Chat u svinjarstvu

lupate gluposti.....nikom nista ne odgovara,kada se pokusa sa nekim udruzivanjem zato nam je i tako kako nam je.....svi pametni a nece niko da mrdne da uradi nesto...
 
Savu za predednikaaaa :bravo::bravo::bravo:
Vid vas covek jes glavni al nem od toga nista, mi se mozmo trcati kolko ocemo al dzaba... to nit ko cuje nit ko vidi, e kad treba glas onda nam se isprica par bajki...
a u pravu si nismo slozni...
 
Niko ne trazi glas,niko nije za Tenes ako svi budemo samo pricali po forumu i na ulici nece nas ni biti u svinjarstvu...ja sam sitan svinjar a ako se ovako nastavi bicu azilant...??????????????????
 
Ne znam da li je aktuelno ali evo da dam informaciju. U zadnjih nekoliko godina ja kupujem jednu svinju obicno od 150 do 200 kg i uredi mi je mesar kako ja hocu i cedi mast.
Obicno uzimam svinju od nekoga po preporuci i to obicno u selu znaju ko ima i onako familijarno i prijateljski preporuce. Covek od koga sam zimao je za sebe zaklao i valjda prodao i ostale mu
po mom ukusu manje od 100 d0 120 kg pa sam odstao da od njega uzmem. U takvim situacijama uzimam najcesce opet po preporuci i to u Gardinovcima, Vilovu, Mosorinu , Sajkasu ili Djurdjevu.
Lako oni to traktorom prevezu.

Sada sam se raspitao i rekli su mi da pojedinacno, lepe svinje prodaju od 150 do 160 dinara. Jedan mi je rekao cena ide sada 170 a ja nazovem drugog ima svinu blizu 170 kg
i dogovrili smo se veoma lako za 155 dinara po kg. Hocu da platim fer i postujem tezak rad na selu, ali necu ni da me ajde da kazem uvate neobavestenog ili na brzinu.
Eto to je info.

Inace bele masti i onako mehurave lepe , nigde ne moze da se kupi kao kada sam topis mast. I drugo kulen i kobasice kada sam napravis ja mislim da ne mozes lako da nadjes u prodaji.
I zato ja volim da se bakcem malo sa ovim i posle znam sta jedem. :)
 
Ne znam da li je aktuelno ali evo da dam informaciju. U zadnjih nekoliko godina ja kupujem jednu svinju obicno od 150 do 200 kg i uredi mi je mesar kako ja hocu i cedi mast.
Obicno uzimam svinju od nekoga po preporuci i to obicno u selu znaju ko ima i onako familijarno i prijateljski preporuce. Covek od koga sam zimao je za sebe zaklao i valjda prodao i ostale mu
po mom ukusu manje od 100 d0 120 kg pa sam odstao da od njega uzmem. U takvim situacijama uzimam najcesce opet po preporuci i to u Gardinovcima, Vilovu, Mosorinu , Sajkasu ili Djurdjevu.
Lako oni to traktorom prevezu.

Sada sam se raspitao i rekli su mi da pojedinacno, lepe svinje prodaju od 150 do 160 dinara. Jedan mi je rekao cena ide sada 170 a ja nazovem drugog ima svinu blizu 170 kg
i dogovrili smo se veoma lako za 155 dinara po kg. Hocu da platim fer i postujem tezak rad na selu, ali necu ni da me ajde da kazem uvate neobavestenog ili na brzinu.
Eto to je info.

Inace bele masti i onako mehurave lepe , nigde ne moze da se kupi kao kada sam topis mast. I drugo kulen i kobasice kada sam napravis ja mislim da ne mozes lako da nadjes u prodaji.
I zato ja volim da se bakcem malo sa ovim i posle znam sta jedem. :)
Stoji sve to drugar,sto si napisao.Ipak i da si mu platio 170,sasvim sigurno mu nebi pretplatio.Dobio si lepo,zdravo i zrelo meso,a kupio jednu svinju.Neki bi da kupe po najnizoj mogucoj ceni,a da kupe jedan komad.Ocu da napisem,da u toj prici ne igra cena,koju placaju mesari,koji ipak uzimaju vecu kolicinu.Sve sto se kupuje na vise,naravno da je jeftinije.Druga je sad stvar dali je to kupcu mnogo,ili prodavcu malo.Ipak je najbolje,kad su obe strane zadovoljne i da se roba u zdravlju potrosi.:ppozdrav:
 
Za kulen je ok velika svinja, ali za zamrzivac uvek je bolje 2 od 105kg, umesto jedne velike. I u krajnjem bilansu si zaradio 1000din, a kao sto kaze Sama prodavati jednu svinju je zezanje za prodavca. Mesari kada kupuju potovaris im sve redom itd.
 
Ali kada kupi(m) jednu ili dve svinje, i da plati 10 din više-manje po kg, prodavac dobije odmah novce na vagi, što puno znači, i što se ne može reći za kupce "na veliko"...
Ne treba ni pasoš, ni zdravstveno uverenje,ni odjava, ni ostale zavrzlame banana nam države...
Plus ostali kojekakvi troškovi, transport do otkupnog mesta i sl...
Možda i zaboravih nešto...
Čeka se kod pojedinih klanica i do mesec dana, čak imaju dve tarife, pare odmah, ili na poček od 30 dana, koji se rastegne i do 50-60 dana, a razlika u ceni je i do 20 dinara u odnosu na ove dve "ponude"...
 
Ma ja sam uzeo ne od onih koje tove, vec od seljaka kome je ostalo jedno ili dva za prodaju. A rekli su mi da je cena izmedju 150 i 160.
I nisam uzeo od onoga sto mi je rekao 170 jer je hteo da me zbrzi, mislio je da sam neiformisan. I uzeo sam od ovog drugog, i rekao mu
da li cena odgovara i on je odmah rekao odgovara.
Ako smem da kazem, imam dozivljaj kao da mi Sama i Bojcetic malo zamerate zbog cene. No videcemo koliko bude tesko i zaokruzicu navise . :)

Cenim ja posten rad i postene ljude.

Evo Dobrodol , lepo napisa da kompletno sagleda slika , da je cena zavisna od brojnih faktora.
 
Poslednja izmena:
Pa da, pošten je i radan čovek koji da jeftino pa ako može i da se ogrebeš od njega za džabaluk nešto.
Puni gradovi takvih. Kad im okasni plata na državnim jaslama onda se dižu na ulice i štrajkuju a kad stočar treba da zaradi onda je on alava oj*bina.
Svako malo pa traže svinje, što jeftinije i ako je moguće da im urediš "bar" na polutke (džabaka dabome) i obavezno na rate da mu daš.

Uvek je bilo skuplje od kuće na malo i kukuruz i žito i svinje...

PAzi da ti se taj seljak ne ovajdi o tebe.
Možda mu zaokružiš "naviše" a ovamo se cenjkaš za 1000din.
 
Može prodavac da traži i 200 din. po kg, ali kada (na njegovu žalost) nije ta cena trenutna...
A za to nismo krivi ni ja ni on...
Inače i ja sam neki dan klao jedno svoje krmče od nekih 130 kg, i u potrazi sam za još jednim otprilike takvim da kupim...
Čovek će iz moga sela prodati čoveku iz grada za 150 din, koliko je trenutna cena, a meni će tražiti 170, ali pošto smo komšije, nek' bude 160, i kada sam odbio, jer ima u susednim selima po 150, i to da biraš koje hoćeš,onda brže-bolje ode "građaninu", za 150...
Valjda su njegovi novci lepši i bolji, jbm. li ga...
E to ti je komšiluk i Srbija...
A moram zakačiti korpu za traktor, pa ići u susedno selo da tariram, pa da se vratim nanovo i natovarim svinjče, pa opet u susedno selo na vagu da merim, pa tek onda nazad kod mene u svinjac da istovarim do Sudnjega dana toga krmka...
A ima i tovljača koji tove odvojeno, jedne za sebe da kolje a druge za prodaju, i ovu činjenicu treba imati u vidu kada tražiš nešto da kupiš za klanje....
Apropo ovoga, kada sam imao krave, pa prodavao telad, cena muškog teleta od nepunih 2 meseca je išla oko 450 eura, i jedared prodadoh čoveku otprilike jednog takvog muškog bičića za 440, pa pošto nikada ne pustim kupca iz avlije a da makar nešto ne popije, upitah ga najozbiljnije dok smo ispijali po jedno 'ladno:
Prijatelju, pa gde ti je tu računica, živ ti ja a i ti zajedno sa mnom?
Prodadoh ti ovo tele, još nije ni čestito progledalo valjano, a ode za lepe novce?
Trenutna cena bikova 1.9 eura po kg, kakvom ih hranom hraniš i gde držiš, i na koncu, ko se brine o njima-njemu?
Nedo Bog da ga uhvati kakva bolest, pa još trošak veterinara koji ne garantuje da će ga izlečiti već je moguće i da crkne i odoše tvojih 440 eura?
Čovek me pogleda, uzdahne duboko i popi ostatak iz flaše, pruži mi ruku i reče:
Jes ti dobio pare, pa šta hoćeš više...
Uvredi se i ode...
Posle toga sam prestao sa ovom praksom...
Kupiš, platiš, natovarimo, i srećan ti put...
Ako si ti zadovoljan (ili NE), i vidiš neku računicu u svemu tome (ili NE, pa naprosto radiš "iz navike", svesno odlazeći u minus), ko sam ja da to dovodim u pitanje...
 
100 kg svinja daje od 70 do 82 kg polutki zavisno od načina i kvaliteta ishrane kao i od još mnogo drugih faktora. Klanični prosek kod mene je bio 78%
 
Nazad
Vrh