj je domen "sitan zub".
 
Dodaj u hranu STOSNO BRASNO,koncentrat i premikse a i ja sam davao kravi indukciju i treci dan se osemenjava. :ppozdrav:
 
Ma ovima nista nefali samo sto tolumbe nejedu :D a vitamine minerale i proteine redovno dobivaju.To zena pazi bolje od mene.
 
Care,zeznuo si se sa tom kravom opasno.Moje mišljenje je da je izlučiš jer 11 meseci servis perioda je ekstremno dugo. Izuzetak ako je vrhunskih proizvodnih rezultata.Da bi krava bila isplativa u proizvodnji mora da bude steona najkasnije 130 dana po telenju.11 meseci je oko 335 dana-sam odluči!
 
Problem je sto je mezimica moje kcerke a ja bi je vec dao u meso ali bi ostao i udovac zena bi me u top sprasila ili bi me :udri:
 
Nije mi jasno da li je tu kravu uopste pregledao veterinar. Ako jeste, morao je znati kakvog su oblika i velicine jajnici i prema tome bi preduzeo nesto. Sto je krava starija normalno je da su jajnici u losijem stanju i da je reproduktivna sposobnost manja.Ja iz iskustva znam da se hormonskom terapijom jajnici (ili bar jedan) mogu dovesti u koliko- toliko dobro stanje da krava ostane stelna. Inace ovo doba godine kada je suncev dan najkraci je i inace najnezgodniji za primetiti kada krava "trazi". Zato ako je krava zdrava, a ne mozes da pohvatas kad je ciklus, injekcija Sinhrogal-a i treci dan osemenjavaj bez brige...
 
Evo ovako danas mi se krava naganjala nakon skoro godinu dana bez ikakvih horonnskih inekcija ili stimulacije nazovem veterinara i kulturno me odjebe :zli: mamu mu kaze mi pa znas li ti da je danas nedjelja ja kazem znam ja ali nezna ona.Nemogu doci kaze mi i poklopi slusalicu ja zovi pa zovi nece da se javi ja sa drugog broja nazva javi se i kaze necu da dodjem nikom poslje radnog vremena a ne nedjeljom.Znao sam za taj slucaj i da je takav krmak zovem okolo niko u krugu 30km nema bika a drugi veterinar 100km daleko tako da bi me ta oplodnja kostala 100eura,kazem 100eura posto sam zvao veterinara koji je najblizi pitao ga i rekao mi je cijenu.nazovem u drugu drzavu BIH zovnem veterinara kojeg poznam kaze dobio sam izgon nekidan i vijerujem mu mijesec dana nesmijem preko granice i vijerujem mu jer znam da bi dosao.Doslo mi je da pocupam i ovih "5 dlaka" sa glave sta mi je ostalo.Pokusao sam se zaliti i ne samo ja ma nitko nas nesmirgla ni za suhu sljivu cak nece ni da prica sa nama.Sta uraditi da ga namlatim ode u zatvor i zaradi kaznu da se userem ostao sam bez teksta.
 
Kakvu tezgu dobijes auto od mene na koristenje,sobu i kancelariju aj os ti pomognem da obrt otvoris.Posla imas da nespavas nikad a tako i para ce biti.Tu je problem sto ovaj "krmak se najeo" i sad ga boli (t)urac za sve a inace je jako los kao covijek nemozes mu prici ni sljeva nit s desna pokupio pamet cijelog svijeta a veze ima malo zesce pa mu nemozes nista osim konkurencija da se napravi onda je otpao totalno.
 
Momci, razumem ja vas, ali malo ste :off_topic:. Prebaci te se u temu Mlečno govedarstvo. :D
 
Danas mi se napokon krava naganjala i zovnem veterinara dfodje odmah ja se zacudio sav ljubazan,gurnu cijev neku upali bateriju kaze ok pita koje ces sijeme ja kazem simentalca malo se mrdala na pocetku pa smo je drzali nas 2 i poslje sve ok.Ok je sad hvala svima koji su mi htjeli pomoci. :D :ppozdrav: ::svaka cast::
 
imam jedno pitanjce...
junica mi 8 maja puni 14 meseci...ali mi je nejasno kao da jos uvek nije trazila da vodi...ili ja to nisam primetio...moze li mi neko reci koje sve znakove junica pokazuje kada je spremna za parenje..?? :sta:
 
Neznam sta mi bi i kupi jednu junicu od 18mijeseci starosti i taj gazda sto sam kupio od njega kaze da se naganjala ali je nije oplodjavao.Nakon par dana kad sam je dovezao odmah se naganjala i dodje veterinar oplodi normalno i nakon 26 dana se ponovo naganja.Zovem veterinara kazem na cemu je stvar i kaze da nije bas normalno da se naganja nakon 26dana da je pustim da preskoci termin.Slozio sam se sa time i sad vec 2,5 mijeseca se nenaganja.Sad je pitanje jel nece da se naganja ili je (preko teleta)povadjala.Kakvo imate iskustvo sa time kod junica?
 
Nazad
Vrh