Chat u svinjarstvu

Kako uspevate to da uradite peti dan ako nije mirna? Ili je držite u boksu pa onda nema kud?
 
Ja sam samo jednom odbio prasice sa 4 nedelje i nikad vise! Ako 42. dan sklonis prasice od krmace, peti dan nakon toga ima da stoji ko bela lala!
 
Jeste, licnim iskustvom, i iskustvom kolega sa kojima saradjujem. I kod njih se pojavljivao problem da kad odbiju ranije, krmaca poremeti estrusni ciklus, pa mora injekcije i slicne gluposti. A dobijes svega dve nedelje ranije sledece prasice(ako ti uspe) Ovako sa 6 nedelja sisanja imas u startu jace prasice, i ako ih ostavljas za tov, ovi sto su duze sisali znaju bolje da napreduju.
 
Prasići koji su ranije počeli da jedu predstarter ranije i formiraju enzimski sistem za koncentrovanu hranu. I samim tim bolje napreduju. Prasad bi sisala i sa 60 dana kada bi ih ostavili kod krmace.
 
Pa ja mojima i dajem predstarter da jedu, pored toga i sisaju. Njima je predstarter dostupan na ispustu gde krmaca nemoze da pridje...
 
Nije dobro da sisaju 6 nedelja, ali svako zna svoje. Sto duze sisaju slabije je razvijanje enzimskog sistema. 30 dana im je taman, a krmača ulazi 5 dana od odbijanja prasadi u estrus.
 
Meni si najbolje pokazalo kad ih odbijem sa pet nedelja..... ranije sam odbijao sa cetri nedelje i prasad ne projedu lepo na sisi pa dugo budu na dijeti nakon zalucivanja zbog proliva.... krenem od desetog dana sa predstarterom i onda sa sasterom,od dvadesetog dana krenu bas da jedu lepo i kad pojedu 20kg startera onda ih odbijem,dva dana malo smanjim hranu i nema problema sa prolivim.... krmace ulaze normalnonu estrus 4-7dana... e sad uvek bude neki ekstrem da nece da potrazi kao i sve ostale,tad se pojaca hrana,ubaci u boks koji je jako osvetljen i malo pusti vepar da se njuskaju i krroz par dana potrazi i ona....

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Ima logike ovo sto kaze Petar. Moje iskustvo kao studenta kad sam se vise bavio sa svinjama je jako slicno kao sto Petar kaze. Pokusavao sam da skratim laktaciju na 4 nedelje, a nekad i krace, da povecam indeks prasenja, smanjim period od zalucenja do pripusta, i uglavnom je taj deo funkcionisao. Medjutim problemi sa prasadima su bili veliki. Onda produzim laktaciju, sve ostalo isto i problemi u zalucenju se javljaju 10 puta manje. Posle zanimajuci se za temu, kroz pricu i lireraturu nadjem razloge. Od 25-30 dana je najnizi titar antitela kod prasadi i tek tada im njihov imuni sistem pocinje raditi, do tad je zastita posledica posisanog kolstruma. I zamislite kad prasad koja su najpodloznija bolestima izlozite stresu izazvanom zalucenjem?! Sa 5 nedelja enzimski sistem im je bolje razvijen nego sa 4. Prosto poklope se kockice i sa nasim uslovima drzanja to zalucenje sa 4 nedelje ume da bude bas stresno i za prasad i domacina.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Ja sam koristio patent sedam godina,alii sam sada dobio mnogo bolje uslove od gebija i preso sam na gebi od prosle ture.... primetio sam da mnogo manje probleme pravi gebijev koncentrat prilikom odbijanja prasadi od krmace,mislim na proliv... a koriatim i gebijev super za tov i prezadovoljan sam rezultatima.... konkretno koristim energotov 36% proteina u kombinacuji sa psenicom i jecmom

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Ne kudim patent,a i ne hvalim gebi,iznosim zapazanja ..... ne kazen da necu nikad vise koristiti patent ili da cu zauvek koristiti gebi,.... kod mene je to jednostavno,koja hrana mi obezbedi najbolji profit tom hranom se hrane zivotinje.... danas otisla prva tura tovljenika odhranjenih gebi superom,a sutra cu izneti procenat mesnatosti i kako je klanicar zadovoljan robom....

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Uopste nisam niti favorizovao niti kudio. Samo imao prilike da vidim gde su gurali kukuruz koji je imao povecanu kolicinu mikotoksina.
 
JA se vama svima divim kako vi zarađujete a koristite skupe proizvode za ishranu svinja,ne osuđujem i ne kudim nikog samo se divim jer i profitirate,ja npr.hranim krmače sa farmcomerc gold premiks i sojina sačma njihova koja u stvari i nije sačma,zeofid i ostalo moje,prasad dobijaju patent starter max 20 po leglu (jer mi predstarter preskup iako sve ima svoje ) i posle toga ide gold za prasad i njiova soja i po volji,a sad u martu sam teo povijati prasad sa sano superom i napravi sebi medveđu uslugu oni se zasrali samo tako i normalno nazadovala ali su stigli u dobru cenu,a sa mojom taktikom nemam problema sa prolivom.
Inače tukao sam ih sa kolistinom i sa neo linspek 44 u isto vreme pa se jedva smirilo.
 
Pozdrav svima,
Dali radite ultrazvucni pregled krmaca i kakvasu iskustva?
Naime kupiosam 6 nazimica uz uverenje vlasnika da su suprasne evo vec dva meseca niti im stomak raste niti traze neresta nista se ne desava pa bih probao ultrazvuk?

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh